logo
Środa, 16 czerwca 2021
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok C - 7 niedziela zwykła

Nadstawić drugi policzek
Magdalena 2004-02-22
1 Sm 26,2.7-9.12-13.22-23; 1 Kor 15,45-49; Lk 6,27-38
Na naszej planecie mieszka ponad 6 miliardów dzieci Bożych. Co 3,6 sekundy na świecie jedno z nich umiera z powodu niedożywienia. W każdej chwili na świecie trwa kilkadziesiąt konfliktów zbrojnych. Co roku ok. 100 mln osób na całym świecie szuka pomocy u specjalistów z powodu depresji. Głód, wojny, samotność. Tak wygląda nasza ziemska, ludzka sprawiedliwość: jeśli ktoś trzaśnie mnie w twarz, to sprawiedliwie będzie oddać mu z nawiązką.
Jezus Chrystus proponuje nadstawić drugi policzek. Sam robi to nieustannie, od swego narodzenia, aż do dziś.
 
Co miesiąc idę do spowiedzi i stwierdzam, co następuje: nie zdarza się prawie, abym mogła powiedzieć "Panie, w tym miesiącu udało mi się nie uderzyć Cię". Co dzień pycha, chciwość, nieczystość, zazdrość, nieumiarkowanie, gniew i lenistwo. W najprzeróżniejszych konfiguracjach. Płaczę, przepraszam, obiecuję poprawę - i wciąż upadam. Co dzień dokładam kilka ciosów, co dzień zakładam Mu koronę cierniową, co dzień wbijam kilka gwoździ. To takie proste, gdy On nadstawia drugi policzek, gdy wciąż w konfesjonale słyszę 'ja odpuszczam tobie grzechy'. Jednak u Chrystusa miłosierdzie odnosi triumf nad sądem (Jk 2:13).
 
Czy ja potrafiłabym, jak Chrystus mnie, regularnie przebaczać moim winowajcom? Czy potrafię ich nie osądzać, nie potępiać? Nie stracić do nich zaufania, gdy raz mnie zawiodą? Czy potrafię mieć dla nich tyle miłosierdzia, ile Jezus ma dla mnie, ile ja sama mam dla siebie? Czy potrafię ofiarować coś drugiemu człowiekowi, nie licząc na jego wdzięczność ani zapłatę? Czy potrafię darować dług, tak jak Jezus daruje mi moje grzechy?
Czy w zakresie ludzkich możliwości leży przedłożenie miłości nad nasze wyobrażenie o sprawiedliwości?
 
Program duszpasterski na bieżący rok nosi tytuł 'Naśladować Chrystusa'. Naśladowanie Chrystusa nie jest możliwe bez wpatrywania się Weń nieustannie, przez modlitwę, sakramenty, czytanie Pisma Świętego, przez doszukiwanie się Jego woli we wszystkim, co czynimy, mówimy, myślimy.
Jezu, cichy i pokornego serca, uczyń serca nasz według serca Twego.
 
Magdalena