logo
¦roda, 24 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok C - 4 Niedziela Wielkanocna

Współcześni Słuchacze
Ks. Dawid Adamczak SDS 2010-04-25
Dz 13,14.43-52; Ap 7,9.14-17; J 10,27-30

W kontekście dzisiejszych czytań z wielkanocnej niedzieli Dobrego Pasterza rzucają się w oczy dwa słowa, a dokładniej czasowniki. Słuchać oraz radować się.

Bogactwo języka polskiego pozwala nam pierwsze z nich rozpatrywać w dwóch znaczeniach, które się wzajemnie uzupełniają. Słuchać kogoś oraz być posłusznym komuś, kogo się słucha. Przypatrzmy się bliżej tym znaczeniom. Nowy Testament wielokrotnie pokazuje wpierw Jezusa a potem Apostołów przemawiających do ludzi. Wykorzystywali każdą okoliczność. Brzeg jeziora, szczyt pagórka, rynek miasta. Mówiąc przypowieść, wyjaśniając znaczenie znaków, głosząc nauki. A tłumy ich słuchały. Owszem, wielu potem poszło dalej swoją drogą, odeszło od Głoszących. Ale spotkanie z Jezusem i Jego Dobrą Nowiną często rozpoczynało się od słuchania. I tu prawdopodobnie wychodzi na jaw największa różnica między światem początku I wieku po Chrystusie a współczesnymi tzw. "słuchaczami". Wiek XXI to czas telewizji, internetu, komórek. Czy w tym gąszczu wysyłanego dźwięku i obraz, Jezus jest jeszcze w stanie przebić się ze swymi słowami. Czy my potrafimy jeszcze słuchać i w ogóle chcemy słuchać Jego? W innym miejscu Ewangelii słyszymy: błogosławieni cisi. Można rzec: błogosławieni, którzy potrafią znaleźć ciszę w zgiełku współczesności, którzy potrafią znaleźć czas na milczenie i słuchanie, którzy potrafią oderwać się od codzienności i spojrzeć głębiej. Tych Jezus nazwie swoimi owcami, które chcą i potrafią słuchać jego głosu. Bo słuchanie zaczyna się od znalezienia ciszy i otwarcia serca na głos Boga.

Choć użyty w dzisiejszej Ewangelii czasownik "słuchać" wiąże się z odbieraniem głosów innych, to jednak ma on elementy wspólne z ideą posłuszeństwa. Przykładowo słyszymy dość często słowa rodziców do dzieci, aby ich słuchały i były im posłuszne. Tutaj sytuacja jest analogiczna. Człowiek wsłuchuje się w słowa wypowiedzane przez Boga lub Jego pośredników. Wtedy może powtórzyć za Ateńczykami: posłuchamy Cię innym razem albo uznać wysłuchane słowa za swoje i być im posłusznym. I tak jak dziecko wysłuchawszy słów rodzica staje się jemu posłusznym tak człowiek wysłuchując nauk Boga staje się Jemu samemu posłusznym. A być posłusznym Bogu oznacza uznanie prawdy, że moje życie zależy od Niego, jest konkretnym wyrazem wiary w Niego, jest otwarciem się na życie wieczne i oddaniem się w Bożą opiekę: Idą one za Mną i Ja daję im życie wieczne. Nie zginą one na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki.

Jezusowe sÅ‚owa o życiu wiecznym można dziÅ› bez problemu poÅ‚Ä…czyć z 1 i 2 czytaniem. Tam odnajdukemy znaczenie radoÅ›ci z usÅ‚yszenia i posÅ‚uszeÅ„stwa sÅ‚owu Boga. Dobra Nowina byÅ‚a wpierw gÅ‚oszona Å»ydom. Oni byli "pierworodnymi" sÅ‚uchaczami prawdy o życiu wiecznym. Odrzuciwszy jednak tÄ… mozliwość, dali szansÄ™ ewangelizacji innych narodów. I tak siÄ™ staÅ‚o. Åšw. PaweÅ‚ wraz z BarnabÄ… oraz inni apostoÅ‚owie zwrócili siÄ™ do pogan. I rozpoczÄ™li misje trwajÄ…cÄ… do dziÅ›. GÅ‚oszenie Ewangelii a SÅ‚owo PaÅ„skie rozszerzaÅ‚o siÄ™ po caÅ‚ym kraju. Dlatego Jan napisze, że widzi nieprzeliczone tÅ‚umy z każdego narodu, jÄ™zyka czy pokolenia. StÄ…d czytamy w Dziejach – Poganie, sÅ‚yszÄ…c to, radowali siÄ™ i uwielbiali sÅ‚owo PaÅ„skie, dlatego z psalmistÄ… możemy powtórzyć sÅ‚owa radoÅ›ci że my jesteÅ›my Jego ludem, że mamy obiecane zycie wieczne. Dlatego niech wysÅ‚uchanie każdego sÅ‚owa Bożego przybliży mnie do przedsionków PaÅ„skich, a okazane im posÅ‚uszeÅ„stwo napeÅ‚ni mnie radoÅ›ciÄ… obiecanych rzeczy przyszÅ‚ych.

ks. Dawid Adamczak SDS

 Inne homilie na tÄ™ niedzielÄ™