logo
Pi±tek, 19 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok A - 33 niedziela zwykła

Talent miłości
O. Andrzej Prugar OFMConv 2008-11-16
Prz 31,10-13.19-20.30-31; 1 Tes 5,1-6; Mt 25,14-30
W trzecim tysiÄ…cleciu przed Chrystusem jeden z sumeryjskich książąt o imieniu Gudea wybudowaÅ‚ w mieÅ›cie  Lagasz potężnÄ… wieżę. Wieża zachwycaÅ‚a okazaÅ‚oÅ›ciÄ… i byÅ‚a dumÄ… budowniczego oraz jego poddanych. Podobnie budowniczowie biblijnej wieży Babel poÅ‚Ä…czyli siÅ‚y i wykorzystujÄ…c najnowszÄ… technikÄ™ zaczÄ™li budować wieżę. Nie byÅ‚o to dzieÅ‚o ateistów, przeciwko Bogu, ale aby „zdobyć sobie rozgÅ‚os…” (Rdz 11,4). ByÅ‚a to wiÄ™c praca „dla siebie” i nie podobaÅ‚a siÄ™ Bogu Jedynemu.
 
Aktywność ludzi (również chrzeÅ›cijan) w trzecim tysiÄ…cleciu po Chrystusie jest nie mniej widoczna. Jednym z przejawów tego jest czÄ™sto powtarzane zdanie, szczególnie w kontekÅ›cie modlitwy: „nie mam czasu, muszÄ™…”. JesteÅ›my aktywni, zabiegani, tworzymy, zarabiamy, budujemy… stawiamy wiele pomników. Pytanie jednak jakie możemy i powinniÅ›my sobie postawić brzmi nastÄ™pujÄ…co: dla kogo, w jakim celu?
 
Przypowieść o talentach uÅ›wiadamia nam, że Bóg obdarzyÅ‚ każdego z nas możliwoÅ›ciami, choć każdy otrzymaÅ‚ inaczej, jedni mniej drudzy wiÄ™cej (por. Mt 25,14-30). Jak rozumieć jednak ten symbol talentu? Czy chodzi o aktywność dla aktywnoÅ›ci i twórczość dla twórczoÅ›ci? Co może uczynić czÅ‚owiek chory lub siedzÄ…cy wiele lat na wózku inwalidzkim? Można żyć dla siebie, zaspokajajÄ…c wÅ‚asne ambicje, można z lÄ™ku robić tylko tyle, aby przeżyć, a można również wszystkie siÅ‚y i zdolnoÅ›ci przekuwać na dobro, które sÅ‚uży i rozwija innych, objawia dobroć Boga w Å›wiecie, Jego obecność i piÄ™kno. To można czynić  w każdej sytuacji, nawet w chorobie możemy modlić siÄ™ i to bardzo skutecznie za innych. Seneka (+65 r.), choć nie byÅ‚ chrzeÅ›cijaninem, odkrywa ważna prawdÄ™ i dzieli siÄ™ niÄ…: „Trzeba, żebyÅ› żyÅ‚ dla drugiego, jeÅ›li chcesz żyć dla siebie” („Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere”). Talent wyraża miÅ‚ość Boga do mnie, która powinna podwoić siÄ™ w mojej odpowiedzi wzglÄ™dem innych. To miÅ‚ość wyrażona w czynach sprawia ze stajemy siÄ™ tym kim jesteÅ›my naprawdÄ™ – dziećmi Dobrego Boga. Obraz Boga jako zÅ‚ego, wymagajÄ…cego sprawia, że bardzo Å‚atwo wchodzimy w lÄ™kliwy i jaÅ‚owy legalizm. (o. S. Fausti). „Zakopujemy” twórczÄ… miÅ‚ość, ewangeliczny talent, żyjemy strachem, wyrachowaniem, tworzymy dla siebie. Może jesteÅ›my dobrymi kapitalistami, ale równoczeÅ›nie kapitalnie mijamy siÄ™ z etykÄ… królestwa Bożego, które tracimy – wydajÄ…c pieniÄ…dze i zdolnoÅ›ci – tylko dla siebie. Jezus powiedziaÅ‚: „Ja nie szukam wÅ‚asnej chwaÅ‚y… chwaÅ‚a moja jest niczym… jest Ojciec mój, co otacza mnie chwaÅ‚Ä…”  (J 8,50.54). Chrystusa ani nie żyÅ‚ dla siebie, ani nie umarÅ‚ dla siebie. Wszystko co uczyniÅ‚ - uczyniÅ‚ dla nas, z miÅ‚oÅ›ci - do Ojca i do nas. NajwiÄ™ksza chwaÅ‚a – w posÅ‚uszeÅ„stwie Ojcu – objawiÅ‚a siÄ™  w dobrowolnej ofierze miÅ‚oÅ›ci na krzyżu. Wtedy, kiedy najmniej jest widoczna chwaÅ‚a w naszym rozumieniu, kiedy zupeÅ‚nie daÅ‚ siÄ™ zetrzeć za nas, najbardziej pomnożyÅ‚ talent miÅ‚oÅ›ci, bo uratowaÅ‚ nas, kosztem swego życia.
  
Biblijna, dzielna niewiasta jest pochwalona za codzienność, w której pomnaża talent miÅ‚oÅ›ci; te same rÄ™ce, które obejmujÄ… męża i trzymajÄ… starannie kÄ…dziel i wrzeciono, jednoczeÅ›nie otwierajÄ… siÄ™ dla ubogiego i nÄ™dzarza . Jej życie jest cenniejsze od najdroższych pereÅ‚: „Serce małżonka jej ufa… nie czyni mu źle, ale dobrze przez wszystkie dni jego życia. O len siÄ™ stara i weÅ‚nÄ™, pracuje starannie rÄ™kami. WyciÄ…ga rÄ™ce po kÄ…dziel, jej palce chwytajÄ… wrzeciono. Otwiera dÅ‚oÅ„ ubogiemu, do nÄ™dzarza wyciÄ…ga swe rÄ™ce” (por. Prz 31,10-13.19-20.30-31).
 
Zarówno ten, który pomnożyÅ‚ pięć talentów jak i ten, który uczyniÅ‚ to z dwoma – usÅ‚yszaÅ‚: „sÅ‚ugo dobry i wierny… wejdź do radoÅ›ci Pana” (Mt 25, 21.23). Bóg rozpoznaÅ‚ w nich czyny i drogÄ™, którÄ… przeszli, idÄ…c za Jego Synem – Jezusem. Nie szukali swojej chwaÅ‚y, pomnażali miÅ‚ość. Może nie byli tak znani, jak o wiele bardziej zabiegani i widoczni sÅ‚udzy, którzy najważniejszy talent zakopali w ziemi, w ciemnoÅ›ci egoizmu. Nie wybudowali wieży i pomnika dla siebie, ale przekazali najwiÄ™ksze bogactwa braciom i siostrom.
 
o. Andrzej Prugar OFMConv