logo
Pi±tek, 29 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok B - 28 niedziela zwykła

Co czynić, aby osiągnąć życie wieczne?
Ks. Jacek Wawrzyniak SDS 2009-10-11
Mdr 7,7-11; Hbr 4,12-13; Mk 10,17-30

W kaplicy WydziaÅ‚u Teologicznego UAM w Poznaniu, przed kilku latu kaplicy Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, na Å›cianie po lewej stronie namalowany jest piÄ™kny obraz przestawiajÄ…cy scenÄ™ z dzisiejszej Ewangelii. Przed Jezusem stoi mÅ‚odzieniec, patrzÄ…c na strój można powiedzieć, że jest bogaty. Rozmawia z Jezusem, ale gdy siÄ™ dobrze wpatrzymy w ten obraz zobaczymy, że twarzÄ… jest zwrócony do Jezusa, ale jakby już, chciaÅ‚ odchodzić. PiÄ™kne jest to malowidÅ‚o, które przed kilku laty mÅ‚odym klerykom, a dziÅ› mÅ‚odym przyszÅ‚ym teologom, modlÄ…cym siÄ™ tam, przypomina, że oni sami jak ów mÅ‚odzieniec przyszli do Jezusa, który żąda od nich poÅ›wiÄ™cenia i miÅ‚oÅ›ci. I muszÄ… codziennie odpowiadać Jezusowi na Jego sÅ‚owa: „JeÅ›li chcesz być doskonaÅ‚y sprzedaj wszystko, co masz i Pójdź za MnÄ…”.

I zadziwiająca rzecz, że ten fragment Ewangelii tak często tłumaczy się w odniesieniu do powołania zakonnego, czy kapłańskiego. Ale przecież do Jezusa przychodzi każdy człowiek i każdy tak jak ów młodzieniec staje przed Jezusem z wieloma pytaniami i problemami nie do końca może sobie to uświadamiając.

MÅ‚odzieniec przychodzi do Jezusa i pyta Go „Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiÄ…gnąć życie wieczne?”. Pytanie o życie wieczne to nic innego jak pytanie o bliskość z Bogiem. Pyta, wiÄ™c co mam czynić, aby być blisko Boga, jak najbliżej i na zawsze. I Pan Jezus podaje wymagania – te najbardziej podstawowe, najbardziej proste: „Znasz przykazania: nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij itp.”. Jest znamienne, że Jezus mówi o przykazaniu miÅ‚oÅ›ci bliźniego, nie o miÅ‚oÅ›ci Boga. Nie chodzi o to, że Jezus uważa tÄ™ miÅ‚ość za maÅ‚o ważnÄ…. Jest ona najważniejsza, ale i najtrudniejsza. Dlatego wpierw pyta o miÅ‚ość do drugiego czÅ‚owieka, bo jak powie Å›w. Jan w swoim liÅ›cie: „Kto nie miÅ‚uje swego brata, którego widzi, nie może miÅ‚ować Boga, którego nie widzi” (J 4,20). I tutaj mÅ‚odzieniec odpowiedziaÅ‚ z radoÅ›ciÄ…, z satysfakcjÄ… i szczerze, że wszystkiego tego przestrzegaÅ‚. A jednak Jezus nie pozostawiÅ‚ go w dobrym samopoczuciu: „Jednego ci brakuje... Sprzedaj wszystko... Rozdaj ubogim...i chodź za MnÄ…”. I tutaj skoÅ„czyÅ‚ siÄ™ zapaÅ‚ mÅ‚odzieÅ„ca, bo „odszedÅ‚ zasmucony, miaÅ‚, bowiem wiele posiadÅ‚oÅ›ci”. Możemy przypuszczać, że mÅ‚odzieniec oczekiwaÅ‚ tylko pochwaÅ‚y i nie przypuszczaÅ‚, że Jezus bÄ™dzie od niego jeszcze czegoÅ› żądaÅ‚. W życiu ludzi także zdarzajÄ… siÄ™ podobne sytuacje.

Otóż w jednym z naszych miast toczyÅ‚ siÄ™ proces rozwodowy. O rozwód wystÄ…piÅ‚a żona. MotywujÄ…c swój wniosek tym, że mąż nie tylko nie okazuje jej serca, ale wrÄ™cz dokucza jej, zatruwa życie, znÄ™ca siÄ™ nad niÄ… moralnie. Mąż wydawaÅ‚ siÄ™ być zaskoczony tymi zarzutami: nie rozumiem, czego ona ode mnie chce? Ma co jeść, ma siÄ™ w co ubrać, jest samochód, telewizor, lodówka, wÅ‚asne mieszkanie – czego ona wiÄ™cej chce? Nie pomyÅ›laÅ‚ jednak, że Å›lubowaÅ‚ jej wiÄ™cej – a wÅ‚aÅ›ciwie wszystko – że Å›lubowaÅ‚ jej miÅ‚ość. Nie przypuszczaÅ‚ jak ów mÅ‚odzieniec, że żąda siÄ™ od niego o wiele wiÄ™cej.

Z odczytanego fragmentu dzisiejszej Ewangelii można wyprowadzić co najmniej dwie praktyczne nauki.

Po pierwsze: Chrystus nie zadawala siÄ™ zachowaniem przez nas wyÅ‚Ä…cznie przykazaÅ„ Bożych. A wÅ‚aÅ›nie wielu ludzi ogranicza swÄ… moralność do Dekalogu: nie zabiÅ‚em, nie ukradÅ‚em, nie oszukaÅ‚em – jestem w porzÄ…dku. I jeszcze, gdy biorÄ… udziaÅ‚ w niedzielnej Mszy Åšw., to nie wyobrażajÄ… sobie, aby można jeszcze czegoÅ› ponad to od nich wymagać. UważajÄ…, że Bóg powinien być z tego zadowolony, gdy oni oddajÄ… Mu wszystko, co Mu siÄ™ należy i w zamian majÄ… prawo domagać siÄ™ bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwa w sprawach doczesnych. Chrystus żąda od nas abyÅ›my dla życia wiecznego poÅ›wiÄ™cili wszystkie swoje siÅ‚y. Mówi Chrystus do każdego z nas: „Pójdź za MnÄ…”.  – a to znaczy zachować to wszystko czym Chrystus udoskonaliÅ‚ Dekalog, a wiÄ™c zachowywać i naÅ›ladować ChrystusowÄ… cierpliwość, powÅ›ciÄ…gliwość, ofiarność, gotowość przebaczenia. Chrystus żąda caÅ‚ej naszej miÅ‚oÅ›ci. I obyÅ›my o tym nie zapomnieli jak ów mąż przed sÄ…dem.

I druga nauka pÅ‚ynÄ…ca z dzisiejszej Ewangelii, to ta, że Jezus ukazuje wzglÄ™dnÄ… wartość dobrobytu. WartoÅ›ci doczesne, materialne – to sÄ… wartoÅ›ci pozytywne, ale one sÄ… na usÅ‚ugi czÅ‚owieka, a nie na odwrót: czÅ‚owieka nie może stać siÄ™ ich czcicielem, ich niewolnikiem. Bardzo czÄ™sto jest tak, że czÅ‚owiek dobrze usytuowany jest równoczeÅ›nie poprawnie religijny, tzn. w granicach dziesiÄ™ciu przykazaÅ„; lecz poza tym jest próżny. Nie chodzi o to żeby rozdać wszystko co siÄ™ ma, ale żeby nie przywiÄ…zywać siÄ™ do tych dóbr materialnych, które mogÄ… zasÅ‚onić nam oczy na Boga, na Jego miÅ‚ość. Pierwsze miejsce w naszym życiu należy do Boga i o tym nie możemy zapomnieć. Starajmy siÄ™ abyÅ›my nie usÅ‚yszeli przykrych słów od Jezusa: „Jak trudno jest bogatym wejść do Królestwa niebieskiego”.

Ks. Jacek Wawrzyniak SDS

 

Inne homilie na tÄ™ niedzielÄ™