logo
Pi±tek, 29 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok B - 4 niedziela zwykła

Serce oddane Bogu czy opanowane przez złego?
O. Andrzej Prugar OFMConv 2009-02-01
Pwt 18,15-20; 1 Kor 7,32-35; Mk 1,21-28
Serce oddane Bogu czy opanowane przez złego?
 
W kulturze zachodniej wyrażenie „serce” kojarzy siÄ™ nam z siedliskiem uczuć. Tymczasem semici, w tym Å»ydzi, widzieli w symbolu serca najgÅ‚Ä™bszy wymiar czÅ‚owieka – Å›wiadomość, aktywność. To „miejsce” gdzie zapadajÄ… decyzje. Czystego serca – wedÅ‚ug Jezusa – to ludzie bÅ‚ogosÅ‚awieni czyli szczęśliwi, ponieważ majÄ… „czystÄ… zasadÄ™ życia” (O. S. Tugwell OP), czyste źródÅ‚o życia, ich intencje, zamiary, wybory objawiajÄ… siÄ™ w myÅ›lach i czynach, które przynoszÄ… życie, dobro, radość. Religia chrzeÅ›cijaÅ„ska to religia serca, religia przemiany serca. UczeÅ„ Jezusa zÅ‚Ä…czony z Nim chce i potrafi – dziÄ™ki Niemu – przeksztaÅ‚cać spontaniczne i czÄ™sto grzeszne reakcje serca i wybierać dobro. To Å‚Ä…czy siÄ™ również z wysiÅ‚kiem, „zaparciem siÄ™ siebie”, ale to bÅ‚ogosÅ‚awiony wysiÅ‚ek. Jak wiele dzieje siÄ™ w sercu nie trzeba siÄ™ dÅ‚ugo zastanawiać, wystarczy chwila refleksji, przyglÄ…dniÄ™cia siÄ™ wÅ‚asnym myÅ›lom, intencjom.
 
Istnieje woÅ‚anie w Biblii: „Synu, oddaj mi swe serce” (Prz 23, 26). Jest to poczÄ…tek otwarcia siÄ™ na wychowanie serca grzesznika. Co to znaczy „oddać serce” Bogu? „Od-dać” to „dać od siebie”,  w wolnoÅ›ci, aby KtoÅ› NajmÄ…drzejszy i MiÅ‚ujÄ…cy, przeniknÄ…Å‚ je swoimi mÄ…drymi i peÅ‚nymi miÅ‚oÅ›ci myÅ›lami. Wtedy mogÄ™ „posiadać” serce napeÅ‚nione tym, co lepsze od mojego planu. Bóg nie czyni nic na siÅ‚Ä™, bez naszej zgody, dlatego prosi: „oddaj mi”.
 
ByÅ‚ wÅ›ród uczniów Jezusa taki, który pozwoliÅ‚, aby Jego „serce zostaÅ‚o opanowane przez szatana” (por. J 13,2). Mowa o Judaszu. Przedziwna sprawa, może siÄ™ nam wydawać, bo staÅ‚o siÄ™ to podczas Å›wiÄ™tej Wieczerzy. Kiedy serce powinno być zÅ‚Ä…czone z Jezusem, z Jego SÅ‚owami pragnieniami. Judasz byÅ‚ wolny jak każdy z nas. W Jego sercu byÅ‚y pragnienia i oczekiwania. Powoli jednak poprzez pożądliwość pieniÄ™dzy, wÅ‚adzy – swojÄ… wizje interwencji Mesjasza w historii, pozwoliÅ‚ na myÅ›li demoniczne w swoim sercu. ÅšwiÄ™ta Wieczerza i Obecność ÅšwiÄ™tego zdemaskowaÅ‚a zamiary serca. Wtedy już nie mógÅ‚ sÅ‚uchać Jezusa. ByÅ‚ w niewoli, z której nie chciaÅ‚ odejść. Za wieloma, spontanicznymi zÅ‚ymi myÅ›lami ukrywa siÄ™ ktoÅ›, kto chce nami zawÅ‚adnąć. Nieoddane, nieoddawane serce Bogu staÅ‚o siÄ™ Å‚upem pożądliwoÅ›ci, wreszcie, staÅ‚o siÄ™ niewolnikiem, nie – swoich, szataÅ„skich myÅ›li i to wÅ‚aÅ›nie pod ich wpÅ‚ywem Judasz podjÄ…Å‚ i wykonaÅ‚ czyn zdrady.
 
Nie byÅ‚o Å‚atwo przyjąć prawdy 40 letniej Francuzce - Fabienne Amyot o niewidzialnym Å›wiecie. Wykorzystywana seksualnie w dzieciÅ„stwie, skrzywdzona przez rodzinÄ™, sama doÅ›wiadczyÅ‚a wielu zÅ‚ych wyborów. W swojej książce – Å›wiadectwie: „ByÅ‚am opÄ™tana. Åšwiadectwo uwolnienia przez egzorcyzm” (Kraków 2007) opowiada dÅ‚ugÄ…, bolesnÄ…, ale zwyciÄ™ska  drogÄ™ ku uwolnieniu. Pisze: „na życie skÅ‚ada siÄ™ w wiÄ™kszym stopniu Å›wiat niewidzialny niż widzialny. Ignorowanie Å›wiata niewidzialnego jest narażaniem siÄ™ na Å›miertelne niebezpieczeÅ„stwo… teraz akceptujÄ™ prawdÄ™ i Å›wiat niewidzialny, choć wymaga to dużej odwagi…już rozumiem, że nikt na ziemi nie jest w stanie zmienić serca napeÅ‚nionego nienawiÅ›ciÄ…, podobnie jak nikt nie jest w stanie zmienić nocy w dzieÅ„… tylko Bóg może dokonać cudu” (s.102).
 
Najważniejsze zdania w niedzielnej liturgii sÅ‚owa dotyczÄ… sÅ‚uchania Boga i przyjmowania nauczania Najważniejszego Proroka jakim jest Jezus Chrystus. W KsiÄ™dze Powtórzonego Prawa czytamy: „WzbudzÄ™ im proroka spoÅ›ród ich braci, takiego jak ty, i wÅ‚ożę w jego usta moje sÅ‚owa, bÄ™dzie im mówiÅ‚ wszystko, co rozkażę” (Pwt 18,18). Mojżesz, inni prorocy – wysÅ‚annicy Boży, a wÅ›ród nich Jezus przez „sianie ziaren prawdy” – sÅ‚owo, mogÄ… a nawet powinni ksztaÅ‚tować, wychowywać nasze serce. Jezus przede wszystkim nauczaÅ‚. ProstowaÅ‚ myÅ›li i myÅ›lenie, wychowywaÅ‚ serca do dobrych decyzji. CzyniÅ‚ to wszÄ™dzie i przy każdej okazji. Ujawnienie siÄ™ zÅ‚ego ducha w synagodze (por. Mk 1,21-28) podczas przepowiadania sÅ‚owa Bożego, uwolnienie spÄ™tanego serca i ciaÅ‚a czÅ‚owieka pokazuje jak bardzo ważne jest nauczanie, sÅ‚owo Boga. Pokazuje również, jak daleko serce i ciaÅ‚o mogÄ… być opanowane przez zÅ‚ego ducha i co może czÅ‚owieka na nowo uwolnić, ocalić. To „nowa nauka z mocÄ…” (por. Mk 1, 22.25) wymaga postawy oddania i sÅ‚uchania. Jego sÅ‚owo dociera do nas, ale czy pozwolimy siÄ™ Mu poprowadzić ku czystoÅ›ci serca?
 
o. Andrzej Prugar OFMConv