logo
Pi±tek, 19 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok B - 17 niedziela zwykła

„Ty otwierasz swÄ… rÄ™kÄ™, Panie, i wszystko, co żyje, nasycasz do woli” (Ps 145, 16)
2012-07-29
2 Krl 4,42-44; Ef 4,1-6; J 6,1-15

Bieżącym tematem dnia dzisiejszego jest Opatrzność Boża zaspokajajÄ…ca wszystkie potrzeby czÅ‚owieka. W Drugiej KsiÄ™dze Królewskiej (4,42-44) czytamy o rozmnożeniu chlebów, którego dokonaÅ‚ Elizeusz, figura i zapowiedź tego, jakiego dokona okoÅ‚o osiem wieków później Jezus, a jaki podaje ewangelia Jana (6,1-15). Pewien czÅ‚owiek przyszedÅ‚ do proroka przynoszÄ…c „dwadzieÅ›cia chlebów jÄ™czmiennych” i otrzymaÅ‚ rozkaz rozdzielenia chlebów miÄ™dzy jego ludzi: stu ludzi. SÅ‚uga zaznacza, że ilość chleba jest niewystarczajÄ…ca, lecz Elizeusz powtarza rozkaz w imieniu Boga: „Tak mówi Pan: nasycÄ… siÄ™ i pozostawiÄ… resztki” (2 Krl 4,43).

 

Cud powtarza siÄ™, lecz w sposób o wiele wspanialszy; na pagórkach galilejskich pokrytych trawÄ…, kiedy to Jezus wyszedÅ‚ na górÄ™ z uczniami i zobaczyÅ‚, że otaczajÄ… Go „liczne tÅ‚umy, które schodzÄ… siÄ™ do Niego” (J 6,5). Jak Elizeusz zaspokoiÅ‚ głód swoich uczniów, tak Jezus zaspokoiÅ‚ głód rzeszy, która szÅ‚a za Nim, by sÅ‚uchać Jego sÅ‚owa. Lecz gdy tam dwadzieÅ›cia chlebów nasyciÅ‚o stu ludzi, tutaj tylko pięć chlebów i dwie ryby nasyciÅ‚y okoÅ‚o piÄ™ciu tysiÄ™cy; w obydwu wypadkach pozostajÄ… resztki – aż dwanaÅ›cie koszów w wypadku ewangelicznym – by udowodnić, że Bóg nie jest skÄ…py w zaopatrywaniu potrzeb swoich stworzeÅ„. „Ty otwierasz swÄ… rÄ™kÄ™ – opiewa psalm responsoryjny – i wszystko, co żyje, nasycasz do woli” (Ps 145,16). Dlaczego wiÄ™c dzisiaj tylu jest gÅ‚odnych na Å›wiecie? Należy siÄ™ nad tym zastanowić. Obydwa cudy nie zostaÅ‚y zdziaÅ‚ane z niczego, lecz z maÅ‚ych, a nawet bardzo maÅ‚ych zapasów: dwadzieÅ›cia chlebów ofiarowanych Elizeuszowi przez czÅ‚owieka z Baal Shalisha, pięć chlebów i dwie ryby dostarczyÅ‚ Jezusowi pewien chÅ‚opiec, który przyniósÅ‚ je z sobÄ…. Bóg wszechmogÄ…cy może uczynić wszystko z niczego, lecz kiedy znajduje siÄ™ wobec swojego wolnego stworzenia, zwykle nie dziaÅ‚a bez jego współpracy. To, co czÅ‚owiek może uczynić, jest zawsze maÅ‚o, lecz Bóg tego chce, owszem, wymaga tego jako warunku swojego poÅ›rednictwa. A jeÅ›li dzisiaj jest tylu ludzi, którzy nie majÄ… dość chleba, by zaspokoić głód, czyż nie wiąże siÄ™ to z faktem, ze ten, kto opÅ‚ywa we wszystko, nie potrafi ofiarować braciom przynajmniej tego, na czym mu zbywa? CzÅ‚owiek, który w czasie gÅ‚odu przyniósÅ‚ Elizeuszowi chleba z pierwocin, i chÅ‚opiec, który odstÄ…piÅ‚ to niewiele, co posiadaÅ‚, aby Jezus to rozmnożyÅ‚, nie majÄ… wielu naÅ›ladowców nawet wÅ›ród wierzÄ…cych. Kiedy czÅ‚owiek speÅ‚ni, co do niego należy, Bóg – zawsze miÅ‚osierny i wszechmocny – nie omieszka wÅ‚Ä…czyć siÄ™ i sprawić, że zaowocujÄ… jego dobre uczynki. ÅšwiÄ™ci, jak Józef Cottolengo lub ksiÄ…dz Guanella, doÅ›wiadczyli tego cudownie. Jezus wzruszajÄ…c siÄ™ i troszczÄ…c o zgÅ‚odniaÅ‚Ä… rzeszÄ™, wzywa wiernych do takiego czynnego zrozumienia potrzeb bliźniego, które nie ogranicza siÄ™ do dobrych słów, lecz przynosi konkretnÄ… pomoc.

 

Cud dokonany przez Elizeusza jest nie tylko figurÄ… rozmnożenia chleba, którego dokonaÅ‚ Jezus, ale też przygotowaniem i figurÄ… jeszcze gÅ‚oÅ›niejszego cudu, a mianowicie eucharystycznego. Nieprzypadkowo opis gestów Pana – „wziÄ…Å‚ chleb i, odmówiwszy dziÄ™kczynienie, rozdaÅ‚ je” (J 6,11) – poprzedza jakby dosÅ‚ownie gesty i sÅ‚owa ustanowienia Eucharystii. JeÅ›li Jezus zaspokoiÅ‚ tak obficie głód ciaÅ‚a, to zaspokoi w sposób boski także i niewysÅ‚owiony głód dusz. Wierni karmieni jednym chlebem, CiaÅ‚em Pana, tworzÄ… jedno ciaÅ‚o, Mistyczne CiaÅ‚o Chrystusa. Rzeczywistość ta rodzi obowiÄ…zek miÅ‚oÅ›ci i solidarnoÅ›ci chrzeÅ›cijaÅ„skiej, o której mówi Å›w. PaweÅ‚ w drugim czytaniu (Ef 4,1-6) zachÄ™cajÄ…c wiernych, by „zachowali jedność ducha dziÄ™ki wiÄ™zi, jakÄ… jest pokój”, ponieważ „jedno jest CiaÅ‚o i jeden Duch... jeden jest Pan, jedna wiara” (tamże 3-5).

 

○ Niechaj CiÄ™ wielbiÄ…, Panie, wszystkie dzieÅ‚a Twoje i Å›wiÄ™ci Twoi niech CiÄ™ bÅ‚ogosÅ‚awiÄ…... oczy wszystkich oczekujÄ… na Ciebie, Ty zaÅ› dajesz im pokarm we wÅ‚aÅ›ciwym czasie. Ty otwierasz swÄ… rÄ™kÄ™ i wszystko, co żyje, nasycasz do woli. Panie, Ty jesteÅ› sprawiedliwy na wszystkich swych drogach i Å‚askawy we wszystkich swoich dzieÅ‚ach (Psalm 145,10.15-17).

 

○ Panie, Ty widzÄ…c zgÅ‚odniaÅ‚Ä… rzeszÄ™ na pustyni powiedziaÅ‚eÅ›: „żal mi tego ludu”, Ty piÄ™cioma chlebami nasyciÅ‚eÅ› pięć tysiÄ™cy osób, spojrzyj Å‚askawie na Twoje zgÅ‚odniaÅ‚e dzieci... a nasyciwszy ich głód cielesny, racz nasycić także głód ich dusz pokarmem niebieskim swojej nauki, Ty, który żyjesz i królujesz po wszystkie wieki wieków. Amen (PaweÅ‚ VI)

 

○ Boże mój, jesteÅ› rozrzutny w swej trosce i w delikatnoÅ›ci wzglÄ™dem każdej z istot ludzkich, które stworzyÅ‚eÅ›; jak gdyby na Å›wiecie nie byÅ‚o nikogo wiÄ™cej. Istotnie, widzisz je wszystkie, każdÄ… z osobna, i każdÄ… z osobna miÅ‚ujesz w jej życiu Å›miertelnym, i każdÄ… z osobna obsypujesz peÅ‚niÄ… Twoich przywilejów, zajmujÄ…c siÄ™ każdÄ… i troszczÄ…c siÄ™ o każdÄ… niezależnie od wszystkich innych...

 

○ Wszystkie czyny Twojej OpatrznoÅ›ci sÄ… czynami miÅ‚oÅ›ci. Nawet zÅ‚o, które dopuszczasz, pochodzi z Twojej miÅ‚oÅ›ci... a Ty obracasz zÅ‚o na dobro. Przez zÅ‚o doÅ›wiadczasz ludzi i doprowadzasz ich do skruchy, aby wzrastali w cnocie i zdobywali w przyszÅ‚oÅ›ci wiÄ™ksze dobro. Nic nie dzieje siÄ™ na próżno, lecz wszystko zdąża do celu Å‚aski... Z wiarÄ… peÅ‚nÄ… i pewnÄ… uznajÄ™ mÄ…drość i dobroć Twojej OpatrznoÅ›ci, chociaż niezbadane sÄ… Twoje wyroki i niepojÄ™te sÄ…dy (J. H. Newman).

 

o. Gabriel od św. Marii Magdaleny, karmelita bosy
Żyć Bogiem, t. II, str. 449
Wydawnictwo Karmelitów Bosych

tekst pochodzi ze strony http://mateusz.pl/czytania/2012/20120729.htm