logo
Pi±tek, 19 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok A - 16 niedziela zwykła

Człowiek kuzynem małpy
Ks. Rafał Masarczyk SDS 2005-07-17
Mdr 12,13.16-19; Rz 8,26-27; Mt 13,24-43
Od czasu do czasu można spotka stwierdzenie, że maÅ‚py sÄ… naszymi starszymi kuzynami. Mówi siÄ™ nawet o uprawianiu przez nie polityki. Gdy szympansy walczÄ… o przywództwo w grupie Å‚Ä…czÄ… siÄ™ w grupy, które miÄ™dzy sobÄ… rywalizujÄ…. CoÅ› na podobieÅ„stwo partii politycznych. Niektórzy uważajÄ…, że zwierzÄ™ta z tego gatunku majÄ… poczucie sprawiedliwoÅ›ci. Podaje siÄ™ przykÅ‚ad, że w laboratorium gdzie siÄ™ je bada, gdy jeden z nich dostanie mniejszÄ… ilość pożywienia niż inne, wtedy pokazuje swoje niezadowolenie. Stwierdzenie takie wydaje siÄ™ jednak naditerpretacjÄ… faktów. Niezadowolenie z faktu, że inny osobnik otrzymaÅ‚ wiÄ™cej nie jest jeszcze poczuciem sprawiedliwoÅ›ci. Istota sprawiedliwoÅ›ci nie polega na otrzymywaniu tego samego, co inni. Polega ona raczej na szukaniu odpowiedzi na pytanie „co mi siÄ™ sÅ‚usznie należy?”
 
Powyższe wypowiedzi rodzÄ… jednak pytanie: „czy czÅ‚owiek jest tylko zwierzÄ™ciem bardziej rozwiniÄ™tym od innych?” Wielu współczesnych myÅ›licieli uważa czÅ‚owieka za bardziej rozwiniÄ™te zwierzÄ™. WskazujÄ… oni na liczne podobieÅ„stwa, które można zauważyć w zachowaniu zwierzÄ…t i ludzi. Trudna siÄ™ z tym nie zgodzić. Ostatecznie czÅ‚owiek jest czÄ…stkÄ… przyrody, wiÄ™c podobieÅ„stwa takie muszÄ… wystÄ™pować. Jednakże istniejÄ… kolosalne różnice miÄ™dzy czÅ‚owiekiem Å›wiatem zwierzÄ…t. Ludzie majÄ… zupeÅ‚nie inny sposób myÅ›lenia, który wiąże siÄ™ z możliwoÅ›ciÄ… poznania prawdy, dobra i piÄ™kna. Gdy pojawia siÄ™ w nas jakaÅ› myÅ›l o rzeczywistoÅ›ci, możemy stwierdzić czy jest ona prawdziwa, czy nie. Możemy poznać także czy coÅ› co pragniemy jest moralnie dobre czy też nie. Gdy coÅ› poznamy możemy siÄ™ tym zachwycić uznajÄ…c to za dobre i piÄ™kne.
 
ZdolnoÅ›ci typowo ludzkie możemy realizować dziÄ™ki nasze samoÅ›wiadomoÅ›ci i samostanowieniu. SamoÅ›wiadomość polega na przeżyciu swojego wÅ‚asnego „ja”, samostanowienie na wolnoÅ›ci wyboru. CzÅ‚owiek jest jakby skazany na wolne wybory, nawet wtedy, gdy z nich rezygnuje wybiera. Cechy te czÅ‚owiek posiada dziÄ™ki duszy, Å›w. Tomasz okreÅ›la jÄ… jako duszÄ™ intelektualnÄ…. DziÄ™ki niej jesteÅ›my ludźmi i różnimy siÄ™ od Å›wiata zwierzÄ…t mimo licznych podobieÅ„stwo.
 
Pisma Åšw.. skierowane jest do czÅ‚owieka, bo tylko czÅ‚owiek jest wstanie te sÅ‚owa zrozumieć, przyjąć i realizować w życiu. Pierwsze dzisiejsze czytanie, które jest fragmentem ksiÄ™gi MÄ…droÅ›ci mówi do nas: „nauczyÅ‚eÅ› (Boże) lud swój, że sprawiedliwy powinien być dobrym dla ludzi.” W tym stwierdzeniu zawiera siÄ™ gÅ‚Ä™boka myÅ›l, że istotÄ… sprawiedliwoÅ›ci nie jest nasze niezadowolenie z tego, żeÅ›my czegoÅ› nie otrzymali. IstotÄ… sprawiedliwoÅ›ci jest dobroć dla innych. Inaczej mówiÄ…c, danie innym tego, co im siÄ™ sÅ‚usznie od nas należy. Samo niezadowolenie, żeÅ›my nie otrzymaliÅ›my tego, co pragnÄ™liÅ›my, nie koniecznie jest zwiÄ…zane niesprawiedliwoÅ›ciÄ…. TakÄ… prawdÄ™ odkryć może tylko czÅ‚owiek, zwierzÄ™ta takiej zdolnoÅ›ci nie posiadajÄ…, wiąże siÄ™ to z wyjÄ…tkowÄ… pozycjÄ… czÅ‚owieka w Å›wiecie materialnym.
 
Ewangelia dzisiejsza ukazuje nam przypowieść pszenicy i kąkolu. Przypowieść Chrystusa potrafi zrozumieć tylko istota, która obdarzona jest zdolnością abstrakcyjnego myślenia, potrafiąca zrozumieć porównanie i analogię. Chrystus powołując się na obraz, który jest dobrze znany rolnikom. Pozostali, którzy nie mają takiego doświadczenia mogą jednak sobie całą spraw wyobrazić. Słowa Chrystusa nie są jednak wykładem z uprawy roślin. On pragnie w ten sposób wskazać na inne doświadczenia każdego człowieka, że ludzkim życiu tutaj na ziemi dobro występuje obok zła. Nie tylko między ludźmi, ale także w jednym człowieku. Trudno więc czasami kogoś właściwie ocenić. Chrystus nawołuje tutaj abyśmy zostawili całą sprawę Bogu, bo On zna tajniki ludzkiego serca i on rozdzieli kiedyś to, co dobre od tego co jest złe. Natomiast poszczególny człowiek ma nie tyle sądzić innych, bardziej ma się starać zło dobrem zwyciężać.
 
Ks. Rafał Masarczyk SDS