logo
Pi±tek, 19 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok A - 1 niedziela zwykła - Chrzest Pański

Chrzest jako zadanie
Ks. Rafał Masarczyk SDS 2008-01-13
Iz 42,1-4.6-7; Dz 10,34-38; Mt 3,13-17
Filozofia ma problem z definicją chwili. Bo gdy zaczynamy opisywać ten moment czasowy to gdy kończymy zdanie opisujące chwilę, jej już nie ma. Człowiek w różny sposób próbuje zatrzymać uciekający czas. Malarstwo przecież utrwala jakąś chwilę czy to w postaci pejzażu, czy w postaci portretu. Współcześnie uchwycić chwilę pomaga nam technika, która dostarcza nam wszelkiego rodzaju aparaty fotograficzne, czy kamery.
 
Jednakże nie udaje siÄ™ zatrzymać czasu, możemy jedynie zachować Å›lad po mijajÄ…cych chwilach. Nie możemy siÄ™ jednak od tego ustawicznego upÅ‚ywu czasu wyzwolić – jak piszÄ… U&W Gast. Nie jest możliwe, aby czÅ‚owiek wysiadÅ‚ z pociÄ…gu czasu, który nieustannie pÄ™dzi do przodu. CzÅ‚owiek żyje miÄ™dzy tym, co byÅ‚o a tym, co dopiero nastÄ…pi. Wszystkie zdarzenia, które minęły, które już przeżyliÅ›my odciskajÄ… swoje piÄ™tno naszym czasie teraźniejszym.
 
Chwilę teraźniejszą możemy różnie przeżywać. Może być to chwila szczęścia, kiedy dusza jakby wzlatywało do nieba. Mamy wtedy poczucie lekkości życia. Takie chwile to prezent, który szybko się kończy. Spokój w życiu, czyli pewien rytm powtarzających się czynności, nie zapewnia takiego szczęścia. Powoduje często pojawienie się u człowieku pragnienia odmiany. Ludzie szukają wtedy jakiegoś przeżycia, które wstrzymałoby im oddech. Chwilą doniosłą może być moment, kiedy jakąś sprawę w swoim życiu kończymy i zaczynamy coś nowego.
 
Możemy także zapomnieć o upływającym czasie. Kiedy przebywamy na brzegu morza, możemy poczuć się cząstką kosmosu. Czyli poczuć się cząstką czegoś, co będzie trwało dłużej niż nasze życie. Możemy zapomnieć na chwilę o tym, co było i nie myśleć o tym co będzie. W zmaganiu się z upływającym czasem człowiek może rozpamiętywać jakąś chwilę swego życia, chroniąc ją od działania czasu. Wydarzenia minione wprawdzie żyją w naszym umyśle i dzięki niemu, jednak pod wpływem czasu wspomnienia się zacierają i nie są już wiernym odbiciem rzeczywistości.
 
Przyszłość, U&W. Gast uważają, że jest ona niepewna. Powołują się na przykład człowieka, który w czasie burzy schronił się pod drzewo. Błyskawica uderza w drzewo i go zabija. Ważna jest więc teraźniejszość bo tylko ją mamy, przeszłość minęła a przyszłości jeszcze nie ma.
 
Z punktu widzenia chrześcijańskiego nie możemy się zgodzić z takim wnioskiem końcowym. Ostatecznie cnoto nadziei przecież wiąże się z przyszłością. Nadzieja bowiem pozwala oczekiwać na coś co dopiero nastąpi, lub oczekiwać, że coś co jest w przyszłości się skończy. Maslow znany psycholog stwierdził, że jesteśmy także kształtowani przez przyszłość. Przez możliwość stania się innym w przyszłości. Obecna chwila niewątpliwie jest ważna bo ją posiadamy w przeciwieństwie do przeszłości jak i przyszłości. Natomiast przeszłość i przyszłość też mają swoje wielkie znaczenia albowiem one kształtują nasze chwile obecne.
 
Przeżywanie tajemnicy naszego wÅ‚asnego chrztu jest przeżywaniem obecnej chwili pod wpÅ‚ywem przeszÅ‚oÅ›ci i przyszÅ‚oÅ›ci. Chrzest odbyÅ‚ siÄ™ przecież w przeszÅ‚oÅ›ci i najczęściej ludzie tego momentu nie pamiÄ™tajÄ…, bo w tamtej chwili byli jeszcze za mali, żeby cokolwiek pamiÄ™tać. PrzeszÅ‚e wydarzenie jakim byÅ‚ chrzest ma jednak wpÅ‚yw na to kim jesteÅ›my dzisiaj, chociażby przez to, że część z nas przeszÅ‚a jakieÅ› etapy edukacji religijnej. Poza tym skutki chrztu sÄ… obecne w naszym teraz, dlatego że zostaliÅ›my wÅ‚Ä…czeni w tajemnicze życie Trójjedynego Boga.  Chrzest rzutuje także na naszÄ… przyszÅ‚ość, gdyż wiąże siÄ™ z obietnicÄ… spotkania siÄ™ z Bogiem. Po drugie jest zaproszeniem by stać siÄ™ podobnym do Chrystusa. A przez to, że możemy być do Niego, otwieramy siÄ™ na przyszÅ‚ość, która może być lepsza od dnia dzisiejszego. Jedno i drugie może być siÅ‚Ä…, która wpÅ‚ywa na ksztaÅ‚t przeżywania chwili obecnej. Można powiedzieć, że chrzest jest na podarowany, ale także należy powiedzieć, że jest nam zadany.
 
ks. Rafał Masarczyk SDS