logo
Środa, 23 czerwca 2021
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok A - 6 niedziela zwykła

Porządek myślenia
Ks. Jerzy Cholewiński 2011-02-13
Syr 15,15-20;1 Kor 2,6-10;Mt 5,17-37

 

Jezus dokonuje pewnego porządku w naszym myśleniu i odbieraniu rzeczywistości. Pewne przyzwyczajenia, stereotypy, przekłamania sprawiają, że zaczynamy żyć z dala od standardów Boga, kierując się własnym pomysłem na życie i szczęście.

Przeczytałem kiedyś takie opowiadanie:

Zdarzyło się, że pewien książę wezwał na dwór handlarza końmi. Ten przyprowadził ze sobą dwa wspaniałe rumaki do sprzedania. Choć oba zwierzęta były do siebie bardzo podobne, były młode, silne i dobrze zbudowane, to jednak kupiec żądał za jednego z nich cenę dwa razy wyższą niż za drugiego. Zaciekawiony książę zwołał tu swoich dworzan i powiedział: Ofiaruję te dwa wspaniałe wierzchowce temu, który mi zdoła wytłumaczyć, dlaczego jeden z nich kosztuje dwa razy tyle co drugi. Dworzanie zgromadzili się wokół obu koni i przypatrywali się im uważnie. Nie byli jednak w stanie dostrzec pomiędzy nimi nic szczególnego, co usprawiedliwiałoby różnicę w cenie. Widzę - powiedział książę - że nie jesteście w stanie dostrzec różnicy pomiędzy tymi dwoma końmi. Każę je więc wam dosiąść, a może wtedy będziecie się mogli zorientować, jaka jest różnica pomiędzy jednym a drugim. Rozkazał dwom giermkom, aby je dosiedli i kilkakrotnie przejechali się naokoło pałacowego podwórka. Gdy to uczynili, dworzanie nadal nie byli w stanie zorientować się skąd bierze się tak wielka różnica w cenie jednego i drugiego. Powiedział wtedy książę: Jestem pewien, że zauważyliście, że kiedy konie galopują, jeden z nich nie pozostawia za sobą nawet odrobiny kurzu, podczas gdy za drugim unoszą się tumany wielkie jak chmury. Właśnie dlatego pierwszy jest dwa razy droższy, bo należycie wykonuje swoją powinność...

W naszym społeczeństwie największą karierę robią ci, którzy zostawiają za sobą dużo bałaganu.

Pan Bóg "nikomu nie zezwolił grzeszyć", lecz dał nam do wyboru życie i śmierć. Abyśmy zdolni byli wybrać życie, dzieli się z nami swoją mądrością i siłą.

Dlatego też, nie podoba Mu się gdy ktoś manipuluje przy Jego przykazaniach. Nie jest mu miły ten kto nie chce przebaczyć innym i nosi urazę w sercu swoim, kto cudzołoży w myślach i czynach, kto nie potrafi odciąć się od zła z którym jest mu dobrze, kto przysięga kłamliwie i bez potrzeby.

Bóg chce, aby nasze życie było jasne i przejrzyste, w którym nie będzie miejsca na przysłowiowe "ale".

ks. Jerzy Cholewiński

Inne homilie na tę niedzielę