logo
¦roda, 24 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok C - Niedziela Palmowa

Król na osiołku
Ks. Tomasz Chudy SDS 2007-03-30
Iz 43,16-21; Flp 3,8-14; J 8,1-11
SÅ‚owo siÄ™ staÅ‚o CiaÅ‚em i zamieszkaÅ‚o miÄ™dzy nami”… i tylko chór Aniołów ogÅ‚aszaÅ‚ Å›wiatu radość wielkÄ…: „ChwaÅ‚a na wysokoÅ›ci Bogu a na Ziemi pokój ludziom dobrej woli…”
Minęło trochę czasu.
 
Zamiast pokoju pojawiÅ‚y siÄ™ podziaÅ‚y. ÅšwiÄ™ty spokój wyznawców Jahwe zostaÅ‚ zakłócony. „CaÅ‚e mnóstwo uczniów poczęło radoÅ›nie wielbić Boga za wszystkie cuda, które widzieli”. To już nie AnioÅ‚owie, ale ludzie, którzy spotkali Jezusa woÅ‚ali gÅ‚oÅ›no: „BÅ‚ogosÅ‚awiony Król, który przychodzi w imiÄ™ PaÅ„skie. Pokój w niebie i chwaÅ‚a na wysokoÅ›ciach”. Pokój w niebie… na razie w niebie, bo na Ziemi trwa zamieszanie. Jedni chcÄ… opiewać chwaÅ‚Ä™ Jezusa, inni tego zabraniajÄ…. GaÅ‚Ä…zkami oliwnymi usÅ‚ana jest droga, bo wchodzi Król. Cóż to za Król? Samozwaniec jakiÅ›, bo nawet nie ma lektyki i dworu, zaledwie znaleziono dla Niego osioÅ‚ka. Trudno w tej wrzawie o jakÄ…Å› logikÄ™, ludzkÄ… logikÄ™; trudno pozbierać myÅ›li, ludzkie myÅ›li…
 
Pokornie leżące na ziemi gałązki palm, zdają się przywoływać symbol palmy zwycięstwa. Jakaś w tym sprzeczność. Cóż to za chwała i triumf zmieszany z kurzem drogi, po której idą żądni cudów ludzie i oślę? I Król w ogóle nie pasujący do władców tego świata.
 
Rozpoczyna siÄ™ droga, po której idzie Ten, który „ogoÅ‚ociÅ‚ samego siebie, przyjÄ…wszy postać sÅ‚ugi (…) uniżyÅ‚ samego siebie”. Uczniowie i wiwatujÄ…cy ludzie tego jeszcze nie wiedzÄ…, ale zbliża siÄ™ dla nich lekcja pokory, godzina próby, sprawdzian wiernoÅ›ci. To co miÅ‚e powoli siÄ™ koÅ„czy. TÅ‚um powoli zbliża siÄ™ do celu.
 
Powróćmy na chwilÄ™ do Wieczernika. Jezus zapraszajÄ…cy Apostołów do stoÅ‚u wita ich sÅ‚owami: „GorÄ…co pragnÄ…Å‚em spożyć tÄ™ wieczerzÄ™ z wami, zanim bÄ™dÄ™ cierpiaÅ‚”. To wiÄ™cej niż speÅ‚nienie zwyczaju, konwencja zaproszenia na ucztÄ™. Rozpoczyna siÄ™ niezwykÅ‚a pożegnalna wieczerza. To wÅ‚aÅ›nie tutaj Nauczyciel odsÅ‚oni pierwszÄ… część testamentu. Zostawi samego Siebie. PrzenajÅ›wiÄ™tsze CiaÅ‚o i Krew Jezusa ustanowione z przemienionego chleba i wina – to nie sÄ… ckliwe pamiÄ…tki po kimÅ› kto odchodzi – jak pożółkÅ‚e zdjÄ™cia w rodzinnym albumie. Ostatnia Wieczerza staje siÄ™ mocÄ… Jezusowego SÅ‚owa  sakramentalnÄ… obietnicÄ… Bożej obecnoÅ›ci wszÄ™dzie tam, gdzie ponawiana bÄ™dzie na Jego pamiÄ…tkÄ™. PrzyzywajÄ…ce na EucharystiÄ™ koÅ›cielne dzwony zdajÄ… siÄ™ powtarzać za Zbawicielem: „GorÄ…co pragnÄ™ spożyć tÄ™ wieczerzÄ™ z Wami”.
 
Aby wejść na drogę śladów Jezusa, które wiodą na Golgotę, koniecznie trzeba zacząć od tej Wieczerzy. Żeby zrozumieć swój krzyż, życiowe dramaty i cierpienia konieczne jest zabranie na tę drogę Eucharystycznego Pokarmu. W innym wypadku ludzkich sił nie wystarczy, zabraknie zapału i odwagi, by podnosić się z upadków. Pozostanie samotność, pustka, ciemność i przerażenie.
 
Uczniowie nie rozumiejÄ… wagi wydarzenia. Jak to? KtóryÅ› z nich ma zdradzić? ZresztÄ… nieważne… Ale kto zastÄ…pi Jezusa? Kto powinien zająć Jego miejsce? Kto jest tego godny?
 
Zaszczyty i godnoÅ›ci sÄ… po to, aby uczynić z nich sÅ‚użbÄ™. Nie może być uczeÅ„ wiÄ™kszy od Mistrza. Czasem te proste sÅ‚owa potwierdzone Jezusowym przykÅ‚adem zagÅ‚usza wÅ›ciekÅ‚y ryk szatana: Nie obawiajcie siÄ™, „Bóg wie, że gdy spożyjecie owoc z tego drzewa, otworzÄ… siÄ™ Wam oczy…” I znajduje szatan swoich wiernych sÅ‚uchaczy, którzy odtÄ…d sami chcÄ… decydować co jest dobre a co zÅ‚e.
 
Szymonie, Ja prosiÅ‚em za tobÄ…, aby nie ustaÅ‚a twoja wiara. Ty ze swej strony utwierdzaj swoich braci”. Wybór już od dawna zaplanowany. Tu nie jest potrzebne demokratyczne gÅ‚osowanie. Piotr zanurzajÄ…cy siÄ™ w zdradzie i z niej powstajÄ…cy bÄ™dzie w ImiÄ™ Jezusa budowaÅ‚ i prowadziÅ‚ dzieÅ‚o Zbawiciela - KoÅ›ciół.
 
Po skoÅ„czonej Wieczerzy Jezus udaÅ‚ siÄ™ na modlitwÄ™. „Módlcie siÄ™, abyÅ›cie nie ulegli pokusie” to także sÅ‚owa testamentu. Kontakt z Bogiem, nawet wtedy, gdy po twarzy pÅ‚ynÄ… krwawe krople potu i niepewność przeraża, gwarantuje wypeÅ‚nienie woli Boga. A wolÄ… Bożą jest, byÅ›my dotarli na tÄ™ WieczerzÄ™, która „siÄ™ speÅ‚ni w Królestwie Bożym”.
 
Trzymane w naszych dÅ‚oniach palmy, przed chwilÄ… poÅ›wiÄ™cone, nich nadal bÄ™dÄ… symbolem zwyciÄ™stwa. Niech przypominajÄ… nam, że droga, w która wybraÅ‚ siÄ™ Syn Boży prowadzi przez krzyż do Zmartwychwstania. Kolejne dni Wielkiego Tygodnia niech nam pomogÄ… oczyÅ›cić naszÄ… wiarÄ™ i religijność, byÅ›my dobrze wiedzieli, jakiemu Królowi uwierzyliÅ›my. Bo pomimo okrutnej MÄ™ki i bezgranicznego cierpienia, które na krzyż zabraÅ‚ Jezus jako nieprawoÅ›ci caÅ‚ego Å›wiata, „Bóg wywyższyÅ‚ Go nad wszystko (…) aby na imiÄ™ Jezusa zgięło siÄ™ każde kolano.
 
Ks. Tomasz Chudy SDS