logo
Pi±tek, 29 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok C - 6 Niedziela Wielkanocna

Pokój zostawiam wam!
Ks. Leszek Skaliński SDS 2004-05-16
Dz 15,1-2.22-29; Ap 21,10-14.22-23; J 14,23-29
W dzisiejszej Ewangelii Chrystus kieruje do nas bardzo ważnÄ… naukÄ™. Jest to orÄ™dzie o pokoju. Na dzisiejsze czasy, na obecnÄ… chwilÄ™, jest to przesÅ‚anie najtrafniejsze. To teraz, gdy  trwajÄ… nieustanne walki w Iraku, Palestynie, gdy caÅ‚y Å›wiat żyje w obawie przed atakami terrorystycznymi, Jezus staje i kieruje do nas takie same sÅ‚owa, jakie 2000 lat temu skierowaÅ‚ do Apostołów: „Pokój zostawiam wam, pokój mój wam dajÄ™. Nie tak jak daje Å›wiat, Ja wam dajÄ™”. Te sÅ‚owa jednoznacznie wskazujÄ…, że Jezus przekazuje nam swój pokój, a wÅ‚aÅ›ciwie chce powiedzieć, że nasz pokój jest w Nim, że On jest naszym pokojem.
 
Być chrzeÅ›cijaninem, to znaczy cieszyć siÄ™ jedynym pokojem, który swoje źródÅ‚o bierze od Jezusa. Åšwiadectwo pierwszych chrzeÅ›cijan pomagaÅ‚o wielu ludziom odnaleźć sens  życia. Wnosili oni pokój w rodzinÄ™ i w spoÅ‚eczność, w której żyli. W pismach z tego okresu możemy znaleźć pozdrowienia z życzeniami pokoju. WÅ›ród pierwszych chrzeÅ›cijan panowaÅ‚o wiÄ™cej zapaÅ‚u dla sprawy zrozumienia i szerzenia pokoju, niż w nas dzisiaj. Mocniej niż my dzisiaj wierzyli i rozumieli, że majÄ… wÅ›ród siebie jedynego budowniczego pokoju, Jezusa Chrystusa. StÄ…d zdecydowanie nieÅ›li innym braciom ten pokój otrzymany od Chrystusa. Echo, jak sprawa pokoju byÅ‚a dla nich ważna, sÅ‚yszymy po dziÅ› dzieÅ„ w liturgii Mszy Å›w. Możemy z tym siÄ™ spotkać w pozdrowieniu pokoju: „Pokój PaÅ„ski niech zawsze bÄ™dzie z wami” i w przekazywaniu sobie nawzajem znaku pokoju, co odbywa siÄ™ przed KomuniÄ… Å›w. Z tego wypÅ‚ywa bardzo ważna nauka i zarazem przestroga, że uczestnikiem Eucharystii powinien być ten, kto jest uczestnikiem Chrystusowego pokoju, kto stara siÄ™ żyć w pokoju z Bogiem, z ludźmi i z samym sobÄ….
 
Aby być głosicielem i świadkiem pokoju, najpierw z Chrystusem trzeba nam zbudować pokój we własnym sercu. Ludzkie niespokojne serce, bez Bożego pokoju, niepokoi świat. W dzisiejszych czasach dochodzimy do pomieszania wartości. Wszyscy pragną pokoju wokół siebie, ale tak naprawdę niewielu pragnie i stara się o pokój w sobie. Współczesny człowiek żyje i postępuje tak, jak mu dyktuje instynkt, wpada w złe skłonności i namiętności, a nie słucha tego co mu mówi Bóg. Stąd człowiek żyje w sprzecznościach, rodzi się w jego duszy niepokój, który dalej się rozszerza jak ogień podłożony pod łatwopalny materiał.
 
Pan powierzył i wciąż powierza nam misję szerzenia pokoju w świecie, poczynając od własnej duszy. Trzeba nam więc zharmonizować swoje życie i postępowanie z Bogiem, z Jego wolą i wymogami Jego miłości i swego życiowego powołania. Wówczas, na tak rozumianym i praktykowanym pokoju, można budować pokój wśród innych, zwłaszcza w swojej rodzinie, miejscu pracy... W ten sposób skutecznie przyczynimy się do tego, by znikły urazy i niezgoda i by zapanował klimat życzliwości, współpracy i wzajemnego zrozumienia.
 
Ten Boży pokój przetrwa na ziemi, dopóki bÄ™dÄ… żyli ludzie dobrej woli. Znaczna część naszego apostolstwa pokoju bÄ™dzie polegaÅ‚a na niesieniu pogody ducha i radoÅ›ci ludziom, którzy nas otaczajÄ…;  Jest to ważne tym wiÄ™cej, im wiÄ™kszy panuje niepokój i smutek wokół nas.
 
Chciejmy, uczestnicząc w tej Najświętszej Ofierze i ożywiając nadal swoją wiarę w obecność Chrystusa, który jest Dawcą pokoju, zdecydowanie żyć pokojem i rozszerzać go wśród innych, realizując przekazany za chwilę w liturgii Jego znak.
 
Ks. Leszek Skaliński SDS