logo
Poniedzia³ek, 13 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok B - 6 Niedziela Wielkanocna

Samotność drogą do Boga
Ks. Rafał Masarczyk SDS 2009-05-17
Dz 10,25-26.34-35.44-48; 1 J 4,7-10; J 15,9-17
Niemiecka misjonarka, lekarz pracujÄ…cy wÅ›ród trÄ™dowatych, Ruth Pfau, w swojej książce „Kochaj i rób co chcesz.” zastanawia siÄ™ miÄ™dzy innymi nad znaczeniem samotnoÅ›ci w życiu czÅ‚owieka. Samotność jest konsekwencjÄ… wybory jaki dokonaÅ‚a podejmujÄ…c siÄ™ pracy misyjnej. Przeżywać samotność czÅ‚owiek musi siÄ™ uczyć. Ona nieraz czÅ‚owieka zaskakuje, zwÅ‚aszcza gdy pojawia siÄ™ w życiu czÅ‚owieka choroba. Trudno jest o samotnoÅ›ci mówić. Czasami trudno jÄ… znosić gdy czÅ‚owiek w swojej celi zakonnej nie ma nawet żywej mrówki. Wtedy dla chrzeÅ›cijanina partnerem rozmowy staje siÄ™ Pan Bóg. Rozmowa ta nie pozwala poczuć siÄ™ opuszczonym. Siostra Ruth wyraża wdziÄ™czność za chwile samotnoÅ›ci, które sÄ… jej bardzo potrzebne. DziÄ™kuje swoim współpracownikom, że wieczorami pozwalajÄ… być jej samÄ…. Zauważa także, że dlatego że lubi być miÄ™dzy ludźmi lubi także być sama ze sobÄ…. OkreÅ›la to jako paradoks.
 
Problem samotnoÅ›ci rodzi pytanie o poczucie bezpieczeÅ„stwa. Kiedy siostra jest już w starszym wieku woli by w pobliżu byÅ‚a inna jej współsiostra, z której pomocy mogÅ‚aby w razie czego skorzystać. Jednak gdy zjawia siÄ™ strach przed nocÄ…, albo przed trzÄ™sieniem ziemi, partner dialogu, którym jest Bóg wystarcza by sobie z wÅ‚asnym lÄ™kiem poradzić. Chociaż czasami nie jest to Å‚atwo. Ostatecznie Jezus przeżywaÅ‚ poczucie osamotnienia umierajÄ…c na krzyżu woÅ‚ajÄ…c: „Boże mój Boże czemuÅ› mnie opuÅ›ciÅ‚.” Taka sytuacja należy do naszego bycia czÅ‚owiekiem. Samotność takÄ… nie można usunąć z naszego życia, nie można jej także przezwyciężyć opowiadajÄ…c o niej, bo jest to nieprzekazywalne.
 
Także w życiu małżeńskim głód wspólnoty nie jest w stanie człowiek do końca zaspokoić. Dlatego istnieją sytuacje w których odczuwa swoją samotność, gdyż inni na pragnienia wspólnoty nie odpowiadają. Musimy więc bez względu na to gdzie żyjemy uczyć się obchodzić z uczuciem własnej samotności. Gdzie jednak poczucie osamotnienia można przezwyciężyć tam należy to czynić. Ulżenie drugiemu człowiekowi w znoszeniu samotności niewątpliwie należy do uczynków miłosierdzia.
 
Każdy człowiek ma momenty w których przeżywa samotność. Niewątpliwie musimy się uczyć radzenia sobie z samotnością. Ludzie często uciekają od samotności, boją się jej, stąd bierze się pewnego rodzaju niepokój, czasami nieuświadomiony. Dlatego z relacjach z innymi zachowują się albo agresywnie, albo zbyt ulegle, byleby uciec od samotności. Tymczasem dobrze przeżyta samotność pozwala nam nawiązać odpowiednie relacje z innymi ludźmi. Odpowiednie relacje z innymi to takie, kiedy z jednej strony nie staramy się nad nimi panować, czyli ich dla siebie zawłaszczyć, ani też nie ulegamy im we wszystkim. Z jednej strony potrafimy słuchać ale z drugiej strony potrafimy wypowiedzieć własny pogląd i obronić go odpowiednimi argumentami.
 
Dobrze przeżyta samotność to czas spotkania z sobÄ… samym, ale to także czas spotkania siÄ™ z Bogiem. Dialogu z nim, czyli sÅ‚uchania Boga i mówienia do niego. W Ewangelii Å›w. Jana, Chrystus powiedziaÅ‚ do nas: „Nie wyÅ›cie Mnie wybrali, ale ja was wybraÅ‚em i przeznaczyÅ‚em was na to , abyÅ›cie szli i owoc przynosili  i by owoc w was trwaÅ‚, aby wszystko daÅ‚ wam Ojciec, o cokolwiek go prosicie w imiÄ™ moje. To wam przykazujÄ™, abyÅ›cie siÄ™ wzajemnie miÅ‚owali.” (J 15,17) Znaczy to, że każdy może czuć siÄ™ szczególnie wybranym przez Boga, jeżeli zaÅ› wybranym przez Boga to znaczy także kochanym. DoÅ›wiadczenie Bożej miÅ‚oÅ›ci przynosi niewÄ…tpliwie owoce, jednym z nich jest przezwyciężenie poczucia osamotnienia. Innym owocem jest miÅ‚ość samego siebie. Nie można pokochać samego siebie, gdy czÅ‚owiek sam ze sobÄ… siÄ™ nie spotka. Sami ze sobÄ… możemy siÄ™ spotkać tylko w samotnoÅ›ci. Spotkać siÄ™ sami ze sobÄ… pokochać siebie samego w spotkaniu z wielkÄ… miÅ‚oÅ›ciÄ… Boga, to mogÄ… być owoce dobrze przeżytej samotnoÅ›ci. DziÄ™ki niej możemy wrócić miÄ™dzy ludzi z sercem umiejÄ…cym kochać innych.
 
ks. Rafał Masarczyk SDS