logo
Pi±tek, 19 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok B - Trójcy Przenajświętszej

Uroczystość Trójcy Świętej
Ks. Jacek Wawrzyniak SDS 2009-06-07
Pwt 4,32-34.39-40; Rz 8,14-17; Mt 28,16-20
Po wielkanocnych przeżyciach, po Zesłaniu Ducha Świętego, dziś uroczyście czcimy Trójcę Świętą. Boga, który jest Jeden, ale w Trójcy. Stajemy wobec wielkiej tajemnicy naszej wiary. Wobec Tajemnicy, przed którą raczej trzeba uklęknąć, aniżeli o niej mówić. Kontemplować, a nie tłumaczyć.
 
Jeżeli jednak mówimy — powie Å›w. Augustyn — to nie po to, by o NajÅ›wiÄ™tszej Trójcy coÅ› powiedzieć, ale by o Niej nie milczeć. ChrzeÅ›cijanin bowiem nie może o NajÅ›wiÄ™tszej Trójcy milczeć. Musi on najpierw uwielbiać Boga za objawienie tej prawdy, dlatego że Trójca ÅšwiÄ™ta nie zostaÅ‚a wymyÅ›lona przez nas, chrzeÅ›cijan, ale zostaÅ‚a nam objawiona”.
 
Każdemu z nas w uroczystość NajÅ›wiÄ™tszej Trójcy Chrystus przypomina: „Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz jeszcze znieść nie możecie” (J 16,12). Jednak każdy liturgiczny obchód przybliża nas do coraz peÅ‚niejszego poznania i odkrycia Tajemnicy, którÄ… ostatecznie poznamy w peÅ‚ni w chwale i radoÅ›ci przebywania z Bogiem „twarzÄ… w twarz” w niebie.
 
Wtedy też doÅ›wiadczymy prawdziwoÅ›ci wyznania Å›w. PawÅ‚a co do poznania Tajemnicy Boga: „Gdy zaÅ› przyjdzie to, co jest doskonaÅ‚e, zniknie to, co jest tylko częściowe. Gdy byÅ‚em dzieckiem, mówiÅ‚em jak dziecko, czuÅ‚em jak dziecko, myÅ›laÅ‚em jak dziecko. Kiedy zaÅ› staÅ‚em siÄ™ mężem, wyzbyÅ‚em siÄ™ tego, co dzieciÄ™ce. Teraz widzimy jakby w zwierciadle, niejasno; wtedy zaÅ› [zobaczymy] twarzÄ… w twarz. Teraz poznajÄ™ po części, wtedy zaÅ› poznam tak, jak i zostaÅ‚em poznany” (1 Kor 13,10—12).
 
A co nam mówi KoÅ›ciół o Tajemnicy NajÅ›wiÄ™tszej Trójcy? KoÅ›ciół wyznaje w Katechizmie KoÅ›cioÅ‚a Katolickiego, iż wiara wszystkich chrzeÅ›cijan opiera siÄ™ na NajÅ›wiÄ™tszej Trójcy. ChrzeÅ›cijanie sÄ… ochrzczeni „w imiÄ™” — a nie „w imiona” — Ojca i Syna, i Ducha ÅšwiÄ™tego, ponieważ jest tylko jeden Bóg, Ojciec wszechmogÄ…cy, i Jego jedyny Syn, i Duch ÅšwiÄ™ty: Trójca ÅšwiÄ™ta. KoÅ›ciół, powoÅ‚ujÄ…c siÄ™ na Nowy Testament, wyznaje: Jeden jest Bóg i Ojciec, od którego wszystko pochodzi; jeden Pan Jezus Chrystus, dla którego jest wszystko; jeden Duch ÅšwiÄ™ty, w którym jest wszystko.
 
SÅ‚awny poeta wÅ‚oski, a zarazem wielki teolog, Dante Alighieri, w swym dziele „Boska komedia” w sposób bardzo obrazowy ukazuje Tajemnice Trójcy ÅšwiÄ™tej. Poeta dochodzi do Raju. Tutaj oprowadza go czciciel Matki Bożej Å›w. Bernard. Ten mistyk prosi NajÅ›wiÄ™tszÄ… PanienkÄ™, aby poeta mógÅ‚ ujrzeć na moment ludzkimi oczyma: MiÅ‚ość, co w ruch wprawia sÅ‚oÅ„ce i gwiazdy”. Maryja życzliwie odnosi siÄ™ do proÅ›by Bernarda. Wyprasza poecie Å‚askÄ™, by mógÅ‚ zobaczyć TrójcÄ™ ÅšwiÄ™tÄ…. Dante ujrzaÅ‚ morze olÅ›niewajÄ…cego blasku:
 
Nieporuszony stałem, bez wyrazu,
A myśl skupiona i w jeden Punkt wbita
Zapala się od widzeń obrazu.
W głębinach materii przejrzystej
Światła się zjawił rys Trojga Obręczy,
Równych w Obwodzie, lecz barwy troistej.
Jeden z drugiego Krąg, jak tęcza z tęczy,
Zdał się odbity, a w trzecim pałało
Jak ogień, który z dwojga się wywnętrzy
”.
 
Jakże w zwiÄ™zÅ‚ych sÅ‚owach Dante przedstawiÅ‚ TrójcÄ™ ÅšwiÄ™tÄ…. „Rys Trojga ObrÄ™czy, równych w Obwodzie, lecz barwy troistej”, oznacza TrójcÄ™ ÅšwiÄ™tÄ…. Identyczne co do natury trzy Osoby Boskie. „Jeden z drugiego krÄ…g, jak tÄ™cza z tÄ™czy” – to Syn Boży pochodzÄ…cy od Ojca. „Ten zaÅ›, co jak ogieÅ„, który z dwojga siÄ™ wywnÄ™trzy” – obrazuje Ducha ÅšwiÄ™tego.
 
Jakie znaczenie dla mojego życia ma ta Tajemnica? Ks. BronisÅ‚aw Bozowski w książce „Proboszcz niezwykÅ‚ej parafii” tak mówi o tej Tajemnicy w swoim życiu: „W seminarium traktat o NajÅ›wiÄ™tszej Trójcy wykÅ‚adano nam ponad pół roku. Egzamin zdaÅ‚em na piÄ…tkÄ™, ale nic z tego nie wynikaÅ‚o dla mojego życia. Dopiero później, chyba gdzieÅ› w dziesiÄ…tym roku kapÅ‚aÅ„stwa, dostaÅ‚em monografiÄ™ O. Hugo o dogmacie NajÅ›wiÄ™tszej Trójcy. I wtedy »zakochaÅ‚em siÄ™« w tej Tajemnicy. Dla mnie dawniej ta Tajemnica byÅ‚a bliska w niedziele, teraz uÅ›wiadomiÅ‚em sobie, że jesteÅ›my stworzeni na obraz i podobieÅ„stwo NajÅ›wiÄ™tszej Trójcy, a wiÄ™c winniÅ›my żyć na Jej podobieÅ„stwo. Trójca ÅšwiÄ™ta to nie zamkniÄ™ty klan, towarzystwo wzajemnej adoracji. Ona jest otwarta na caÅ‚y Å›wiat. Bóg nie jest Bogiem zimnym, obcym i dalekim, ale współczuje ze Å›wiatem, współcierpi i współraduje siÄ™ z ludźmi”.
 
Przez sakramenty Bóg dzieli siÄ™ z nami swojÄ… jednoÅ›ciÄ…, harmoniÄ…, intymnoÅ›ciÄ…, miÅ‚oÅ›ciÄ…, zatroskaniem, współczuciem, serdecznoÅ›ciÄ…, Å›wiatÅ‚em, życiem. Objawia nam prawdÄ™ o sobie samym. Wszak „przez Pana naszego Jezusa Chrystusa (...) uzyskaliÅ›my dostÄ™p do tej Å‚aski, w której trwamy i chlubimy siÄ™ nadziejÄ… chwaÅ‚y Bożej” (por. Rz 5,1).
 
Jakże aktualne i potrzebne jest odzwierciedlenie w naszej codziennoÅ›ci tej Tajemnicy Bożego Å»ycia. Wzywa ApostoÅ‚ PaweÅ‚, gdy pisze do chrzeÅ›cijan w Koryncie: „Bracia, radujcie siÄ™, dążcie do doskonaÅ‚oÅ›ci, pokrzepiajcie siÄ™ na duchu, jedno myÅ›lcie, pokój zachowujcie, a Bóg miÅ‚oÅ›ci i pokoju niech bÄ™dzie z wami!” (2 Kor 13,11). Oto droga do Å›wiÄ™toÅ›ci, do doskonaÅ‚oÅ›ci, której tak bardzo oczekuje od każdego Bóg i Å›wiat. Umacnia nas na tej drodze sÅ‚owo Å›w. PawÅ‚a: „A nadzieja zawieść nie może, ponieważ miÅ‚ość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha ÅšwiÄ™tego, który zostaÅ‚ nam dany” (Rz 5,5).
 
Wyznaję z pokorą: wierzę bezgranicznie, choć nic nie widzę, ponieważ wierzę Temu, który widzi wszystko.
Niech zatem będzie uwielbiona Święta Trójca i Nierozdzielna Jedność. Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu. Jak była na początku teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.
 
Ks. Jacek Wawrzyniak SDS