logo
Pi±tek, 29 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok B - 6 Niedziela Wielkanocna

Miłujmy się wzajemnie
Ks. Tomasz Chudy SDS 2006-05-21
Dz 10,25-26.34-35.44-48; 1 J 4,7-10; J 15,9-17
Na dziedzińcu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ustawiono pomnik przedstawiający dwie postaci połączone charakterystycznym gestem: Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński składa homagium nowo wybranemu papieżowi Janowi Pawłowi II. Ten ostatni łamie protokół ceremonii i składa podobny hołd Prymasowi. Ten wymowny gest został opatrzony komentarzem Jana Pawła II, który powiedział, że nie byłoby polskiego papieża na Stolicy Piotrowej, gdyby nie wiara kardynała Wyszyńskiego.
 
Zbliża siÄ™ pielgrzymka papieża Benedykta XVI do Polski. Jest ona komentowana także w kategorii wielkiego symbolu. Jego treść stanowi wdziÄ™czność obecnego papieża za pontyfikat swojego „umiÅ‚owanego Poprzednika”.
KardynaÅ‚ Stefan WyszyÅ„ski, papież Jan PaweÅ‚ II, obecny nastÄ™pca Å›w. Piotra, Benedykt XVI – wielkie postacie, Å‚Ä…czy je jednak tak prosty i zwyczajny gest jakim jest wdziÄ™czność i szacunek.
 
Dzisiaj jesteÅ›my Å›wiadkami podobnej sceny. Piotr podnosi z kolan Korneliusza, a gestowi towarzyszÄ… sÅ‚owa: „WstaÅ„, ja też jestem czÅ‚owiekiem”. W takiej chwili aż chciaÅ‚oby siÄ™ zajrzeć do Wieczernika. Tam sam Mistrz, Nauczyciel, Mesjasz, Syn Boży, Bóg przepasany przeÅ›cieradÅ‚em pochyla siÄ™ do stóp Apostołów, żeby umyć im nogi. Jest to czynność sÅ‚ugi, jest to nauka pokory. Przecież Jezus umywa nogi także temu, który w swojej sÅ‚aboÅ›ci, zapomnieniu już niedÅ‚ugo siÄ™ Go wyrzeknie. To jest jednak logika Boga, który wybiera prosty gest, aby pokazać jak ważny jest dla Niego czÅ‚owiek. I nie jest to pusty gest, medialny chwyt, propaganda. PieczÄ™tuje go Krew – odcisk Bożej miÅ‚oÅ›ci.
 
A przecież łatwiej byłoby chyba usiąść z przełożonymi Synagogi przy pucharze wybornego wina, wykorzystać istniejące religijne układy, zaprojektować odnowę kultu Boga Jahwe licząc na to, że utrwalone instytucje skutecznie zadziałają, by z przesłaniem zbawienia dotrzeć do szaraków, pionków, ludzi tworzących zwykły wierny Lud Boży.
 
Tak siÄ™ jednak nie staÅ‚o. I można tu z pewnoÅ›ciÄ… powiedzieć: „DziÄ™ki Bogu!”. Bo ten Bóg wybraÅ‚ innÄ… drogÄ™. WolaÅ‚ siÄ™ spotkać z celnikami (godnymi pogardy, a jakże), z MariÄ… MagdalenÄ… (wykorzystywanÄ… skrycie, ale dla celów propagandowych rzuconÄ… na pożarcie uÅ›wiÄ™conej tradycji), wolaÅ‚ w koÅ„cu nakarmić zgÅ‚odniaÅ‚y lud (cóż, to tylko napeÅ‚nienie żoÅ‚Ä…dków) albo rzucić peÅ‚ne miÅ‚osierdzia spojrzenie Piotrowi, swemu zdrajcy (oj, nie mielibyÅ›my w naszym systemie litoÅ›ci dla takiego czÅ‚owieka).
 
Dzisiejsza Liturgia SÅ‚owa wiele uwagi poÅ›wiÄ™ca miÅ‚oÅ›ci. SÅ‚yszeliÅ›my: „miÅ‚ujmy siÄ™ wzajemnie, ponieważ miÅ‚ość jest z Boga”; „Wytrwajcie w miÅ‚oÅ›ci mojej”; „To jest moje przykazanie, abyÅ›cie siÄ™ wzajemnie miÅ‚owali, tak jak Ja was umiÅ‚owaÅ‚em”.
 
Czy uczeni w Piśmie, faryzeusze i im podobni w skrupulatnie pielęgnowanym kulcie Jahwe, nie miłowali? Ależ tak! Byli zakochani. Problem jednak w tym, że dawno odcięli się od źródła. Kochali tradycję, siebie, prawo... z drobnym szczegółem: zapomnieli o człowieku. Trudno się więc dziwić, że kiedy Jezus im o tym przypomniał, woleli się Go pozbyć. Ile kosztowała ta pomyłka? Jednych nawrócenie (na to nigdy nie jest za późno), innych uparty wybór zaprzeczenia.
 
Miłość jest największym darem Boga i jednocześnie największym zadaniem. Czasem chodzi błędnymi drogami ludzkich interpretacji, a czasem w prostym geście pokory wyraża wszystko.
Abyście, abyśmy (!!!) się wzajemnie miłowali, tak jak Bóg nas umiłował. Właśnie tak jak On! Oby ta propozycja nie zastygła tylko w bryle pomnika.
 
Ks. Tomasz Chudy SDS