logo
¦roda, 24 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok A - 2 Niedziela Wielkanocna - Miłosierdzia Bożego

Duch w Ranach
O. Andrzej Prugar OFMConv 2008-03-30
Dz 2,42-47; 1 P 1,3-9; J 20,19-31
Jezus wszedÅ‚, stanÄ…Å‚ poÅ›rodku i rzekÅ‚ do nich: Pokój wam! A to powiedziawszy, pokazaÅ‚ im rÄ™ce i bok… po tych sÅ‚owach tchnÄ…Å‚ na nich Ducha ÅšwiÄ™tego” (J 21,19-20.22).
Te zdania mówiÄ… mi bardzo dużo. WedÅ‚ug tego, co staÅ‚o siÄ™ w Wielki PiÄ…tek, można Å›miaÅ‚o powiedzieć, że Jezus miaÅ‚ na swoim ciele setki ran. Kilkaset zachowaÅ‚o siÄ™ na CaÅ‚unie TuryÅ„skim. WedÅ‚ug doÅ›wiadczeÅ„ mistycznych (zatwierdzonych przez KoÅ›ciół katolicki) Å›w. Brygidy Szwedzkiej, opisanych w KsiÄ™dze ObjawieÅ„, Jezus miaÅ‚ ponad 5 tys. ran na caÅ‚ym ciele. RzeczywiÅ›cie prorok Izajasz powiedziaÅ‚, że sÅ‚uga Jahwe (ostatecznie Jezus) nie byÅ‚ po mÄ™ce podobny do czÅ‚owieka (Iz 52,14), byÅ‚ „jak robak” (Ps 22,7). Po zmartwychwstaniu na Uwielbionym Ciele, Pan pozostawiÅ‚ sobie tylko pięć stygmatów. Kiedy wieczorem w dniu zmartwychwstania (jak i tydzieÅ„ później), przyszedÅ‚ Jezus do apostołów, pokazaÅ‚ im swoje rany i powiedziaÅ‚: „Pokój wam!” Pokój (Szalom) to peÅ‚nia darów Mesjasza. PeÅ‚nia darów to wiele, setki darów - za setki ran! Ten sam ukrzyżowany, zraniony i odrzucony - nie odrzuciÅ‚ nas, ale zamieniÅ‚ Jemu zadane przez nas rany na pokój, pojednanie i uzdrowienie. Z ran Jezus daje Ducha ÅšwiÄ™tego to znaczy życie i zdrowie! Co za przedziwna zamiana, Å›wiÄ™ta, boska… Jan PaweÅ‚ II piÄ™knie powiedziaÅ‚ w Encyklice o Duchu ÅšwiÄ™tym: ZmartwychwstaÅ‚y Chrystus… przynosi Ducha ÅšwiÄ™tego i podaje Go w ranach swojego ukrzyżowania  (por. Dominum et Vivificantem, 24).
 
Na poczÄ…tku „RÄ™ce Pana” uczyniÅ‚y mnie, nastÄ™pnie ja czyniÅ‚em co mi siÄ™ chciaÅ‚o i znalazÅ‚em siÄ™ w piekle niepokoju i zÅ‚a. Teraz nastÄ™puje „nowe stworzenie”. RÄ™ce Pana „pracujÄ… - formujÄ…” mnie na nowo, choć odrzucone i przebite… bo zbyt wiele w nich miÅ‚oÅ›ci i dobra?
 
Wyobraź sobie, że siedzisz w poczekalni, w szpitalu i masz skomplikowanie poÅ‚amana rÄ™kÄ™. Czujesz siÄ™ samotna (y), bo na poczekalni nikt nie ma skomplikowanego poÅ‚amania… Nagle dosiada siÄ™ jakiÅ› mężczyzna, niewiele starszy od ciebie. Ma też poÅ‚amana rÄ™kÄ™ – tÄ… samÄ… co ty… milczysz i oswajasz siÄ™ z Jego obecnoÅ›ciÄ…. Później opowiada swojÄ… historiÄ™, zwierza Ci siÄ™, i widzisz, że jest podobnie poÅ‚amany w życiu, jak poÅ‚amana jest Twoja rÄ™ka. Odkrywasz też, że macie podobne historie i podobnie poÅ‚amane serce. Co czujesz? ZÅ‚ość? Niechęć? Czy tez bliskość i wdziÄ™czność, ze jest tak blisko ciebie i jest tak samo poÅ‚amany?... To jest Jezus… podziÄ™kuj… On nie tylko przeżyÅ‚ straszne  życie i odrzucenie, ale uczyniÅ‚ to po to, aby siÄ™ do ciebie zbliżyć po to, byÅ› siÄ™ czuÅ‚a (czuÅ‚) podobna (y)  do Syna Bożego” (O. A. Polanowski, Wolni od niemocy, CzÄ™stochowa 2004, s. 153).
 
Wymaluj obraz…”. ByÅ‚o to 22 lutego 1931 r. To wezwanie Jezusa do Å›w. Faustyny Kowalskiej. Jezus kroczÄ…cy ku każdemu spoglÄ…dajÄ…cemu na Niego, w biaÅ‚ej szacie, z wyraźnymi stygmatami, bÅ‚ogosÅ‚awi – rozgrzesza. Å»yje, jest po straszliwej mÄ™ce krzyżowej. Z rany serca wychodzÄ… promienie Å›wiatÅ‚a – biaÅ‚y i czerwony. W straszliwym XX wieku, w którym byÅ‚o tyle krzywdy, zÅ‚a i niewinnego cierpienia, Jezus przypomina, że jest Ten sam. Jest Bogiem, który przychodzi, aby ocalać. Dlaczego Go odrzucamy, dlaczego ciÄ…gle nie chcemy, dlaczego budujemy bez Niego, dlaczego Bogu „przyprawiamy rogi”, dlaczego…? Popatrzeć na Niego, to zobaczyć najpierw siebie jako zabójcÄ™ i grzesznika, ale i czÅ‚owieka skrzywdzonego, który nie może uleczyć siebie i Å›wiata bez Stwórcy i MiÅ‚osiernego Ojca. Syn Boży idzie wiÄ™c przez wieki ze stygmatami, ranami, z których wypÅ‚ywa Duch ÅšwiÄ™ty, nowy życie! Nie chcemy na Niego patrzeć czÄ™sto, bo nie akceptujemy naszych ran, naszej biedy duchowej, uciekamy od niej zrzucajÄ…c na wszystko, na innych: PartiÄ™, RzÄ…d, KoÅ›ciół, ksiÄ™dza, rodzica, sÄ…siada, terrorystÄ™… Ale wÅ‚aÅ›nie ta najboleÅ›niejsza rana, od której uciekamy,  może być źródÅ‚em Ducha ÅšwiÄ™tego, miejscem nowej wrażliwoÅ›ci, nowego charyzmatu, nowego zesÅ‚ania Ducha ÅšwiÄ™tego, przymierza z Bogiem! Patrzeć na Jezusa i przebaczyć jak On, prosić o przebaczenie Ojca w Jego ImiÄ™, przyjąć Boży Pokój-Szalom! Tak, wymalowany obraz nie jest jedynie do powieszenia na Å›cianie, ale do patrzenia, kontemplacji (spokojnego spojrzenia wiary): „Spójrzcie na Pana, a rozpromienicie siÄ™ radoÅ›ciÄ…, oblicza wasze nie zapÅ‚onÄ… wstydem” (Ps 34,6).
 
o. Andrzej Prugar OFMConv.
 
 
 
***