logo
Pi±tek, 19 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok C - 22 niedziela zwykła

Na uczcie życia wiecznego
Ks. Leszek Skaliński SDS 2007-09-02
Syr 3,17-18.20.28-29; Hbr 12,18-19.22-24; Lk 14,1.7-14
Aby zrozumieć sens dzisiejszej Ewangelii, trzeba pamiÄ™tać, że Jezus przebywa w domu faryzeusza, przez którego zostaÅ‚ zaproszony na ucztÄ™. Wiemy z tradycji, że wÅ‚aÅ›nie ta grupa religijna przyczyniÅ‚a siÄ™ znacznie do faÅ‚szywego oskarżenia, cierpienia i zabicia Jezusa. Jezus jednak przyjmuje goÅ›cinÄ™ w domu przywódcy tej grupy. Dla Jezusa nie ma miejsc i osób, którymi by gardziÅ‚, jeÅ›li jest szczerze zapraszany. Pragnie wykorzystać taki moment, aby gÅ‚osić swojÄ… naukÄ™. Nie zraża siÄ™ i nie pogardza żadnÄ… osobÄ… i miejscem, jeÅ›li ma tylko możliwość i wie, że Jego obecność i Jego sÅ‚owo jest w stanie sprawić coÅ› dobrego. A jak jest w naszym życiu? Czy przypadkiem nie zakÅ‚adamy, już z góry, że sÄ… grupy ludzi, czy pojedyncze osoby, w odniesieniu do których nie bÄ™dziemy siÄ™ wysilać, by obdarzać je dobrem, bo wydaje siÄ™ nam, ze efekty tych dziaÅ‚aÅ„ mogÄ… okazać siÄ™ znikome.
 
PrzekreÅ›lanie kogokolwiek i czegokolwiek już z góry może być wyrazem wielkiej pychy, że to my ostatecznie oceniamy, kto lub gdzie, i w jaki sposób, może doÅ›wiadczyć Bożej dobroci lub być jej pozbawiony. Takie myÅ›lenie bardzo szybko doprowadza do tego, że zaczynamy liczyć na wiÄ™ksze sukcesy, a pogardzać sprawami maÅ‚ymi. Wówczas odwiedzenie babci staruszki okaże siÄ™ maÅ‚o znaczÄ…ce, a trwajÄ…ce miesiacami milczenie upartego dziecka wobec matki lub ojca stanie siÄ™ przejawem normalnoÅ›ci. ZaÅ› obmawianie sÄ…siada - "dochodzeniem sprawiedliwoÅ›ci” itd.
 
Odnośnie do nauki dotyczącej zajmowania miejsc przy stole, zauważmy, że Jezus odwołuje się do pokory. Jeśli zostałeś zaproszony na ucztę, to nie staraj się nadmiernie podkreślać swojej obecności. Natomiast jeśli sam jesteś gospodarzem, to niech twoja lista zaproszonych gości nie zawiera ukrytego, zafałszowanego podtekstu, aby dzięki zaproszonym usłyszeć słowa pochlebstwa, poczuć się dowartościowanym, a ostatecznie w przyszłości goście odwdzięczyli ci się swoją gościnnością. Obydwa zachowania byłyby wówczas przejawem próżności oraz interesowności.
 
Poprzez tÄ™ naukÄ™ Jezus chce nas uczyć, że jak na uczcie gospodarz powinien wyznaczać biesiadnikom miejsca przy stole, tak jest w porzÄ…dku zbawienia - Pan Bóg powoÅ‚uje i On, znajÄ…c każdego serce, wie komu należy siÄ™ pierwsze miejsce, a komu nastÄ™pne. GdybyÅ›my w ten sposób patrzyli na goÅ›cinność, to jest możliwie, że także inaczej podchodzilibyÅ›my do  zaproszeÅ„ i goÅ›cinnoÅ›ci ziemskiej. W przyszÅ‚ej goÅ›cinie nie bÄ™dÄ… miaÅ‚y żadnego znaczenia preferencje partyjnie, spoÅ‚eczne, tytuÅ‚y, znajomoÅ›ci i koligacje rodzinne, a także przekupstwa, ani silne rozpychanie siÄ™ Å‚okciami. WiÄ™c to na czym tak bardzo dzisiaj bazujemy, nie bÄ™dzie stanowić kryterium w zaproszeniu i uzyskaniu miejsca na Uczcie Niebieskiej. Wówczas bÄ™dzie siÄ™ liczyć "maÅ‚ość", życie ukryte, pokora, a najbardziej obdarzeni zostanÄ… ci, którzy nie mieli żądaÅ„ i pretensji.
 
W dzisiejszej nauce Jezus daje jeszcze jedno pouczenie, które nam, ludziom przeznaczonym do Uczty Niebieskiej, może pomóc znaleźć godne miejsce: chodzi o gościnność ofiarowaną osobom ubogim, ułomnym, chromym i niewidomym, czyli odizolowanym społecznie. Konkretna i zdecydowana pomoc może zakończyć poczucie odizolowania dla niejednego z nich, a dla nas stać się gwarancją, że nie zostaniemy pozbawieni Królestwa Bożego.
 
PamiÄ™tajmy, ze wedÅ‚ug dzisiejszej Ewangelii tylko inni, może ci, których nie uważamy za „godnych” z powodu ich uÅ‚omnoÅ›ci, mogÄ… nam pomóc, byÅ›my ostatecznie  otrzymali oczekiwanÄ… nagrodÄ™; ponieważ naprawdÄ™ tylko to siÄ™ liczy.
Oto dlaczego tak ważne jest to, żebyśmy się zatrzymali nad słowami Jezusa z dzisiejszej Ewangeli oraz pomyśleli o ubogich i niepełnosprawnych i wraz z nimi znaleźli się na Wiecznej Uczcie.
 
Ks. Leszek Skaliński SDS