logo
Pi±tek, 19 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok B - 28 niedziela zwykła

Panie, naucz nas… liczyć
O. Andrzej Prugar OFMConv 2012-10-14
Mdr 7,7-11; Hbr 4,12-13; Mk 10,17-30

SiedemdziesiÄ…t lub osiemdziesiÄ…t, to liczba lat, o której mówi autor Psalmu 90, w której przeważnie zawiera siÄ™ miara naszego życia. Zaczyna wiÄ™c modlić siÄ™ i prosić Boga o pomoc, aby nauczyć siÄ™ mÄ…drze korzystać z krótkiego życia, bo kolejne dni i lata szybko mijajÄ… my zaÅ› odlatujemy (por. Ps 90, 10). Tak bÄ™dÄ… siÄ™ modlić wszyscy, którzy przyjdÄ… na MszÄ™ Å›w. w kolejna niedzielÄ™ października: „Naucz nas liczyć dni nasze, byÅ›my zdobyli mÄ…drość serca” (por. Ps 90, 12).

 

CzÅ‚owiek, czyli każdy z nas, uczy siÄ™, a nawet jest do tego poniekÄ…d przymuszany, szybko przeliczać wartość rzeczy, walutÄ™, ilość kalorii, opÅ‚acalność każdego kroku i wiele tym podobnych rzeczy. Przeważnie wiÄ™c mamy czegoÅ› za dużo, albo za maÅ‚o, za krótko albo za dÅ‚ugo… Można siÄ™ zapytać, a kiedy bÄ™dzie „w sam raz”? Wydaje siÄ™, że dopiero po szczerej modlitwie, przez niÄ… bowiem przychodzi  zrozumienie, jak na Salomona: „ModliÅ‚em siÄ™ i dano mi zrozumienie… przyszedÅ‚ na mnie duch mÄ…droÅ›ci. PrzeniosÅ‚em jÄ… nad berÅ‚a i trony i w porównaniu z niÄ… za nic miaÅ‚em bogactwa… UmiÅ‚owaÅ‚em jÄ… nad zdrowie i piÄ™kność. (Mdr 7,7-11). Istnieje wiÄ™c coÅ› bardziej cennego niż „tron i berÅ‚o” czyli wÅ‚adza, niż bogactwa i myÅ›lenie o nim, niż zdrowie: ilość kilogramów, harmonia ciaÅ‚a zdobyta zbyt wielkÄ… iloÅ›ciÄ… godzin ćwiczeÅ„. Czy wiÄ™c nie tracimy zbyt wiele w tak krótkim czasie życia? A ile możemy zyskać Å›wiadomi znikomoÅ›ci dni, które zostaÅ‚y, modlÄ…c siÄ™, by staÅ‚y siÄ™ one najlepsze – mÄ…droÅ›ciÄ… nasycone?

 

„Pewien mÅ‚ody czÅ‚owiek…” (Mk 10,17-30) umiaÅ‚ liczyć, ale czy byÅ‚o to mÄ…dre liczenie? PrzeliczyÅ‚ swoje dobra i nie opÅ‚acaÅ‚o mu siÄ™ pójść za Jezusem, choć prosiÅ‚ o doskonaÅ‚ość. Nie widziaÅ‚ jej w dziesiÄ™ciu przykazaniach, które zachowywaÅ‚. Jest podobny do Å›w. PawÅ‚a, który do nawrócenia, uważaÅ‚ siÄ™ za czÅ‚owieka nienagannego, zachowywaÅ‚ bowiem Prawo. Można powiedzieć, że mÅ‚ody czÅ‚owiek z Ewangelii posiadaÅ‚ wiele dóbr i posiadÅ‚ też nienaganność. Posiadanie rzeczy i posiadanie nienagannoÅ›ci zaspokojÄ… nasze potrzeby, wiele potrzeb, „ale nie potrzebÄ™ jakÄ… my jesteÅ›my” (o. S. Fausti). Potrzeba byÅ‚o „jeszcze jednego”. DziesiÄ…tka jest wiÄ™ksza od jedynki, ale w rachunku, którego uczy Jezus ta jedynka to „coÅ› wiÄ™cej”. Jeden jest Dobry i tylko ten Jeden może „spojrzeć z miÅ‚oÅ›ciÄ…” i sprawić, że jedyna potrzeba – kochania i bycia kochanym zaspokoi serce czÅ‚owieka, który sam z siebie chce zawsze jakoÅ› kupić miÅ‚ość.

 

Tym wÅ‚aÅ›nie jest istota modlitewnego spotkania z Jezusem – spojrzenie miÅ‚oÅ›ci, dialog miÅ‚oÅ›ci, nieprzedkÅ‚adanie nienagannoÅ›ci ponad miÅ‚ość. Bezinteresowność spotkania z Panem sprawia, iż czÅ‚owiek może i chce dzielić siÄ™ wszystkim ze wzglÄ™du na Boga, nie chce mieć już wiÄ™cej niż „to jedno”, nic bardziej niż „to jedno”. WÅ‚aÅ›nie „to jedno” może znaleźć czÅ‚owiek w spojrzeniu i rozmowie z Tym, który ma wszystko. Dlaczego wiÄ™c mÅ‚ody czÅ‚owiek pozostaÅ‚ z cyframi Å›wiata, z nienagannoÅ›ciÄ… wynikajÄ…ca z dziesiÄ™ciu słów Boga, zamiast jedynego i nieskoÅ„czenie bogatego i uwalniajÄ…cego spojrzenia Pana? Åšw. Marek odpowiada – „miaÅ‚ wiele posiadÅ‚oÅ›ci”. Czy można kochać pieniÄ…dze bardziej ponad spojrzenie miÅ‚oÅ›ci? A czy musi siÄ™ jedno z drugim wykluczać? Czy naprawdÄ™ trzeba wszystkiego siÄ™ wyrzec i przestać liczyć pieniÄ…dze, które przecież sÄ… niezbÄ™dne dziÅ› do życia? „Nie bogactwo należy niszczyć, ale namiÄ™tnoÅ›ci duszy, które nie pozwalajÄ…, abyÅ›my w sposób wÅ‚aÅ›ciwy posÅ‚ugiwali siÄ™ tym, co posiadamy” (Klemens Aleksandryjski + ok. 212 r).

 

CzÅ‚owiek przed obliczem Jezusa i Jego SÅ‚owa zaczyna inaczej liczyć, jest w stanie modlitwy czyli miÅ‚oÅ›ci, staje siÄ™ mÄ…dry, już nie liczy na siebie, na swoje bogactwa, nie na swojÄ… nienaganność; liczy i chÄ™tnie daje co może, opuszcza z miÅ‚oÅ›ci dobra i przekracza swojÄ… doskonaÅ‚ość, zapobiegliwość; im wiÄ™cej daje i dzieli siÄ™ tym co ma - wiÄ™cej ma, może nie tu na ziemi, ale na pewno w niebie, rozumie, że „sam siÄ™ nie zbawi”, ale Bóg może to uczynić, „nie za żadne pieniÄ…dze” „za dziesięć przykazaÅ„”, ale za jedno spojrzenie, dziÄ™ki któremu każdy w jego sercu zaczyna siÄ™ liczyć i staje siÄ™ bezcenny.

 

Andrzej Prugar OFMConv

 

Inne homilie na tÄ™ niedziele