logo
Sobota, 19 czerwca 2021
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok B - 29 niedziela zwykła

Rozumna wiara
Ks. Rafał Masarczyk SDS 2012-10-21
Mdr 7,7-11; Hbr 4,12-13; Mk 10,17-30

W jednym z odcinków komediowego serialu „Siła wyższa”, przeor klasztoru zachorował. Próba wysłania go na leczenie do szpitala nie powiodła się gdyż stwierdził, że jeżeli jest chory to widocznie Bóg tak chce, a poza tym człowiek powinien kierować się wiarą a nie rozumem. W tej scenie został poruszony ważny problem relacji rozumu do wiary.

 

Problem ten niepokoił ludzkie umysły od dawna. Jeden z wielkich filozofów chrześcijańskich Tertulian uważał, że wiara jest ponad rozumem, gdyż daje nam odpowiedź na wszystkie ważne pytania. Inni myśliciele odrzucali wręcz wiarę uważając, że tylko rozum się liczy. Z taką postawą możemy się spotkać w dniu dzisiejszym. Jeżeli ktoś uważa, że nauka udowodniła, że Bóg nie istnieje i że odpowiada na wszystkie pytania nurtujące człowieka, ten jest zwolennikiem takiego poglądu.

 

Prof. A. Szczeklik w swojej książce „Nieśmiertelność, Prometejski sen medycyny.” Przedstawiając osiągnięcia nauki w badaniach ewolucji człowieka dochodzi do wniosku, że w tej dziedzinie mamy już ogromną wiedzę, ale jeszcze wiemy niewiele. Po drugie nauka nie odpowiada na wszystkie pytania: np.: „O sens ludzkiego życia?” Na takiego typu pytanie należy szukać odpowiedzi w dziedzinie wiary.

 

Natomiast wiara nie odpowie nam na pytanie: „jakim prawami rządzi się przyroda?, „jak jest zbudowany wszechświat?”. Obrazy biblijne są symboliczne przekazują nam nie informację jak Bóg stworzył świata, tylko informację, że ostateczną przyczyną powstania świata jest Bóg.

 

Jan Paweł II napisał encyklikę „Fides et ratio” w której zauważa, że życie człowieka musi być oparte na dwóch skrzydłach, na wierze i rozumie. Rozum ma być oświecony wiarą, a wiara wsparta rozumem. Wiara pozbawiona rozumu prowadzi do fideizmu, której przejawem jest wiara zabobonna.

 

W dzisiejszych czasach przeważają poglądy, które siebie określają jako racjonalistyczne, dlatego należy umacniać swoją wiarę by nią oświecić swój rozum. Dlatego na czasie jest stwierdzenia z listu do Hebrajczyków „trwajmy mocno w wyznawaniu wiary.”

 

ks. Rafał Masarczyk SDS

 

Inne homilie na tę niedziele