logo
Pi±tek, 26 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok B - 22 niedziela zwykła

Kubek czy serce?
Ks. Tomasz Chudy SDS 2006-09-03
Pwt 4,1-2.6-8; Jk 1,17-18.21-22.27; Mk 7,1-8.14-15.21-23
„Zbyt daleko, za dÅ‚ugo, zbyt trudno…” – to podtytuÅ‚ jednego z wielu artykułów, które ukazujÄ… siÄ™ w Bawarii przed przyjazdem papieża Benedykta XVI. Natomiast podczas rozmów, rodacy Ojca Å›w. robiÄ… wielkie oczy ze zdziwienia, że w Polsce oczekiwaÅ‚y dostojnego GoÅ›cia setki tysiÄ™cy Polaków, w tym wielkie tÅ‚umy mÅ‚odych ludzi.
Jeden z niemieckich duszpasterzy, obchodzÄ…cy w tym roku srebrny jubileusz kapÅ‚aÅ„stwa, wÅ›ród wielu serdecznych słów wdziÄ™cznoÅ›ci pod adresem swoich parafian, napisaÅ‚ w specjalnym liÅ›cie do powierzonej sobie wspólnoty: „Jestem też zaniepokojony, że w domach, z których odchodzÄ… do wiecznoÅ›ci wierzÄ…cy i praktykujÄ…cy dziadkowie, umiera także potrzeba kontaktu z Bogiem przez sakramenty i niedzielne uczestnictwo we Mszy Åšw”.
Kilka dni temu po skoÅ„czonej Eucharystii usÅ‚yszaÅ‚em bardzo dramatyczne sÅ‚owa czcigodnej wiekiem kobiety: „Ten naród, który rÄ™kami zÅ‚ych ludzi zabijaÅ‚ kiedyÅ› polskich kapÅ‚anów, teraz potrzebuje ich pomocy, bo tutaj brakuje powoÅ‚aÅ„, jakże Bóg jest wielki”.
 
Przytoczone wyżej przykÅ‚ady nie zostaÅ‚y użyte po to, byÅ›my jako Polacy lepiej siÄ™ poczuli. MogÄ… jednak stać siÄ™ okazjÄ… do postawienia pytaÅ„: Co zrobić, by nie zmÄ™czyć siÄ™ Bogiem? By nie zobojÄ™tnieć w wierze? -  wiÄ™cej: Co można uczynić aby siÄ™ Nim zachwycić?
 
Nic nie dodacie do tego, co ja wam nakazujÄ™, i nic z tego nie odejmiecie, zachowujÄ…c nakazy waszego Pana Boga” – w tych sÅ‚owach kryje siÄ™ chyba klucz do odpowiedzi na te pytania. Bóg jest StwórcÄ… zatroskanym o swoje stworzenie, nawet wtedy, gdy przeżywa ono chwile niezrozumienia w bolesnych doÅ›wiadczeniach życia. Takich zdarzeÅ„ każdy z nas może sporo wskazać w swojej historii. Można je chyba zrozumieć i przyjąć przykÅ‚adajÄ…c do nich Bożą miarÄ™, tÄ™ jedynÄ… i prawdziwÄ…. Problem jednak tkwi w tym, że albo za maÅ‚o wiemy o Bogu, poruszajÄ…c siÄ™ w obrÄ™bie utartych schematów, dość czÄ™sto przyjmowanych bezkrytycznie z rozmaitych oÅ›rodków opiniotwórczych, bÄ…dź też, żeby użyć obrazowego porównania, stajemy siÄ™ bardziej papiescy niż sam papież.
 
Wymownym przykÅ‚adem jest dzisiejszy fragment Markowej Ewangelii. Nie po raz pierwszy oberwaÅ‚o siÄ™ faryzeuszom zatroskanym o tradycjÄ™ i czystość religijnego prawa: „SÅ‚usznie prorok Izajasz powiedziaÅ‚ o was, obÅ‚udnikach, jak jest napisane: Ten lud czci mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode mnie. Ale czci na próżno, uczÄ…c zasad podanych przez ludzi. UchyliliÅ›cie przykazanie Boże, a trzymacie siÄ™ ludzkiej tradycji”. Trafna diagnoza. Bo też ludzka nadgorliwość czasem nie zna granic. A wszystko w imiÄ™ jakiegoÅ› koniunkturalnego dobra, szczytnych ideałów, wzniosÅ‚ych celów, którym dla uwiarygodnienia sÅ‚uży religijna interpretacja. Religijna ale nie Boża! Religijność natomiast, ma być wg słów Å›w. Jakuba „czysta i bez skazy wobec Boga i Ojca (…)u którego nie ma przemiany ani cienia zmiennoÅ›ci”.
 
 Åšwiat siÄ™ zmienia, ludzie siÄ™ zmieniajÄ…, ale czy przez to sÄ… mÄ…drzejsi? Przed wiekami o przestrzeganiu Bożych Praw tak napisaÅ‚ autor KsiÄ™gi Powtórzonego Prawa: „Strzeżcie ich i wypeÅ‚niajcie je, bo one sÄ… waszÄ… mÄ…droÅ›ciÄ… i umiejÄ™tnoÅ›ciÄ… w oczach narodów, które usÅ‚yszawszy o tych prawach, powiedzÄ…: Z pewnoÅ›ciÄ… ten wielki naród to lud mÄ…dry i rozumny”. Zapewne wielu z Was miaÅ‚o okazjÄ™ spotkać czÅ‚owieka mÄ…drego. Takiego, którego sposób postÄ™powania chciaÅ‚oby siÄ™ naÅ›ladować, znajdujÄ…c w tym jakiÅ› sens i podpowiedź dla wÅ‚asnego życia. Czasem nawet rodzi siÄ™ zazdrość, która każe pytać: Dlaczego ja taki nie jestem? Czego mi jeszcze brakuje? Jakże Å‚atwo wtedy popaść w kompleksy i jak to mówiÄ… mÅ‚odzi ludzie: odpuÅ›cić sobie.
 
Bo któryż naród wielki ma bogów tak bliskich, jak Pan Bóg nasz, ilekroć Go wzywamy?” – to zdanie mogÅ‚oby sugerować, że jesteÅ›my lepsi, wybrani, nawet w kategoriach narodowych. Ale to zÅ‚y trop. Wróćmy do dzisiejszego fragmentu Ewangelii. PamiÄ™tamy ostrÄ… i zdecydowanÄ… krytykÄ™ faryzeuszów i uczonych w PiÅ›mie. Lecz na krytyce siÄ™ nie skoÅ„czyÅ‚o! Troska Boża o nas idzie znacznie dalej niż pokazanie bÅ‚Ä™dnych Å›cieżek. OdwoÅ‚uje siÄ™ do naszego myÅ›lenia, które pozwala nam zbudować życiowÄ… mÄ…drość. Jezus mówi: „SÅ‚uchajcie mnie wszyscy i zrozumiejcie”. Wskazuje tutaj na Siebie, niekwestionowany Autorytet, staÅ‚y i niezmienny, pomimo zmieniajÄ…cych siÄ™ czasów i różnorodnoÅ›ci kultur. Proponuje wsÅ‚uchanie siÄ™ w Jego sÅ‚owa. To nie sÄ… sÅ‚owa najbardziej Å›wiÄ™tych i podziwianych, ale tylko ludzkich autorytetów. To sÄ… sÅ‚owa samego Boga. SÅ‚owa, które majÄ… szansÄ™ do nas dotrzeć wtedy, gdy Go wzywamy, a czasem bÅ‚Ä…dzÄ…c „wyzywamy” lub prowokujemy jak ci, którym wydawaÅ‚o siÄ™, że posiedli wszelkÄ… możliwÄ… biblijnÄ… i religijnÄ… mÄ…drość. DosiÄ™gÅ‚o ich ostrze Jezusowej krytyki, ale także oni mieli okazjÄ™ usÅ‚yszeć skrócony wykÅ‚ad na temat duchowoÅ›ci: „Z wnÄ™trza bowiem, z serca ludzkiego pochodzÄ… zÅ‚e myÅ›li, nierzÄ…d, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstÄ™p, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, gÅ‚upota. Wszystko to zÅ‚o z wnÄ™trza pochodzi i czyni czÅ‚owieka nieczystym”. Ta przestrzeÅ„ ludzkiego wnÄ™trza jest niewidoczna dla innych. Widać tylko owoce wnÄ™trza w postaci ludzkich zachowaÅ„, postaw.  Za to doskonale zna jÄ… Bóg. Można przed Nim uciekać, jak pierwsi rodzice doÅ›wiadczywszy niewiernoÅ›ci i stworzyć doskonale pasujÄ…cÄ… maskÄ™ wedle mody, która jest aktualnie obowiÄ…zujÄ…ca. A można tÄ™ przestrzeÅ„ oddać Bogu, z caÅ‚ym jej grzechowym ubóstwem. Być sercem blisko Niego. Pozwolić Mu budować nasz wewnÄ™trzny Å›wiat, czasem kosztem ostrych cięć, podobnych do ruchów leczÄ…cego chirurgicznego skalpela.Wtedy ta prawdziwa wieź z Bogiem, bardzo osobista i intymna, bo rozgrywajÄ…ca siÄ™ wÅ‚aÅ›nie w tej wewnÄ™trznej przestrzeni, pozwoli w „ zachowaniu siebie samego nieskalanym od wpÅ‚ywów Å›wiata”. Jak niektórzy mówiÄ…: I o to chodzi!
 
Ks. Tomasz Chudy SDS