logo
Pi±tek, 19 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok A - 34 niedziela zwykła - Chrystusa Króla

Czy Chrystus prezydentem?
Ks. Rafał Masarczyk SDS 2008-11-23
Ez 34,11-12.15-17; 1 Kor 15,20-26.28; Mt 25,31-46
Arystoteles wyróżnił różne ustroje polityczne i zestawił je w pary, na zasadzie dobry ustrój i jego zły odpowiednik. Najlepszym ustrojem dla niego jest królestwo, gdyż jeden cnotliwy władca sprawuje rządy dla dobra swoich poddanych. Wypaczeniem tego ustroju jest tyrania, która polega na tym, że dyktator sprawuje rządy tylko dla swojego dobra. Niżej w hierarchii leży ustrój arystokratyczny, polega on sprawowaniu władzy prze grupę ludzi cnotliwych dla dobra pozostałych obywateli, zepsutą odmianą takiego ustroju jest oligarchia, kiedy to grupa rządzi dla własnych korzyści. Na samym dole tej drabiny umieścił Arystoteles paideje i demokracją, którą uważał za najgorszy z możliwych ustrojów. Natomiast paideia jako lepsza odmiana demokracji polega na rządzie większości ludzi cnotliwych. Przez demokrację rozumiał taki ustrój w którym każdy próbuje najwięcej sposób egoistyczny jak najwięcej zyskać dla siebie.
 
Ustrój królewski zmieniał się w przeciągu wieków. Długi czas król był najwyższą władzą ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Kiedy królestwo liczyło niewielki obszar i niewielu mieszkańców król sam mógł sprawować swoją władzę jednak, gdy obejmowało większą liczbę ludzi i większy obszar jak chociażby starożytne imperia, król musiał mieć swoich współpracowników - namiestników.
 
Dzisiaj żyjemy w państwie demokratycznym. W Europie wprawdzie istnieją jeszcze monarchie, ale są to demokratyczne monarchie, gdzie uprawnienia króla albo są tylko reprezentacyjne, albo podobne do uprawnień prezydenta Polski. Czyli król daje gwarancję ciągłości państwa i ma prawo zatwierdzania i odrzucania ustaw uchwalonych przez parlament.
 
W demokracji wÅ‚adza jest podzielona. Parlament ustala prawa, wÅ‚adza wykonawcza – rzÄ…d czuwa nad ich realizacjÄ… i administruje organami paÅ„stwa. WÅ‚adza sÄ…downicza czuwa by prawo byÅ‚o przestrzegane. Mówi siÄ™ także o czwartej wÅ‚adzy, czyli o mediach, które majÄ… obowiÄ…zek wszystkim patrzeć na rÄ™ce, czyli sprawdzajÄ… czy wÅ‚adza jest sprawowana zgodnie z tym jak sprawowana być powinna.
 
Kiedy żyjemy w takich realiach politycznych czy jest sens mówić o Chrystusie Królu? Gdy istniały królestwa, ludzie mieli doświadczenie w tej materii, bo każdy podlegał jakiemuś królowi. Odwołanie się do tytułu królewskiego Jezusa Chrystusa coś tym ludziom mówiło, dzisiejszemu człowiekowi, który ma inne doświadczenia, może to nie mówić za wiele. Król bowiem może kojarzyć mu się jedynie z paradą z okazji jakiegoś święta. Może lepiej byłoby ogłosić Chrystusa Prezydentem? Byłoby bardziej na czasie.
 
Aby ten dylemat rozstrzygnąć musimy bliżej przyjrzeć siÄ™ Chrystusowi i Jego królestwu. Król zazwyczaj byÅ‚ nazywany pomazaÅ„cem  Boga. MiaÅ‚o to wskazywać, że za jego wÅ‚adzÄ… stoi autorytet Boga w zwiÄ…zku z tym dawaÅ‚o mu to prawo wÅ‚adania poddanymi. Jego wÅ‚adza nie pochodziÅ‚a od ludzi ale od Boga. WÅ‚adza prezydenta pochodzi od ludzi ludzie mogÄ… prezydenta wybrać, ale także mogÄ… go sobie zmienić. W przypadku króla takiej możliwoÅ›ci na ogół nie byÅ‚o. Pozycja Chrystusa jako syna Bożego jest od ludzkich decyzji niezależna, gdyż jak wierzymy taka byÅ‚a wola Boża. Widać tutaj różnicÄ™ miÄ™dzy stanowiskiem prezydenta a Chrystusem. Prezydent poza tym musi wypeÅ‚niać obietnice przedwyborcze, misja Chrystusa polega na peÅ‚nieniu woli Ojca a nie woli ludzi. Jak widać tytuÅ‚ prezydenta do Chrystusa nie pasuje.
 
Każdy demokratycznie wybrany prezydent jest przedstawicielem interesów wyborców i różnych grup biznesowych, które finansowo wspierały kandydata w czasie kampanii wyborczej. Natomiast Jezus Chrystus reprezentuje interesy ludzi, którym się dzieje krzywda i tym, którzy popadli w różnego rodzaje biedy, czy to na skutek jakiś zdarzeń niezależnych od nich, czy na skutek braku rozwagi. Chrystus nie patrzy na wiarę tych ludzi, nie ogląda się na ich przynależność narodową. Starczy być człowiekiem biednym lub pokrzywdzonym, wtedy można być pewnym, że on jest z nami.
 
Chrystus o swoim królestwie powiedziaÅ‚ kiedyÅ›, że nie jest ono z tego Å›wiata. Jego obywatelami stajemy siÄ™ przez chrzest, a ludzie nie ochrzczeni przez szukanie prawdy i czynienie dobra. Obywatele królestwa Chrystusowego, albo inaczej jak to nazywaÅ‚ Å›w. Augustyn PaÅ„stwa Bożego, sÄ… rozrzuceni po caÅ‚ym Å›wiecie i posiadajÄ… obywatelstwo różnych paÅ„stw ziemskich. Nie można wiÄ™c ograniczać królestwa Jezusa do jednej organizacji paÅ„stwowej. Poza tym czÅ‚onkami PaÅ„stwa Bożego sÄ… także ci co przebywajÄ… już w domu Ojca. Natomiast prezydent ma wÅ‚adzÄ™ tylko nad obywatelami swojego kraju i to tymi, którzy żyjÄ…. Jego wÅ‚adza jest wiÄ™c ograniczona do okreÅ›lonego czasu i okreÅ›lonego miejsca. Widać tutaj kolejnÄ… różnicÄ™ miÄ™dzy Chrystusowym królowaniem, a prezydenturÄ… ziemskÄ…. Akt wiary wyrażajÄ…cy siÄ™ w stwierdzeniu „Chrystus Królem” jest bardziej adekwatny niż stwierdzenie „Chrystus Prezydentem”.
 
ks. Rafał Masarczyk SDS