logo
Pi±tek, 29 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok B - 26 niedziela zwykła

"Inność" nauczania Jezusa
Ks. Dawid Adamczak SDS 2009-09-27
Lb 11,25-29; Jk 5,1-6; Mk 9,38-43.45.47-48

W jednej z książek możemy przeczytać nastÄ™pujÄ…cy fragment: „Ludzie mówiÄ…: dość już piekÅ‚a na ziemi. Czy wiecie jak wyglÄ…daÅ‚o życie w obozach koncentracyjnych? To byÅ‚o piekÅ‚o! Czy przeżywaliÅ›cie powstanie warszawskie? To byÅ‚o piekÅ‚o! Czy wiecie, co to znaczy mieć w domu męża za pijaka? To jest piekÅ‚o! Czy wiecie, jak wyglÄ…da życie kilku rodzin w jednym mieszkaniu? To jest piekÅ‚o!”. WydajÄ™ siÄ™, że spoglÄ…dajÄ…c na współczesny Å›wiat możemy odnaleźć jeszcze wiele miejsc, gdzie okreÅ›lenie „piekielne” oddaje caÅ‚Ä… grozÄ™ sytuacji. Slamsy Rio de Janeiro lub miast hinduskich, pustkowia Sahary albo Kalahari, podziemia kopalÅ„ czy gorÄ…co wielkich piecy hutniczych – to tylko pierwsze z brzegu przykÅ‚ady tego zjawiska.

Mimo wszystko nie jest to jednak do koÅ„ca piekÅ‚o. OczywiÅ›cie, jest to straszna rzeczywistość codziennoÅ›ci wielu ludzi żyjÄ…cych na Å›wiecie. Ale nie jest to do koÅ„ca prawdziwe. Bo i w obozach, i skłóconych rodzinach, i w ruderach przedmieść miast jest rzeczywistość nieobecna w piekle. Ponieważ, poÅ›ród wszelkich ludzkich i ziemskich „piekieÅ‚”, czÅ‚owiek zawsze może mieć Å›wiadomość obecnoÅ›ci a nawet bliskoÅ›ci Boga. Zawsze może woÅ‚ać do Niego o pomoc i zmiÅ‚owanie, pokÅ‚adać w nim nadziejÄ™ i znajdować pociechÄ™. Tu, na tym Å›wiecie, zawsze ma czas i możliwość odszukania Go i powrotu do Niego, czego Å›wiadkami, czasami w spektakularny sposób, czÄ™sto jesteÅ›my. Zawsze może Go wybrać. Tutaj, zawsze czÅ‚owiek może powtórzyć za psalmistÄ…: „ZmiÅ‚uj siÄ™ nade mnÄ…, Boże, w swojej Å‚askawoÅ›ci, w ogromie swego miÅ‚osierdzia wymaż mojÄ… nieprawość! Obmyj mnie zupeÅ‚nie z mojej winy i oczyść mnie z grzechu mojego!” (Ps 51) lub „Boże, Ty Boże mój, Ciebie szukam; Ciebie pragnie moja dusza, za TobÄ… tÄ™skni moje ciaÅ‚o, jak ziemia zeschÅ‚a, spragniona, bez wody.” (Ps 63). W piekle nie ma Boga. I w piekle nie ma nadziei na Jego spotkanie. Nie ma szans na uzyskanie Bożego miÅ‚osierdzia i przebaczenia. W piekle pozostaje tylko żal za straconÄ… miÅ‚oÅ›ciÄ… i niewykorzystanÄ… szansÄ…. Jak mawiaÅ‚ Graham Greene: „PiekÅ‚o to nieustajÄ…ce poczucie utraty”.

Przyzwyczajeni do sÅ‚uchania słów Boga, który „jest MiÅ‚oÅ›ciÄ…”, który z miÅ‚oÅ›ciÄ… mówi nam o nieskoÅ„czonej MiÅ‚oÅ›ci, z niedowierzaniem wsÅ‚uchujemy siÄ™ w sÅ‚owa dzisiejszej Ewangelii – Dobrej Nowiny o zbawieniu czÅ‚owieka. Bo tak naprawdÄ™ czÅ‚owiek nie chce sÅ‚yszeć nic o prawdziwym piekle, nawet niedowierza jego istnieniu. Jednak dzisiejsza perykopa ewangeliczna rozwiewa te wÄ…tpliwoÅ›ci. Trzykrotnie powtórzone sÅ‚owo „piekÅ‚o”, dwa razy mowa o „ogniu nieugaszonym”, przywoÅ‚anie proroka Izajasza, gdy mowa o „robaku, który nie umiera i ogniu, który nie gaÅ›nie”. Inne sÅ‚owa Jezusa, jakby inna „nie-pozytywna nowina”. A wszystko to, paradoksalnie, dziÄ™ki użyciu daru wolnoÅ›ci istot rozumnych. Bo piekÅ‚o to konsekwencja nadużycia tejże wolnoÅ›ci ze strony czÅ‚owieka, a przez Boga tolerowania tego stanu ze wzgledu na wolność temu czÅ‚owiekowi danÄ…. Bowiem, czÅ‚owiek ma czas, aby podjąć decyzjÄ™, Å›wiadomie i dobrowolnie. Co wiÄ™cej, Bóg udzieliÅ‚ czÅ‚owiekowi Å‚aski dążenia do zbawienia w ramach ziemskiego życia. Bóg nie chce potÄ™pienia czÅ‚owieka, chce aby on osiagnÄ…Å‚ zbawienia. Bóg zniża siÄ™ szukajÄ…c grzesznika. Boży Syn, przyjÄ…wszy ludzkÄ… naturÄ™, umiera na drzewie krzyża by zgÅ‚adzić ludzkie grzechy. JeÅ›li jednak czÅ‚owiek wybierze bunt ciÄ…gle odpychajÄ…c Bożą MiÅ‚ość, to piekÅ‚o bÄ™dzie tylko i wyÅ‚Ä…cznie konsekwencjÄ… tego wyboru. Dobrowolnego i upartego, ale zaaprobowanego przez Boga i czÅ‚owieka na wieki. Bóg bowiem, jako Najwyższa MiÅ‚ość i pomimo tej MiÅ‚oÅ›ci, nie może być lekceważony w nieskoÅ„czoność.

Inne sÅ‚owa, pozornie dziwna Dobra Nowina. Ale czasami potrzeba i nam takich gorzkich zwrotów i negatywnych porównaÅ„. Nie po to by straszyć, ale po to by móc wstrzÄ…snąć. Nami i naszym sumieniem. Bo do wiecznoÅ›ci droga daleka. I wciąż jest czas i możliowść skorzystać odpowiednio z daru wolnoÅ›ci, by Bogu peÅ‚nemu MiÅ‚oÅ›ci powiedzieć z caÅ‚Ä… Å›wiadomoÅ›ciÄ… „TAK”.

Ks. Dawid Adamczak SDS