logo
Pi±tek, 29 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok C - II niedziela po Bożym Narodzeniu

Więcej niż awatar
O. Andrzej Prugar OFMConv 2010-01-03
Syr 24,1-2.8-12;Ef 1,3-6.15-18;J 1,1-18

Å»adna istniejÄ…ca religia poza biblijnÄ… nie zna Wcielenia (Å‚ac. incarnatio – ucieleÅ›nienie, wcielenie), która w sposób jedyny i ostateczny odsÅ‚aniaÅ‚aby MÄ…drość Boga i Jego plan uratowania grzeszników. Wielokrotne wcielenia w religiach niechrzeÅ›cijaÅ„skich majÄ… charakter nie ostateczny, wcielenia muszÄ… być uzupeÅ‚niane nowymi wcieleniami, w hinduizmie – avatarami.

„Avatar” - sÅ‚owo zapożyczone z filozofii wschodu robi „karierÄ™” również w Å›wiecie internetu - choć  jest to poważny termin w hinduizmie i oznacza wcielenie bóstwa, które zstÄ™puje z nieba na ziemiÄ™ w postaci ludzkiej, zwierzÄ™cej lub hybrydalnej w celu przywrócenia Å‚adu na ziemi. Tak jak w hinduizmie bóstwo potrzebuje ciÄ…gle „innej reprezentacja siebie”, tak w Å›wiecie internetu, awatar stajÄ…c siÄ™ niejako podpisem np. blogera lub osoby komentujÄ…cej jakiÅ› tekst - również podlega zmianie (czÅ‚owiek do wyrażenia siebie, swoich opinii, Å›wiatopoglÄ…du czy emocji potrzebuje różnych avatarów).

MÄ…drość Boża „rozbiÅ‚a namiot w Jakubie” (Syr 24,8), bezcielesno SÅ‚owo staÅ‚o siÄ™ ciaÅ‚em czyli czÅ‚owiekiem (por. J 1,14), konkretnÄ… osobÄ…, przyjacielem, bratem, towarzyszem drogi. Nie trzeba „poprawiać” tego, co uczyniÅ‚ Jezus. Możemy i powinniÅ›my to przyjąć. To Boża MÄ…drość miedzy nami – Jezus, Bóg – CzÅ‚owiek. Z jednej strony, dziÄ™ki wcieleniu, jesteÅ›my dalecy w naszej religii od potrzeby mistycyzmu, w którym Bóg i czÅ‚owiek Å‚Ä…czÄ… siÄ™ tak, że nie ma już różnic – wszystko jest jednym. To wiąże siÄ™ z utratÄ… tożsamoÅ›ci, wyjÄ…tkowoÅ›ci, niepowtarzalnoÅ›ci. Z drugiej strony w Jezusie Chrystusie zostaje również przeÅ‚amany dystans Boga i stworzenia. MÄ…drość wcielenia Boga, Å‚aska Bożego Narodzenia to ukazanie drogi do najwyższego zjednoczenia przy trwaÅ‚ym zachowaniu różnic pomiÄ™dzy StwórcÄ… a stworzeniem (H. Balthasar).

Wcielenie to cud i dar dla caÅ‚ej ludzkoÅ›ci stÄ™sknionej życia lepszego, odnowionego i ostatecznie ludzkoÅ›ci spragnionej życia wiecznego. LudzkoÅ›ci poszukujÄ…cej życia prostszego, ale bardziej sensownego, choćby na innej planecie w harmonii ze wszechÅ›wiatem, przyrodÄ…. Czy ta tÄ™sknota nie jest również siÅ‚Ä… napÄ™dowÄ… np. wielu scenariuszy filmów fantastycznych. Ostatnio filmu „Avatar”?       

Ten sam Jezus przychodzi do nas nieustannie, pragnie być przyjęty. Jego znaki rozpoznawcze to między innymi: żłobek betlejemski, krzyż, hostia, które nie podlegają zmianie, których On sam nigdy się nie wyrzekł. Tak drogie i bliskie np. dla św. Franciszka. Św. Paweł prosi Boga o mądrość dla uczniów Jezusa, abyśmy głębiej poznawali plan Boży i nasze powołanie (por. Ef 1,3-6.15-18).

Zjednoczony – w komunii Å›wiÄ™tej – bo z Bogiem, mam objawiać prostotÄ™ i bliskość Boga z Betlejem, Jego obecność z nami w cierpieniu (krzyż) i stawać siÄ™ pokarmem dla spragnionych sensu i obecnoÅ›ci Jedynej MiÅ‚oÅ›ci (Eucharystia).  

o. Andrzej Prugar OFMConv