logo
Środa, 16 czerwca 2021
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok A - 4 Niedziela Wielkiego Postu

Wiara to otwarcie naszych oczu
Ks. Rafał Pasternak SDS 2011-04-03
1 Sm 16,1.6-7.10-13; Ef 5,8-14; J 9,1-41

Dzisiejsza liturgia słowa ukazuje nam naszą drogą życia, wiary i naszego chrztu. Jest próba odpowiedzi na pytanie, czym jest droga naszej wiary. U podstaw naszego życia zawsze stoi moment wybrania, moment, którym Bóg woła każdego z nas po imieniu.

Dla Dawida, bohatera pierwszego czytania z I księgi Samuela, to moment namaszczenia przez Samuela, dla każdego z nas, to moment, kiedy podczas naszego chrztu Bóg po raz pierwszy woła nas po imieniu. Zauważmy, że w przypadku Dawida to Bóg wybrał go sam, Samuel myślał o zupełnie innym synu pasterza Jeftego. Boże drogi są zupełnie inne niż nasze ścieżki, często trudno nam w naszym trudzie codzienności zauważyć, że tą ścieżkę, która prowadzi nas prostu w kierunku Boga. Potrzebujemy na tych naszych krętych drogach światła, które ukazuje nam Bożą ścieżkę. Jesteśmy jak ten niewidomy z dzisiejszej ewangelii, niewidomy od urodzenia.

Nasza ślepota serca rodzi się w nas z powodu naszego grzechu, z zapatrzenia się tylko na siebie, na własne potrzeby, w tej ślepocie możemy także Boga dostosowywać do siebie do własnych pragnień, traktując Go jak hipermarket, do którego przychodzi tylko po te rzeczy, które są nam potrzebne albo służą tylko do własnej rozrywki. Bardzo często wtedy błądzimy w naszej ślepocie szukamy drogi wyjścia i znajdujemy tylko ludzkie drogi, które dalej prowadzą nas do nikąd. Ale na tej drodze pojawia się Jezus, który mówi do nas: "JA jestem światłością".

Moment przywrócenia wzroku niewidomemu to moment, kiedy my na nowo odkrywamy Jezusa w naszym życiu. Tym momentem w naszym jest na przykład moment spowiedzi świętej, komunii, kiedy na nowo zapraszam Go do swego serca, kiedy na nowo chcę kierować się Jego słowem, wtedy otwierają mi się oczy mojej wiary, a wiara nie jest ślepym zapatrzeniem w Boga, ale wiara jest otwarciem naszych oczy na rzeczywistość, tylko światło miłości pozwala otworzyć oczy i zobaczyć rzeczywistość.

Niech ten czas Wielkiego Postu tych ostatnich dni będzie czasem naszego otworzenia oczy, naszego nowego spojrzenia na rzeczywistość, spojrzenia razem z Chrystusem, niech będzie to czas nawrócenia naszych serc.

ks. Rafał Pasternak SDS

Inne homilie na tę niedzielę