logo
Pi±tek, 19 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok A - 14 niedziela zwykła

Prostota i pokora
Ks. Jacek Wawrzyniak SDS 2005-07-03
Za 9,9-10; Rz 8,9.11-13; Mt 11,25-30
W biografii angielskiego dziennikarza Malcolma Muggeridge’a, jeszcze przed jego nawróceniem, znajduje siÄ™ opis ciekawego zdarzenia. Otóż swego czasu nasz bohater byÅ‚ gospodarzem programu publicystycznego emitowanego przez BBC. Program cieszyÅ‚ siÄ™ ogromnÄ… popularnoÅ›ciÄ… i wiÄ™kszoÅ›ci  braÅ‚y w nim udziaÅ‚ znane osobistoÅ›ci.  Pewnego dnia, kiedy zaczynali nagrywać nowy odcinek programu, okazaÅ‚o siÄ™, że zaproszona gwiazda Hollywood nie może przybyć. „znajdźcie kogoÅ›, znajdźcie kogokolwiek” – poleciÅ‚ Muggeridge swoim współpracownikom. KtoÅ› przypomniaÅ‚ sobie, że w gazetach pisali coÅ› o zakonnicy z Indii, która zajmowaÅ‚a siÄ™ pomocÄ… biednym. W tym czasie przebywajÄ…ca wÅ‚aÅ›nie w Londynie Matka Teresa z Kalkuty byÅ‚a nieznana. Muggeridge zgodziÅ‚ siÄ™ przeprowadzić z niÄ… wywiad. Kiedy zjawiÅ‚a siÄ™ w studiu, rozczarowaÅ‚ siÄ™. ByÅ‚a inna niż sobie wyobrażaÅ‚, malutka, starsza kobieta z pomarszczona twarzÄ… – niezbyt dobry materiaÅ‚ do telewizji. ZadajÄ…c pytania, denerwowaÅ‚ siÄ™, ponieważ udzielaÅ‚a prostych, szczerych i bezpoÅ›rednich odpowiedzi. Bardzo rzeczowa i nie byÅ‚o nic w niej dowcipnego. Widzowie telewizji lubiÄ… bÅ‚yskotliwe odpowiedzi. Kiedy wyszÅ‚a, Muggeridge poleciÅ‚ pracownikom „wyciÄ™cie" zakonnicy z programu. Odpowiedzi, ze nic nie majÄ… w zamian. KazaÅ‚ puÅ›cić samÄ… muzykÄ™. Rzecz jasna pracownicy wiedzieli, że nie mogÄ… tego uczynić. Fragment z MatkÄ… TeresÄ… wyemitowano z braku czego innego. I co siÄ™ okazaÅ‚o. Natychmiast rozdzwoniÅ‚y siÄ™ telefony, wiÄ™cej niż kiedykolwiek. Wszyscy chwalili zakonnicÄ™. Muggeridge zrozumiaÅ‚, jak bardzo siÄ™ pomyliÅ‚ w swojej ocenie (Rawley Myers, Nawróceni na katolicyzm).
 
Dziejesze czytania mszalne kierujÄ… naszÄ… uwagÄ™ na prostotÄ™ i pokorÄ™. Dla wielu ludzi temat ten jest niezrozumiaÅ‚y, i w dzisiejszym Å›wiecie nie budzi wielkiego zainteresowania. Pokorny i prosty czÅ‚owiek uważany jest dziÅ› za dziwaka. A Jezus na przekór ogólnemu myÅ›leniu mówi: „uczcie siÄ™ ode Mnie, bo jest cichy i pokorny sercem” (Mt 11, 29). ZaskakujÄ…ca rzecz. Wielki, wspaniaÅ‚y i potężny Bóg ma upodobanie w prostocie i kocha siÄ™ w pokorze. Jezus jest pokorny, najpokorniejszy ze wszystkich. Jego pokora nie ma nic wspólnego ze sÅ‚aboÅ›ciÄ…. Nasza pokora tak, bo polega na przyznaniu siÄ™ do sÅ‚aboÅ›ci i niewystarczalnoÅ›ci. Ale Boża pokora oznacza, że miÅ‚ość nie potrafi patrzeć z góry. WÅ‚aÅ›nie dlatego, że Bóg kocha, nie może nie być pokorny. Nasz Bóg jest nieskoÅ„czenie pokorny, wyzbyty w wszelkiego zabiegania o wÅ‚asny prestiż.
 
Kiedy spojrzymy na Jego życie to stwierdzimy jedno, że jest ono wielkim Å›wiadectwem pokory. Narodziny w ubogiej stajni, uboga rodzina, haniebna krzyżowa Å›mierć. NajwiÄ™kszym dowodem pokory jest ustanowienie Eucharystii. Jest to wielka pokora Boga wobec czÅ‚owieka, „uzależnienie” siÄ™ Boga od czÅ‚owieka. Jakże wielkie bezgraniczne oddanie siÄ™ Boga. I tÄ™ wielkÄ… prawdÄ™ potrafiÄ… zrozumieć tylko ci proÅ›ci, najmniejsi, o których mówi Chrystus: „wysÅ‚awiam CiÄ™ Ojcze (…), że zakryÅ‚eÅ› te rzeczy przed mÄ…drymi i roztropnymi, a objawiÅ‚eÅ› je prostaczkom” (Mt 11,25). Ci prostacy, to ludzie tacy jak Matka Teresa z Kalkuty, którzy upokarzajÄ… siÄ™ przez „mÄ…drymi i roztropnymi”, proszÄ…c o jaÅ‚mużnÄ™ dla swoich podopiecznych, a wiÄ™c biedaków.
 
Jakże nam jest daleko do takiej postawy prostej i pokornej? Mimo, że możemy się zachwycić, to jednak jestesmy świadomi, że nie jest łatwa do praktykowania w naszej codzienności i to z kilku powodów: Pycha sprawia, że mamy przesadne wyobrażenie o nas samych i chcemy pokazać się innym lepsi niż jesteśmy naprawdę. Często czujemy się upokorzeni, ponieważ chcielibyśmy być ośrodkiem uwagi i szacunku swojego otoczenia, bo nie przyznajemy się do tego, że czasami czynimy źle, ponieważ nie chcemy niezauważenie działać, oczekujemy pochwały lub podziękowania. Wielokrotnie komplikujemy sobie życie, gdyż nie możemy pogodzić się ze swymi ograniczeniami. Pycha może nas prowadzić do mówienia zbyt wiele o sobie, do zajmowania się wyłącznie swoimi problemami osobistymi. Pedanteria, udawanie, chełpliwość, obłuda i kłamstwo sprzeciwiają się prostocie i pokorze.
 
A „pokora jest Å‚askÄ… Bożą” (Z. Kaczkowski). Módlmy siÄ™ wiec w czasie tej Mszy Å›wiÄ™tej: Boże, który sprzeciwiasz siÄ™ pysznym, a udzielasz swych Å‚ask pokornym: wszystko, czym jestem i co posiadam – mam z Twojej rÄ™ki; pozwól, abym zawsze o tym pamiÄ™taÅ‚, bym nie wiele pragnÄ…Å‚ i umiaÅ‚ siÄ™ cieszyć tym, co mi z Twojej woli przypada. Amen. 
 
Ks. Jacek Wawrzyniak SDS