logo
Środa, 16 czerwca 2021
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok C - 17 niedziela zwykła

Bliżej nieokreślona tęsknota
Ks. Rafał Pasternak SDS 2010-07-25
Rdz 18,20-32; Kol 2,12-14; Lk 11,1-13

Codzienność nasza życia to ciągłe zabieganie, pośpiech, często brak czasu na głębszą refleksję. W głębi naszego serca czujemy jakaś głęboka tęsknotę za zatrzymaniem się, zwłaszcza czas urlopu powinien być tym czasem zatrzymania się, refleksji, ale także ostatnio można zaobserwować że ten czas urlopowy to także czas zabiegania. Często wtedy nasza modlitwa jest też krótka powierzchowna, raczej towarzyszy nam, bo tak wypada, należy. W naszym zabieganiu czujemy jednak, że czegoś nam brakuje, czujemy jakąś tęsknotę, czasami nawet bliżej nieokreśloną.

To dzisiejsze pytanie uczniów "Panie naucz nas modlić się wyrasta właśnie z tej tęsknoty i pragnienia serca. Największym pragnieniem  naszego serca jest bliskość Drugiego, człowieka i Boga. Modlitwa uczy trwania przy Bogu, jest rozmową z moim przyjacielem Bogiem. Bardzo często zastanawiamy się jak nam się modlić. Jezus ucząc nas modlitwy "Ojcze Nasz" odnosimy się także do naszych pragnień i tęsknoty, gdyż ta modlitwa jest zapewnieniem że nigdy nie jesteśmy sami w naszym sercu, że zawsze blisko jest Bóg.

Bardzo często mówimy, że nie chcemy się Bogu narzucać z swoja modlitwą, ale w dalszej części dzisiejszej Ewangelii Jezus zachęca nas do trwania w modlitwie. Modlitwa prośby w naszym powinna wyrastać z naszego trwania przy Bogu. Taką ważna w naszym życiu jest postawa dziękczynienia Bogu. Wtedy kiedy uczę się dziękować Bogu właśnie zauważam że nie jestem sam, potrafię zauważyć Bożą obecność w swoim sercu, wtedy także potrafię zauważyć to co dobre jest w moim życiu, ale także moje wady i słabości. Także wtedy w modlitwie dziękczynienia mogą prosić Boga o potrzebne rzeczy dla mnie.

Kolejną ważną cechą modlitwy jest wytrwałość, która powinna wyrastać z naszej ufności do Boga, do takiej postawy naszego serca zaprasza nas dziś Chrystus. Ta postawa ufności rodzi się właśnie z naszej postawy dziękczynienia, bo właśnie wtedy potrafię zauważyć że Bogu tak bardzo mocno zależy na każdym z nas.

Niech ta dziszejsza liturgia słowa będzie zachętą dla każdego abyśmy coraz głębiej uczyli się rozmawiać z Bogiem.

ks. Rafał Pasternak SDS

 

  Inne homilie na tę niedzielę