logo
Środa, 16 czerwca 2021
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok C - 5 niedziela zwykła

Bóg lubi niespodzianki, pozwól się Mu zaskoczyć
Ks. Rafał Pasternak SDS 2010-02-06
Iz 6,1-2.3-8; 1 Kor 1,1-11; Łk 5,1-11
Dziś liturgia słowa zaprasza nas, abyśmy przyjrzeli się własnemu życiu. Życiu, które jest darem Boga. Jezus w dzisiejszej ewangelii wybiera Piotra i czyni go Rybakiem ludzi. Piotr jest świadomy swojej słabości, niemocy, ale Chrystus wybiera go takim jaki jest. Tak samo czyni nas swoimi uczniami.

Bóg pokazuje, że nasze życie pełne słabości, grzechu, ale jest też życiem danym Nam przez Boga. Jezus czyniąc cud połowu ryb zaprasza Piotra do szkoły ufności i wiary. Jest to szkoła, w której uczeń kroczy za Jezusem i w wydarzeniach dniach potrafi odkryć działanie Boga. Początkiem tej drogi jest, podkreśla to św. Łukasz, słuchanie Słowa.

Jezus siada do łodzi Piotra i naucza. Naszym słuchaniem Słowa jest modlitwa, trwanie przy Jego Słowie. Wtedy poprzez to Słowo mogą zobaczyć świat innymi oczami, oczami Boga i to jest moment, kiedy Jezus potrafi zaskoczyć każdego. Bóg lubi niespodzianki, a my pozwólmy się Mu zaskoczyć. Piotr zobaczył niespodziankę Chrystusa, czyli był świadkiem cudownego połowu i pozwolił sobie, przyjąć zaproszenie Jezusa. Bóg wybiera każdego z nas, abyśmy byli świadkami Jego działania w naszym świecie, rzeczywistości. Być uczniem Chrystusem, to być człowiekiem który potrafi zadziwić się Jego działaniem i chce trwać w tym zaskoczeniu Boga. Taką odpowiedzią zaskoczenia są słowa proroka Izajasza, który mówiąc o wizji powołania odpowiada Bogu: To ja, poślij mnie.

Bóg zna nasze serce i zaprasza nas, abyśmy poznawali je właśnie z Nim, w świetle Jego Słowa, Jego Miłości, bo gdy poznaje swoje serce, wtedy potrafię rozpoznać w nim tęsknotę do Boga, która zaprasza mnie do pójścia za Chrystusem i odkrywa że On jest Panem mojego życia.

Rafał Pasternak SDS


Inne homilie na tę niedzielę