logo
Pi±tek, 19 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok B - II niedziela po Bożym Narodzeniu

Słowo, które rozbiło namiot pośród nas
Ks. Leszek Skaliński SDS 2009-01-04
Syr 24,1-2.8-12; Ef 1,3-6.15-18; J 1,1-18
Dzisiaj SÅ‚owo Boga zatrzymuje nas na pierwszych wierszach z Ewangelii Å›w. Jana, czyli na prologu. Jest to wieki hymn o SÅ‚owie, które „rozbija swój namiot” pomiÄ™dzy ludźmi, przyjmujÄ…c ludzkie „ciaÅ‚o”, a wiÄ™c jednoczeÅ›nie stajÄ…c siÄ™ sÅ‚abe tak jak każde ludzkie ciaÅ‚o.
 
Zauważmy, że SÅ‚owo dużą literÄ… pisane, o którym pisze Å›w. Jan nie jest tylko zwykÅ‚ym sÅ‚owem. Jest to najpierw wcielone Boskie SÅ‚owo - Jezus Chrystus, który staÅ‚ siÄ™ dla nas wartoÅ›ciÄ… absolutnÄ…, najwyższÄ… i w tym sensie jedynÄ…. WartoÅ›ciÄ…, którÄ… jak najcenniejszy skarb niesiemy przez pustyniÄ™ ludzkiej egzystencji jako warunek przeżycia. Jest to „Å»ywe SÅ‚owo, które Bogiem byÅ‚o”. Dlatego wszystkie inne Å»ywe SÅ‚owa, które oÅ›wietlajÄ… nam drogÄ™ do wiecznoÅ›ci, w tym SÅ‚owie majÄ… swoje zakotwiczenie.
 
W tym Słowie, Bóg w pełni się wyraża. Niczego nie przemilcza. On jest Prawdą, jest Bogiem, który już się nie ukrywa. Wiemy, że w Starym Testamencie Bóg często przemawiał do Proroków. Ponadto przemawiał i wciąż przemawia przez swoją codzienną opatrzność nad nami. Mówiąc, okazywał, że jest Bogiem żywym. Izraelici byli dumni z tego, że ich Bóg jest Bogiem, który przemawia, w przeciwieństwie do bóstw, które nigdy nie wyrzekły słowa. Jednak przyjście na świat Słowa Wcielonego dokonało największego, najlepszego i najdoskonalszego przemawiania Boga do człowieka. Kto Jego słucha, słyszy Boga, który mówi. Kto przygląda się temu, jak On żyje, dowiaduje się, jak żyje Bóg, ponieważ wszystko, Kim jest, wyraża Boga.
 
Ostatecznie Bóg postanowił nam powiedzieć jedno jedyne Słowo, ale za to Słowo nieskończone, Słowo, które jest Życiem wiecznym, Słowo, które jest Synem Bożym. Bóg przemówił do nas przez swojego własnego Syna, który stał się człowiekiem, odkupił nas na krzyżu i przez swoje zmartwychwstanie stał się Nadzieją naszego zmartwychwstania.
 
„SÅ‚owo” z prologu dzisiejszej Ewangelii nie jest zwykÅ‚ym sÅ‚owem. ByÅ‚o „na poczÄ…tku” i byÅ‚o samym poczÄ…tkiem. JeÅ›li chcemy żyć i budować coÅ› trwaÅ‚ego, cennego, to powinniÅ›my siÄ™ w swoim życiu oprzeć na Tym, który jest PoczÄ…tkiem wszystkiego. Można powiedzieć, że Jezus jest ŹródÅ‚em niczym nie zmÄ…conym.
 
To, co jest na początku, a jest czystym Źródłem, staje się najważniejsze; jest fundamentalne. Na początku naszego świata jest Słowo Boga. Na początku każdego naszego dnia powinno być Słowo Boga. Budowanie na fundamencie Słowa pozwoli nam na myślenie według tego Słowa. Każde podejmowane przez nas decyzje będą wynikać i brać swój początek z mądrości Słowa Boga.
 
Możemy sprawdzić, w jakim stopniu SÅ‚owo, które byÅ‚o na poczÄ…tku wpÅ‚ywa, na naszÄ… hierarchiÄ™ wartoÅ›ci. Wystarczy odpowiadzieć sobie na te pytania: Czy nasze życie jest wyraźnym sÅ‚owem o Bogu? Czy przypadkiem nie jest tak, że to nasze życie nierzadko mówi stÅ‚umionym „gÅ‚osem”? SÅ‚owo naszego życia powinno być wyraźne, czyste, jasne, piÄ™kne i budzÄ…ce u innych pragnienie naÅ›ladowania. Czy przypadkiem nasze sÅ‚owo życia nie tylko jest niezrozumiaÅ‚e dla drugiego czÅ‚owieka, ale i dla nas samych? Jezus jest SÅ‚owem, w liczbie pojedynczej. Czy nasze życie nie jest czÄ™sto zbiorem słów bez zwiÄ…zku, słów, które przeczÄ… sobie nawzajem? Czy inni mogÄ… pojąć, co mamy na myÅ›li, czy rzeczywiÅ›cie widzimy sens naszego życia? Czy jest ono jasnym orÄ™dziem, czy tylko beÅ‚kotem?
 
Być cichym i autentycznym słowem dawać przykład, że czerpie się nieustannie ze Słowa, oto nasze powołanie. Powołanie, które jest wzniosłe, ale przecież codziennie widzimy, że bardzo trudne. Najczęściej zatracamy się w tym, co słabe i banalne, a co ostatecznie uwłacza naszej godności. Powinniśmy zdecydowanie otrząsnąć się i przeciwstawić się niepewności, lenistwu i żyć tak, aby nasze życie było kryształowym słowem o Bogu. Takie słowo jest dopiero w stanie pokonać wszelkie przeszkody.
 
SÅ‚owo staÅ‚o siÄ™ CiaÅ‚em i zamieszkaÅ‚o miÄ™dzy nami”, aby nasz grzech odkupić i na nowo uporzÄ…dkować wszystkie odniesienia Å›wiata stworzonego i czÅ‚owieka do Boga Stworzyciela. Dramat ludzkoÅ›ci i – powiedzmy szczerze – także dramat Boga polega na tym, że w swojej gÅ‚upocie „swoi Go nie przyjÄ™li”, ale czy dzisiaj to SÅ‚owo jest przez nas lepiej przyjmowane, niż 2000 lat temu? Wciąż przychodzi do swoich i przychodzi do mnie, by zacząć zmieniać maÅ‚y Å›wiat mojego życia.
 
Ks. Leszek Skaliński SDS