logo
Środa, 16 czerwca 2021
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok C - 17 niedziela zwykła

Czy z Panem Bogiem można się dogadać?
Ks. Jerzy Cholewiński 2010-07-25
Rdz 18,20-32; Kol 2,12-14; Lk 11,1-13

Nieżyjący już, ojciec duchowny w seminarium płockim, opowiadał kiedyś, taką, autentyczną historię.

Byłem zaproszony do jednego z klasztorów żeńskich, aby wygłosić tam rekolekcje. Po dość wyczerpującym dniu, położyłem się spać. Mimo zmęczenia, nie mogłem zasnąć w nowym miejscu i postanowiłem trochę pospacerować sobie po klasztornych korytarzach. Przechodząc obok kaplicy, wszedłem do środka na krótką modlitwę. Po chwili zobaczyłem, że nie jestem sam. W pierwszej ławce, niedaleko ołtarza, siedziała sobie starsza siostra i żarliwie się modliła. Nagle, ku mojemu zdziwieniu, na zakończenie modlitwy, podeszła do tabernakulum, zapukała w drzwiczki i półgłosem powiedziała: "Panie Jezu… tyś Żydek, ja Żydówka - jakoś się dogadamy" i wyszła z kaplicy. Następnego dnia dowiedziałem się, że siostra ta rzeczywiście była pochodzenia żydowskiego.

Chrystus pokazuje nam dziś, jak ma wyglądać nasza modlitwa i kto może dogadać się z Panem Bogiem.

Największe szanse mamy wtedy, kiedy będziemy jak Abraham cierpliwi, wytrwali, nieustępliwi, natrętni, a przede wszystkim z wiarą w sercu w to, że zostaniemy wysłuchani.

Czasem pojawia się w nas dziwna skrupulatność, w rozliczaniu siebie z odmówionych modlitw. Czy jednak każda chwila życia przeżyta po ludzku, z życzliwością i miłością do bliźniego, nie jest czasem świętym i zarazem naszym spotkaniem z Bogiem?

ks. Jerzy Cholewiński

  Inne homilie na tę niedzielę