logo
Pi±tek, 29 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok A - 6 niedziela zwykła

Ani jednego wÅ‚osa…
O. Andrzej Prugar OFMConv 2011-02-13
Syr 15,15-20;1 Kor 2,6-10;Mt 5,17-37

Wczoraj sÅ‚yszaÅ‚em zapowiedź programu w jednej ze stacji telewizyjnych; dyskusjÄ™ na temat możliwoÅ›ci wychowania dziecka… przez dwóch mężczyzn. Gdyby można zadać pytanie każdemu z uczestników tego programu: czy chciaÅ‚by pan/pani mieć od poczÄ…tku do koÅ„ca życia dwóch tatusiów? Takich programów i dyskusji mamy coraz wiÄ™cej.

Już w starożytności znano metody farbowania włosów na głowie. Można tym sposobem upiększyć swój wygląd, oszukać czas. Jednocześnie wszyscy przyznają, że nie mamy wpływu, jest to ponad nasze możliwości, utrzymać takie samo piękno włosów przez całe życie. Po prostu włosy starzeją się, niszczeją i wypadają... Zdaje się jednak, że Jezus mówi nie tylko o tym, co mamy na głowie, ale o tym co mamy pod włosami, w naszym umyśle i w sercu: "Ani na swoją głowę nie przysięgaj, bo nie możesz nawet jednego włosa uczynić białym albo czarnym. Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi" (Mt 5,36-37).

Ludzie na długo przed Chrystusem uważali, że słowa przysięgi to taki rodzaj mowy, która odwołuje się do wyższej mocy niż sam człowiek, po to, aby mieć wsparcie swoich, ludzkich słów. Wiedzieli również, ze człowiek może ściągnąć na siebie gniew owej mocy jeśli słowa nie idą w parze z prawdą. Jezus zabrania swoim uczniom przysięgać, powoływać się na autorytet Boga, ani nawet na swoja mądrą głowę. Prawda bowiem jest jedna i albo uznaje się, że pochodzi od Boga i jest możliwa do rozpoznania w życia i stosowanie jej albo nie (por. Syr 15,15). Chodzi o to, aby wszystkie nasze słowa były jednoznaczne (tak-tak; nie-nie) i objawiały mądrość Boga, która jest objawiona w Dekalogu ostatecznie zinterpretowanym i wypełnionym przez Jezusa. Nie ma sensu tracić czasu produkując nowe argumenty do tego, co Biblia nazywa grzechem i złem. Tak to trzeba po prostu nazywać.

Co wiÄ™c znaczy cudzoÅ‚ożyć? Również pożądliwie patrzeć na czÅ‚owieka. Co oznacza zabijać? Również nosić w sobie gniew do czÅ‚owieka. Co oznacza przysiÄ™gać? Również odwoÅ‚ywać siÄ™ do nowoczesnoÅ›ci, postÄ™pu, tolerancji, tego co rodzi siÄ™ a naszej gÅ‚owi jako czegoÅ› wyżej niż sam Bóg, Dekalog, Jezus Chrystus (por. Mt 5,17-35). Krzyżujemy na nowo Pana chwaÅ‚y (por. 1 Kor 2,6-8) jeÅ›li nie chcemy przyjąć interpretacji Dekalogu, którÄ… jest ostatecznie życie Pana Jezusa. RozumiejÄ… to ci, którzy chcÄ… iść drogÄ… mÄ…droÅ›ci ewangelicznej. Nie rozumiejÄ… ci, którzy upatrujÄ… we wÅ‚adzy i swojej gÅ‚owie stworzenie nowego Å›wiata. 

Ani jednemu naszemu wÅ‚osowi nie możemy ostatecznie przedÅ‚użyć "życia", jednak mamy pokusÄ™ ustanowić nowe czasy z nowym dekalogiem i jego rozumieniem. Ostatecznie nie tylko wypadnÄ… nam wÅ‚osy, ale również okaże siÄ™, że ani o jeden wÅ‚os nie zbliżyliÅ›my siÄ™ do Boga ani tego, co Bóg przygotowaÅ‚ tym, którzy Go miÅ‚ujÄ… (1 Kor 2,9). 

Andrzej Prugar OFMConv

Inne homilie na tÄ™ niedzielÄ™