logo
Pi±tek, 29 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok B - Wielkanoc - Zmartwychwstanie Pańskie

Księga Mądrości
O. Andrzej Prugar OFMConv 2009-04-12
Dz 10,34.37-43; Kol 3,1-4; J 20,1-9
Tak można nazwać caÅ‚Ä… BibliÄ™ i życie Jezusa. Czy tak można nazwać życie czÅ‚owieka: Twoje i moje – ksiÄ™ga mÄ…droÅ›ci? Czy zależy nam na tym, by mÄ…drze żyjÄ…c, umrzeć w nadziei życia wiecznego i zmartwychwstania?
 
W Biblii jest również osobna KsiÄ™ga MÄ…droÅ›ci. Ma dziewiÄ™tnaÅ›cie rozdziałów. W Wielki PiÄ…tek czytaÅ‚em drugi i trzeci rozdziaÅ‚ tej KsiÄ™gi. WedÅ‚ug słów tej KsiÄ™gi: krótkie i znikome jest życie czÅ‚owieka: „Przeminie nasze życie jak Å›lady po obÅ‚oku i rozwieje siÄ™ jak mgÅ‚a” (Mdr 2,4). „ObÅ‚ok”, „mgÅ‚a”, „cieÅ„”, „tchnienie powietrza”… to okreÅ›lenia życia czÅ‚owieka na ziemi. Czy tylko tym jest czÅ‚owiek? Wszyscy ludzie snujÄ… rozważania na temat kruchoÅ›ci życia. KsiÄ™ga MÄ…droÅ›ci stwierdza, że sÄ… dwie postawy wzglÄ™dem tego faktu. Postawa sprawiedliwych, czyli Å›wiÄ™tych, czyli wierzÄ…cych w Boga, którzy w zaufaniu Najwyższemu widzÄ… przyszÅ‚ość poza wymiarem ziemskim: „Bo do nieÅ›miertelnoÅ›ci Bóg stworzyÅ‚ czÅ‚owieka – uczyniÅ‚ go obrazem swej wÅ‚asnej wiecznoÅ›ci” (Mdr 2,23). Jest też postawa bezbożnych, którzy odrzucajÄ…c przyszÅ‚Ä… zapÅ‚atÄ™ mówiÄ…: „Dalej wiÄ™c! Korzystajmy z tego, co dobre… używajmy  Å›wiata… upajajmy siÄ™ winem i wonnoÅ›ciami… nikogo z nas nie może braknąć w swawoli… wszÄ™dzie zostawmy Å›lady uciechy…” (Mdr 2,6-9).  KsiÄ™ga MÄ…droÅ›ci mówi coÅ› jeszcze bardziej zdumiewajÄ…cego. Sprawiedliwi, a nawet tylko jeden z nich, staje siÄ™ niewygodny, ponieważ „jest potÄ™pieniem… zamysłów  [bezbożnych]. GÅ‚osi, że zna Boga… stroni od dróg naszych jak od nieczystoÅ›ci… cheÅ‚pi siÄ™ Bogiem jak ojcem” (Mdr 2,14.16). Sprawiedliwy przeszkadza grzesznikom! Wzbudza w nich zabójcze zamiary. Bezbożni, sÄ… zdenerwowani postawÄ… sprawiedliwego, chcÄ… go wypróbować, zabić i wtedy zobaczyć, czy rzeczywiÅ›cie Bóg przyjdzie mu z pomocÄ…, gdyż twierdzi, że „bÄ™dzie ocalony” (Mdr 2,20). MÄ…drość ocenia krótkowzrocznÄ… postawÄ™ bezbożnych: „Tak pomyÅ›leli i pobÅ‚Ä…dzili, bo wÅ‚asna zÅ‚ość ich zaÅ›lepiÅ‚a. Nie pojÄ™li tajemnic Bożych, nie spodziewali siÄ™ nagrody za prawość i nie docenili odpÅ‚aty dla dusz czystych” (Mdr 2,21-22).  
 
Å»ycie Jezusa to najpiÄ™kniejsze wypeÅ‚nienie KsiÄ™gi MÄ…droÅ›ci. Znak dla wszystkich – sprawiedliwych i bezbożnych. Dla pierwszych umocnienie dla drugich napomnienie i wezwanie.
 
Jedyny Sprawiedliwy wÅ›ród grzeszników wywoÅ‚aÅ‚ falÄ™ nienawiÅ›ci. Jego uczeÅ„, prosty rybak, Å›w. Piotr, pięćdziesiÄ…t dni po zmartwychwstaniu, kiedy otrzymaÅ‚ Ducha ÅšwiÄ™tego powiedziaÅ‚: „przeszedÅ‚ On [Jezus z Nazaretu] dobrze czyniÄ…c i uzdrawiajÄ…c wszystkich, którzy byli pod wÅ‚adzÄ… diabÅ‚a. A my jesteÅ›my Å›wiadkami wszystkiego, co zdziaÅ‚aÅ‚ w ziemi żydowskiej i w Jerozolimie. Jego to zabili, zawiesiwszy na drzewie. Bóg wskrzesiÅ‚ Go trzeciego dnia i pozwoliÅ‚ Mu ukazać siÄ™ nie caÅ‚emu ludowi, ale nam, wybranym uprzednio przez Boga na Å›wiadków, którzyÅ›my z Nim jedli i pili po Jego zmartwychwstaniu” (Dz 10,38-41). Jezus objawiÅ‚ Boga jako Ojca, kierowaÅ‚ siÄ™ miÅ‚oÅ›ciÄ… bardziej niż prawem, odkryÅ‚, ze każdy najmniejszy gest bezinteresownej dobroci ma wartość nieskoÅ„czonÄ…. ByÅ‚ w tym konsekwentny i nie używaÅ‚ przemocy. CzyniÅ‚ rzeczy, które przekraczaÅ‚y możliwoÅ›ci tylko czÅ‚owieka, miaÅ‚ wÅ‚adze nad naturÄ…, chorobÄ…, demonami i Å›mierciÄ…. Jego życie i sÅ‚owa to KsiÄ™ga MÄ…droÅ›ci Wiecznej.
 
PamiÄ™tamy moment kiedy podczas pogrzebu Jana PawÅ‚a II potężne uderzenie wiatru przewracaÅ‚o poszczególne karty Ewangelii, aby w koÅ„cu zamknąć KsiÄ™gÄ™, poÅ‚ożona na jego trumnie. Å»ycie Papieża byÅ‚o i jest otwartÄ… ksiÄ™gÄ…. Choć zamkniÄ™te tu na ziemi, skoÅ„czone, to każdy z nas może czerpać z tej ksiÄ™gi sÅ‚owa, gesty, zachowania… kopalnia wiedzy o życiu. Jego życie to życie sprawiedliwego, które wywoÅ‚aÅ‚o nienawiść bezbożnych - miaÅ‚ być szybko usuniÄ™ty z tej ziemi. Nie czÅ‚owiek jednak jest panem historii.
   
NapiÄ™cie pomiÄ™dzy sprawiedliwymi, a bezbożnymi trwa. Miedzy MÄ…droÅ›ciÄ… Bożą a zamysÅ‚ami hedonistów i materialistów. Miedzy KoÅ›cioÅ‚em a Å›wiatem. Hedonizm i materializm ciÄ…gle Å‚Ä…czy siÄ™ tajemniczo z oÅ›mieszaniem, walkÄ… i eliminacjÄ… tego, co Å›wiÄ™te, Chrystusowe, Boże - w Å›wiecie. Åšmierci, a wiÄ™c i bezsensownej walki, cierpienia, zÅ‚a Bóg nie uczyniÅ‚: „Åšmierć weszÅ‚a na Å›wiat przez zawiść diabÅ‚a i doÅ›wiadczajÄ… jej ci, którzy do niego należą” (Mdr 2,24). Jezus jednak uzdrowiÅ‚ tych, którzy byli pod panowaniem diabÅ‚a (Dz 10,38). Każdy wiÄ™c kto szczerze zwróci siÄ™ do Niego, wezwie Jego Imienia, stanie siÄ™ Jego uczniem, bÄ™dzie ocalony!
 
DziÅ› siÄ™ pytamy, stajÄ…c przed pustym grobem Jezusa Chrystusa jak otwartÄ… KsiÄ™gÄ… MÄ…droÅ›ci: czy wybrać MÄ…drość, która gÅ‚osiÅ‚  Sprawiedliwy Jezus? Co zapisywać i dawać do czytania innym po spowiedzi wielkanocnej? Åšw. Piotr „ujrzaÅ‚ i uwierzyÅ‚” (J 20,8) – że zamkniÄ™ta na krzyżu KsiÄ™ga MÄ…droÅ›ci zostaÅ‚a otwarta  w dniu zmartwychwstania dla wszystkich ludzi po wszystkie czasy.
 
o. Andrzej Prugar OFMConv