logo
Pi±tek, 29 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok B - 27 niedziela zwykła

Z jednego sÄ… wszyscy
O. Andrzej Prugar OFMConv 2012-10-07
Rdz 2,18-24; Hbr 2,9-11; Mk 10,2-16

Z jednego sÄ… wszyscy (Hbr 2,11), to znaczy z Boga i Jego MiÅ‚oÅ›ci. Nikt nie powstaÅ‚ i nie istnieje poza Nim. Ci, którym siÄ™ tak wydaje, owszem przyjmujÄ… Å‚askÄ™ – dar istnienia i życia, ale robiÄ… z niÄ… to, co im siÄ™ podoba, wykorzystujÄ…c istnienie nawet po to, aby życie i miÅ‚ość niszczyć. To misterium wolnoÅ›ci jakÄ… Bóg daje stworzeniu, ale ten sam Bóg zapowiada sÄ…d i rozliczenie z otrzymanych talentów i ich użytkowania (por. Mt 25,14-30). ŹródÅ‚o istnienia wszystkiego jest Jedno – Bóg! Åšw. Jan mówi o Chrystusie – SÅ‚owie Ojca:  Wszystko przez Nie siÄ™ staÅ‚o, a bez Niego nic siÄ™ nie staÅ‚o, co siÄ™ staÅ‚o (J 1, 3). „Wszystko z Niego” „przez Niego”, „wszyscy z jednego…” Te stwierdzenia ważne dla koÅ›cioÅ‚a pierwotnego i koÅ›cioÅ‚a  w każdym czasie, przytaczamy w kolejnÄ… niedzielÄ™ października w kontekÅ›cie nierozerwalnoÅ›ci i Å›wiÄ™toÅ›ci małżeÅ„stwa, a co za tym idzie trwaÅ‚oÅ›ci rodziny i każdej wspólnoty.


NajgÅ‚Ä™bszy motyw naszej jednoÅ›ci w Bogu i braterstwa w Chrystusie to siÅ‚a caÅ‚ego naszego życia i dziaÅ‚ania. Nic tej jednoÅ›ci – ze strony Chrystusa – nie może rozerwać. On siÄ™ nas nie wstydzi nawet wtedy jak odchodzimy od przymierza z Bogiem, od przymierza małżeÅ„skiego, od przymierza braterskiego: nie wstydzi siÄ™ nazwać ich braćmi swymi (Hbr 2,11). Cierpimy wtedy, bo cóż może rzeka bez źródÅ‚a – wysycha. ŹródÅ‚o jednak jest; Bóg jest i wchodzi w nasz cierpienie, posuchÄ™ i biedÄ™, aby być i ratować. PrzystaÅ‚o bowiem Temu, dla którego wszystko i przez którego wszystko, który wielu synów do chwaÅ‚y doprowadza, aby przewodnika ich zbawienia udoskonaliÅ‚ przez cierpienie (Hbr 2,10).



MiÅ‚osierdzie, pomoc, uÅ›wiÄ™cenie, które otrzymujemy od brata Chrystusa „sÄ… owocem ekstremalnej solidarnoÅ›ci ludzkiej. MiÅ‚osierdziu Bożemu brakowaÅ‚o jeszcze tego wymiaru, czyli wyrażenie siÄ™ za pomocÄ… ludzkiego serca, doÅ›wiadczonego na nasze podobieÅ„stwo”. Ponieważ doÅ›wiadczyÅ‚ wszystkiego, może współczuć, ponieważ zaakceptowaÅ‚ utrapienia, cierpienie, poznaÅ‚ je do gÅ‚Ä™bi – potrafi współczuć i pomóc (o. A. Vanhoye SI).



Czyny dokonywane w przyjaźni z Bogiem i oparte o SÅ‚owo Chrystusa i Niego samego, pomimo naszych grzechów, mogÄ… nas przeprowadzać przez rodzÄ…ce siÄ™ zwÄ…tpienia, kryzysy, zÅ‚y przykÅ‚ad. 



PytajÄ… wiÄ™c podstÄ™pnie faryzeusze: Czy wolno mężowi oddalić żonÄ™… (Mk 10,2nn). Ileż argumentów odnajdujemy dzisiaj, ile argumentów siÄ™ nagÅ‚aÅ›nia, aby odejść od jednoÅ›ci małżeÅ„skiej, po prostu cudzoÅ‚ożyć? Nie sposób wyliczyć. Owszem sÄ… sytuacje bardzo trudne, dla których czasowo lub na dÅ‚użej małżonkowie musza siÄ™ rozstać. Powodem może być przemoc. Ale małżeÅ„stwo jeÅ›li byÅ‚o od poczÄ…tku trwa nadal! Rodzina choć skrzywdzona i rozdzielona jest rodzinÄ…! Jezus odpowiadajÄ…c faryzeuszom zachÄ™ca ich do powrotu, do poczÄ…tku, do owego „z jednego sÄ… wszyscy” a tym bardziej zachÄ™ca małżonków, którzy Å‚Ä…czÄ…c siÄ™, tworzÄ… już nie tylko jednÄ… wspólnotÄ™, ale i jedno ciaÅ‚o: Na poczÄ…tku stworzenia Bóg «stworzyÅ‚ ich jako mężczyznÄ™ i kobietÄ™: dlatego opuÅ›ci czÅ‚owiek ojca swego i matkÄ™ i zÅ‚Ä…czy siÄ™ ze swojÄ… żonÄ…, i bÄ™dÄ… oboje jednym ciaÅ‚em». A tak już nie sÄ… dwoje, lecz jedno ciaÅ‚o. Co wiÄ™c Bóg zÅ‚Ä…czyÅ‚, tego czÅ‚owiek niech nie rozdziela (Mk 10,6-9) – odpowiada Chrystus.



Powrócić „do poczÄ…tku”, do „z jednego sÄ… wszyscy”, to powrót do Å‚aski Chrystusa, dziÄ™ki, której możemy skruszyć zatwardziaÅ‚ość serca faryzeusza, który zawsze znajdzie argument dla swoich grzechów, dziÄ™ki Chrystusowi możemy stać siÄ™ dojrzali i Å›wiÄ™ci, możemy przebaczyć, możemy doÅ›wiadczyć współczucia Chrystusa i otrzymać siÅ‚Ä™ wiernoÅ›ci, możemy pierwsze czyny podjąć (Ap 2,5) na nowo.



Andrzej Prugar OFMConv 


 

Inne homilie na tÄ™ niedziele