logo
Piątek, 24 września 2021
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok C - 23 niedziela zwykła

Krzyż to znak że Bóg Cie kocha
Ks. Rafał Pasternak SDS 2010-09-05
Mdr 9,13-18; Flm 1,9-17; Lk 14,25-33
Czasami nasze życie wydaje się nam trudne, skomplikowane, mamy wrażenie że sytuacje dnia dzisiejszego przerastają nas, rozwiązania tych problemów są bardzo skomplikowane. Dzisiejsza liturgia Słowa zaprasza nas abyśmy Chrystusa zapraszali do siebie w naszą codzienność. Jezus zaprasza nas do dźwigania naszego krzyża, często zastanawiamy się co jest naszym codziennym krzyżem i często go wiążemy z naszą codziennością, a zwłaszcza z bólem i cierpieniem, a to w naszych sercach rodzi ból i smutek.

A Krzyż Jezusa to coś o wiele więcej niż cierpienie smutek, ból. Sługa Boży Franciszek Maria od Krzyża Jordan – założyciel Salwatorianów – pisze w swych "Zachętach i upomnieniach" że "Krzyż to znak że Bóg Cię kocha". Jezusowe zaproszenie do noszenia własnego Krzyża to zaproszenia aby każdy dzień naszego życia, zmagania się z własnymi słabościami, trudnościami był dniem obecności Boga w naszym życiu.

Pięknie o tym pisze autor natchniony Księgi Mądrości, abyśmy zapraszali Boga – Mądrość do naszych serc wtedy jak to przed chwila słyszeliśmy w czytaniu z tej Księgi: "I tak ścieżki mieszkańców ziemi stały się proste, a  ludzie poznali to co Tobie miłe i zostali ocaleni przez Mądrość". Często wydaje się nam że wy sobie poradzimy z nasza codziennością, z naszymi problemami i często wtedy zaczynają nas przerastać.

Wierzyć w Boga to zgodzić się że w swoim życiu mogę być bezradny, ale w tej bezradności mam zaufanie do Boga, że w tej sytuacji, w tej trudnej codzienności nie jestem sam, ale jest ze mną Jezus Droga do tego zaufania prowadzi przez naszą modlitwę zawierzenia, a także dziękczynienia.

Uczmy się dziękować Bogu za nasze życie, za te momenty piękne i radosne, ale także trudne bo właśnie w nich możemy zobaczyć że Jezus jest razem z nami.


ks. Rafał Pasternak SDS  Inne homilie na tę niedzielę