logo
Pi±tek, 29 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok B - II Niedziela Wielkiego Postu

Czas próby
Ks. Tomasz Chudy SDS 2006-03-12
Rdz 22,1-2.9-13.15-18; Rz 8,31-34; Mk 9,2-10
Próba złota, próba czasu, próba przed występem, próba charakteru... określenia z różnych dziedzin życia, a jednak mają coś wspólnego. Wskazują na coś co powinno zaskoczyć, zadziwić, do czegoś przygotować. Czas, który teraz przeżywamy w Kościele jest także pewnego rodzaju próbą. Wielki Post daje nam możliwość wypróbowania naszego chrześcijaństwa: myśli, słów, postaw. Możemy je zmierzyć i ocenić przykładając do wzorca Człowieczeństwa, który wyraża się w ukrzyżowanej miłości Zbawiciela.
 
Czasem dobrze by było schować się w namiocie, odgrodzić od świata, w którym swe żniwo zbiera Zły, poczuć się dobrze i bezpiecznie pozostawiając wszystko w życiu do załatwienia Panu Bogu. Chyba podobnie pomyśleli Piotr, Jakub i Jan gdy przebywali z Jezusem na górze Tabor zachwyceni Jego przemienieniem. Można się tylko domyślać, że doświadczyli cudu najpotężniejszej Miłości, której okruchy zaledwie było im dane doświadczać w ich własnym życiu.
 
„ZewszÄ…d stworzenie mówi Å›wiata
Cichością swoją i milczeniem
Potok się w zbocze góry wplata
Góra się wplata w sens istnienia.
Jak łza spod rzęs wypłakana skrycie
Tak Å›mierć ma sens i ma sens życie... ma sens”
(Tu es Petrus)
 
Góry sÄ… wymagajÄ…ce. Trudna byÅ‚a góra Abrahama. To byÅ‚a góra ofiary. Wpleciona w ojcowskÄ… miÅ‚ość Abrahama do swojego syna Izaaka, którego Bóg zażądaÅ‚ w ofierze. Serce siÄ™ Å›ciska i wÅ›ciekÅ‚ość wzbiera na Boga, który wymaga tak wielkiej ofiary. Czyż humanitarnie nie zechcielibyÅ›my odwieść Abrahama od speÅ‚nienia Bożego rozkazu? Czy wiedzÄ…c, że chce speÅ‚nić wolÄ™ Boga nie postawilibyÅ›my go przed TrybunaÅ‚em Praw CzÅ‚owieka? Po wielu latach, Å›w. PaweÅ‚, który zabiÅ‚ wielu chrzeÅ›cijan, napisaÅ‚: „Któż może wystÄ…pić z oskarżeniem przeciw tym, których Bóg wybraÅ‚? (...) Któż może wydać wyrok potÄ™pienia?”. A może warto posÅ‚uchać wszystkiego, co Bóg ma do powiedzenia, wysÅ‚uchać i doÅ›wiadczyć do koÅ„ca historii, w którÄ… wplata samego Siebie?
 
Góra Morja
Góra tajemnicza
Góra życia i śmierci
Góra wiary i zwycięstwa
***
Tu Abraham zwyciężył Boga
Zwyciężając siebie
Gdy na skale ofiarnej położył Izaaka
I swoje ojcowskie serce
***
Bóg się uśmiechnął
I górę śmierci zamienił na górę życia.
(Jan Pałyga SAC)
 
Jest jeszcze inna góra. Inny Ojciec i inny Syn. Tam już nikt nie znalazł barana uwikłanego w zaroślach. Za to przybyło na tę górę stado innych baranów żadnych krwi i wrzeszczących na całe gardło: Na krzyż z Nim! Każdego z nich ten Syn niezwykłego Ojca wziął tam w ramiona. One nie mogły wtedy przytulić, pogłaskać po głowie, bo przybite były do krzyża. Mogły zrobić o wiele więcej: ukrzyżować te złe pragnienia, żądze zemsty, ludzkie przekonanie o nieomylności sądów stawiające człowieka na piedestale świata. Te ręce właśnie tam mogły, jak na górze Tabor pokazać człowiekowi czym jest prawdziwa Miłość, która w proch obraca pomysły Złego.
 
„Czy czÅ‚ek do sedna prawy dojdzie
Gdy sprawa innym niepodobna
Bo chociaż Bóg to przecież Ojciec
A Bóg i Ojciec Syna oddaÅ‚”
(Tu es Petrus)
 
Ocalony na Golgocie od niewiary i podpowiedzi ZÅ‚ego, Å›w. PaweÅ‚ mówi: „Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam?(...) który swego Syna nie oszczÄ™dziÅ‚ (...) jakże miaÅ‚by nam wraz z Nim wszystkiego nie darować?" Bóg ma nam wiele do darowania. GÅ‚upim byÅ‚by ten, kto powie, że nie ma grzechu. Lecz po to przebaczenie trzeba siÄ™ wybrać na górÄ™, czasem z bólem, że Bóg nie rozumie, że żąda zbyt wiele. Na górÄ™ Ofiary i Przemienienia.
 
Ks. Tomasz Chudy SDS