logo
Środa, 16 czerwca 2021
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok C - 5 Niedziela Wielkanocna

Jak Łania pragnie wody ze strumienia (PS 42,2)
Ks. Rafał Pasternak SDS 2010-05-02
Dz 14,21-27; Ap 21,1-5; J 13,31-35

Dzisiejsza liturgia słowa zaprasza nas, abyśmy na swoje życie spojrzeli zupełnie inaczej niż dotychczas, zwłaszcza na relacje z innymi ludźmi. Jezus mówiąc "dzieci" do swoich uczniów, czyli do nas, mówi w sposób bardzo serdeczny ciepły, podkreślając, że dla Niego każdy z nas jest ważny. Żegna się z uczniami, gdyż za parę godzin przeżyje dramat samotności, nieobecności drugiego człowieka, umierając na Krzyżu, dlatego Jezus zostawia Nam przykazanie o Miłości, do drugiego człowieka.

Jedną z najtrudniejszych chwil w życiu człowieka jest samotność, często w swoim życiu boimy się tej samotności. Zwłaszcza wtedy, kiedy w jakiś sposób zostajemy na nią skazani, także wtedy możemy uciekać od przyjaźni z Bogiem, a Jezus mówiąc dziś: "Przykazanie Nowe daję Wam abyście się wzajemnie miłowali" zaprasza nas, abyśmy nigdy nie czuli się samotni, gdyż zawsze w naszym życiu obecny jest Bóg.

To przykazanie miłości jest Jego darem, gdyż tą Miłością, która Nam daje jest On sam.

Wtedy nawet życie przeżywane samemu nie jest samotnością, jest życiem razem z Chrystusem.

Wzajemnie się miłować oznacza, aby uczyć się Miłości Chrystusa, gdyż Jezus zachęca nas do tego, abyśmy mieli taka miłość, jaka ma Bóg Ojciec do Jezusa i jaka Jezus ma dla nas. Wielu z nas powie, że to niemożliwie, ale Jezus zachęca nas do okazywania szacunku drugiemu człowiekowi. Mówiąc obrazowo zachęca nas, abyśmy umieli zauważyć drugiego i podać mu kubek wody wtedy, kiedy tego potrzebuje.

Taka postawa wymaga w naszym życiu szukania Chrystusa, bo każdy z nas jest spragniony tej miłości jak łania, która szuka wody, jesteśmy jej spragnieni, aby tą miłością dzielić się z innymi.

ks. Rafał Pasternak SDS

 Inne homilie na tę niedzielę