logo
Pi±tek, 19 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok B - 15 niedziela zwykła

Po pierwsze: nawracać się
O. Andrzej Prugar OFMConv 2009-07-12
Am 7,12-15; Ef 1,3-14; Mk 6,7-13

Jedna z czÄ™stych postaw przy spotkaniach Polaków to... narzekanie: nie jest dobrze na Å›wiecie, w kraju, w rodzinie... mamy przy okazji wiele Å›wietnych recept dla innych. A Jezus mówi coÅ› odmiennego, posyÅ‚ajÄ…c apostołów, aby spotykali i rozmawiali z ludźmi: "oni wiÄ™c wyszli i wzywali do nawracania siÄ™" (Mk 6,12). Dobrze, że piÄ…te wydanie Biblii podkreÅ›la, iż apostoÅ‚owie, posÅ‚ani przez Jezusa, nie „nawracali innych”, ale wzywali do „nawracania siÄ™”. Trzeba nam dobrze zrozumieć, bo to jest tajemnica sukcesu naprawienia Å›wiata i naszej rodziny - zacząć od siebie! Najpierw w życiu uczniów Jezusa,  w wiÄ™kszoÅ›ci prostych ludzi bez specjalizacji teologicznej, rybaków – ludzi ciężkiej, pochÅ‚aniajÄ…cej pracy, dokonaÅ‚ siÄ™ w zasadniczy zwrot. „Odwrócili siÄ™” od sieci, od ryb, od jeziora do… Jezusa. Z kolei, idÄ…c za Nim uwierzyli, ze jest coÅ› ważniejszego niż praca, wszelka ziemska troska i przyszÅ‚ość tu na ziemi. Najważniejszy jest kontakt z Tym, Który uzdrawia, napeÅ‚nia i uszczęśliwia moje serce. Przynosi najważniejszÄ… wiadomość - jesteÅ› kochany przez Boga. On jest bardzo blisko Ciebie! Zbliż siÄ™ do Niego, oto przychodzi w swoim Synu z caÅ‚Ä…, niewyobrażalnÄ… peÅ‚niÄ… darów, których szukasz gdzie indziej i nie znajdujesz! Åšw. PaweÅ‚ w zachwycie mówi o tym, co najważniejsze: Bóg „wybraÅ‚ nas przez zaÅ‚ożeniem Å›wiata, abyÅ›my byli Å›wiÄ™ci i nieskalani przed Jego obliczem. Z miÅ‚oÅ›ci przeznaczyÅ‚ nas dla siebie jako przybranych synów przez Jezusa Chrystusa, wedÅ‚ug postanowienia swej woli, ku chwale majestatu swej Å‚aski, którÄ… obdarzyÅ‚ nas w UmiÅ‚owanym" (Ef 1,4-5).

Kiedy jestem na wakacjach w rodzinnych stronach na Podkarpaciu i patrzÄ™ na prace rolników uÅ›wiadamiam sobie jaki to byÅ‚ wstrzÄ…s dla samych apostołów i tych do których poszli: oto kilku rolników z mojej miejscowoÅ›ci, tak mocno przywiÄ…zanych do ziemi, zostawia gospodarstwo i gÅ‚osi sÅ‚owa Mesjasza, który przyszedÅ‚ na Å›wiat. To naprawdÄ™ byÅ‚ radykalny zwrot w życiu i myÅ›leniu apostołów, którzy odkryli obecność Mesjasza wÅ›ród ludzi, uwierzyli w Niego i poszli za Nim. Tak mówi Å›w. Jan na poczÄ…tku swej Ewangelii, po pierwszym dokonanym cudzie Jezusa w Kanie Galilejskiej, gdzie Jezus „objawiÅ‚ swojÄ… chwaÅ‚Ä™ i uwierzyli w Niego Jego uczniowie” (J 2,11).     
 
„Nawracanie siÄ™” nie polega jednak na naÅ›ladowaniu apostołów w odejÅ›ciu, porzuceniu pracy, zajęć czy opuszczenia Å›wiata, porzuceniu zaangażowania siÄ™ w  Å¼ycie spoÅ‚eczne czy polityczne albo jakiejÅ› negacji życia. „Nawrócić siÄ™” to uznać, że skarbem najważniejszym jest przyjaźń z Bogiem, której nie może przesÅ‚aniać nam żadne dobro tego Å›wiata, a nawet ukochany, bliski czÅ‚owiek, bo „gdzie skarb twój tam bÄ™dzie twoje serce” (Mt 6,21). A przecież życie to nie przede wszystkim liczenie pieniÄ™dzy i zasÅ‚ug, turystyka i szukanie adrenaliny czy wpatrywanie siÄ™ w oczy drugiego czÅ‚owieka.   
 
Dużo może powiedzieć nam życie proroka Amosa, pasterza i „nacinacza sykomor”. CzÅ‚owieka ciężkiej pracy. PoÅ›ród niej nie przestaÅ‚ sÅ‚uchać Boga, a obdarzony misjÄ… Å›miaÅ‚o poszedÅ‚ wiele kilometrów, aby ostrzec króla i powiedzieć jakie bÄ™dÄ… konsekwencje odstÄ™pstwa od posÅ‚uszeÅ„stwa Bogu Jedynemu (por. Am 7,12-15). Król i poddani królestwa doÅ›wiadczÄ… wygnania i niewoli. Postawa prostego pasterza to postawa wÅ‚aÅ›ciwa, życie „w nawróceniu” - w zwróceniu siÄ™ sercem do Boga przez wszystko co czyni, poÅ›ród zajęć i trosk. Kochać Boga, rozmawiać z Nim, sÅ‚uchać i dzielić siÄ™ Jego sÅ‚owem to udziaÅ‚ w misji apostołów i proroków każdego ochrzczonego.
 
Bardzo ważnÄ… uwagÄ™, na poczÄ…tku swojej posÅ‚ugi jako kierownik duchowy,  czyni Å›w. O. Pio do Józefiny Morgera, osoby Å›wieckiej, która chciaÅ‚a w swoim życiu, poÅ›ród zmagaÅ„ i obowiÄ…zków dnia codziennego żyć Bogiem, traktować Go poważnie: „Miej stale przed oczyma Twego umysÅ‚u Boga, który jako najukochaÅ„szy Ojciec ma zawsze swe berÅ‚o pochylone nad tym, kto Go szuka… do Niego kieruj wszystkie Twe dziaÅ‚ania, wszystkie twe myÅ›li i każde uderzenie serca… dzieci tego Å›wiata… majÄ… zawsze swe oczy zwrócone do ziemi; my miejmy zawsze utkwione w tym, co w górze. One majÄ… swe serca skierowane ku stworzeniom, stawiajÄ…c Boga po nich, a my – przeciwnie – miejmy serce ciÄ…gle zjednoczone z Tym, który nas kocha aż do Å›mierci. One bardzo ceniÄ… zaszczyty tego marnego Å›wiata, a my - przeciwnie – chlubmy siÄ™ krzyżem, który zostaÅ‚ uznany za zgorszenie dla Å»ydów i za gÅ‚upstwo dla pogan. One pragnÄ… dÅ‚ugiego życia, aby dać ujÅ›cie swym zÅ‚ym zachciankom, a my – kochajmy je również, patrzÄ…c na nie, jako na dar z góry, ale kochajmy je, by być dla wszystkich, bardziej siÄ™ uÅ›wiÄ™cić i wielbić Pana. BÄ…dźmy zawsze gotowi szybko opuÅ›cić ten Å›wiat!” (O. Pio. Mistrz sumieÅ„, red. F. D` Onforio, P. Zarrella, Kraków 1999, s. 88). SÄ… katolicy, którzy poważnie traktujÄ… życie wedÅ‚ug Ducha, detronizujÄ… siebie na rzecz Jezusa i Jego chwaÅ‚y w każdej sytuacji, spowiadajÄ… siÄ™ regularnie i szukajÄ… przewodników duchowych – to konkretne przyjÄ™cie wezwania gÅ‚osu Boga, który ciÄ…gle rozlega siÄ™ poprzez posÅ‚ugÄ™ apostołów:„nawróćcie siÄ™”.

o. Andrzej Prugar OFMConv