logo
Pi±tek, 29 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok B - 4 Niedziela Wielkanocna

Pokusa samowystarczalności
Ks. Tomasz Raćkos SDS 2006-05-07
Dz 4,8-12; 1 J 3,1-2; J 10,11-18
KtoÅ›, kto spÄ™dziÅ‚ tzw. „dÅ‚ugi weekend” w mieÅ›cie, z pewnoÅ›ciÄ… zauważyÅ‚, że wolne dni od pracy wyróżniaÅ‚y siÄ™ mniejszym ruchem samochodów na ulicach. W każdym zwykÅ‚ym dniu, czÅ‚owiek mijany jest przez setki ciężarowych samochodów. WÅ›ród nich sÄ… nowoczesne, kilkudziesiÄ™ciotonowe ciężarówki transportu miÄ™dzynarodowego, popularnie zwane „tirami”. Ogromne pojazdy o wielkiej mocy, przewożące miliony ton towarów czÄ™sto z jednego kraÅ„ca Europy na drugi. Czy zastanawiaÅ‚eÅ› siÄ™ kiedyÅ›: jak to jest, że kierowca, który ma do pokonania tysiÄ…ce kilometrów, zawsze wie, którÄ™dy ma jechać i nigdy nie bÅ‚Ä…dzi. Mija tysiÄ…ce skrzyżowaÅ„ i zawsze wie, w którÄ… drogÄ™ ma skrÄ™cić?
Wybaczcie, to banalne pytanie. Odpowiedź jest prosta: kierowca międzynarodowych tras posługuje się mapą, często ma do dyspozycji radio CB albo nowoczesny system nawigacji satelitarnej. Jednak wydaje mi się, że najważniejszą rolę w pracy długodystansowego kierowcy odgrywają - drogowskazy. Regularnie rozmieszczone przy drodze informacje na dużych tablicach. To dzięki drogowskazom kierowca, który po raz pierwszy pokonuje nieznaną mu trasę, może zorientować się w terenie i bezpiecznie dotrzeć do celu. Do szczęśliwego podróżowania potrzebny jest nie tylko sprawny samochód i dokładna mapa. Potrzebne są drogowskazy.
 
Podobnie jest w życiu czÅ‚owieka. Aby być chrzeÅ›cijaninem rozwijajÄ…cym otrzymany dar wiary, potrzebne jest czÅ‚owiekowi nie tylko samo Pismo Å›w., czy znajomość prawd katechizmu. ChrzeÅ›cijanin, każdej epoki, potrzebowaÅ‚ i potrzebuje także czytelnych drogowskazów postawionych na życiowej drodze przez Boga. I bardzo czÄ™sto tym podstawowym drogowskazem, który wskazuje wÅ‚aÅ›ciwÄ… drogÄ™, który przypomina jak żyć, który przestrzega przed niebezpieczeÅ„stwem, który pomaga nam wyzwolić siÄ™ z grzechu i przywraca wolność, tym drogowskazem powoÅ‚anym i postawionym przez Boga na mojej drodze życia – jest kapÅ‚an.
 
KapÅ‚an, zwany pasterzem, pozostawaÅ‚ i pozostaje dla Å›wiata niezrozumiaÅ‚Ä… tajemnicÄ…. W pierwszym czytaniu z Dziejów Apostolskich sÅ‚yszeliÅ›my, jak pierwsi kapÅ‚ani Nowego Testamentu, apostoÅ‚owie Piotr i Jan byli „przesÅ‚uchiwani w sprawie dobrodziejstwa, dziÄ™ki któremu chory czÅ‚owiek uzyskaÅ‚ zdrowie”. ÓwczeÅ›ni przywódcy, czÅ‚onkowie Sanhedrynu w Jerozolimie, nie mogli zrozumieć: Jak i czyjÄ… mocÄ… dziaÅ‚ali pierwsi kapÅ‚ani Jezusa Chrystusa?
 
Dwa tygodnie temu, w naszym kraju, popularne czasopisma i dzienniki rozpisywaÅ‚y siÄ™ na temat kapÅ‚anów, którzy jakoby „za karÄ™” powinni być zesÅ‚ani do Afryki, na misje. A tydzieÅ„ później te same Å›rodki spoÅ‚ecznego przekazu ukazywaÅ‚y postać wielkiego misjonarza, syna Polskiej ziemi, zmarÅ‚ego w dalekich Indiach kapÅ‚ana i zakonnika, Å›p. O. Mariana Å»elazka, który ponad poÅ‚owÄ™ swego dÅ‚ugiego życia poÅ›wiÄ™ciÅ‚ ludziom trÄ™dowatym, byÅ‚ dla nich pasterzem, kochaÅ‚ ich, czuÅ‚ siÄ™ posÅ‚anym do nich przez Boga i codziennie Å›wiadczyÅ‚, że ani cierpienie, ani trÄ…d, ani Å›mierć nie sÄ… w stanie odÅ‚Ä…czyć nas od MiÅ‚oÅ›ci Chrystusa.
 
A zatem, na misje nie jedzie siÄ™ za karÄ™. Ani misjonarz, ani żaden kapÅ‚an nie jest zesÅ‚aÅ„cem, ani karierowiczem. Jest czÅ‚owiekiem wybranym i posÅ‚anym przez Boga, wcale nie po to, aby ktoÅ› go podziwiaÅ‚, lecz po to, aby być strażnikiem – Prawdy; być gÅ‚osem nauczajÄ…cym o - Å»yciu; być Å›wiadkiem - prawdziwej MiÅ‚oÅ›ci.
Chrystus – KapÅ‚an i wzór KapÅ‚ana – porównuje siebie w czytanej dziÅ› Ewangelii do Pasterza, który zna i kocha powierzone mu owce. Pasterz gromadzi na noc zagrożone owce w zagrodzie, nie dlatego, by ograniczyć ich wolność, ale by uchronić je przed niebezpieczeÅ„stwem. Czuje siÄ™ odpowiedzialnym za powierzone mu owce, ze wzglÄ™du na Boga-Ojca z którym ciÄ…gle pozostaje w kontakcie. Pasterz Å›wiadom jest powierzonej mu misji, jest niejako Å‚Ä…cznikiem miÄ™dzy pastwiskiem, na którym owce znajdujÄ… pokarm, a wszechmogÄ…cym Bogiem, który jest jedynym wÅ‚aÅ›cicielem owiec.
 
Papież Benedykt XVI w specjalnym orÄ™dziu poÅ›wiÄ™conym rozpoczynajÄ…cemu siÄ™ dziÅ› „Tygodniowi modlitw o powoÅ‚ania kapÅ‚aÅ„skie i zakonne”, zauważa, że jednÄ… z niebezpiecznych pokus dla współczesnego czÅ‚owieka jest bÅ‚Ä™dne przekonanie „o samowystarczalnoÅ›ci”. W ten sposób czÅ‚owiek zamyka siÄ™ na tajemnicÄ™ dziaÅ‚ania Boga w jego życiu. CzÅ‚owiekowi siÄ™ wydaje, że Bóg zagraża ludzkiej wolnoÅ›ci. CzÅ‚owiek ufajÄ…c swojej inteligencji, wiedzy i technice chce być samowystarczalny i w ten sposób zamyka siÄ™ na współpracÄ™ ze StwórcÄ…. Nie potrzebuje Boga.
Taki czÅ‚owiek przypomina kierowcÄ™ ciężkiego i nowoczesnego Tira; kierowcÄ™ który zamiast korzystać z rozstawionych po caÅ‚ej Europie i Å›wiecie drogowskazów, bardziej ufa wÅ‚asnej – rzekomo niezawodnej – pamiÄ™ci i elektronicznym mapom. Ale czy kierowca, który lekceważy znaki drogowe, zajedzie daleko?
 
Czy człowiek, który z uporem twierdzi, że nie potrzebuje Kościoła i unika kontaktu z kapłanem, może rzeczywiście rozwijać swoją wiarę?
Å»aden kapÅ‚an – poza Jezusem Chrystusem – nie jest czÅ‚owiekiem idealnym. Bóg w naszym ziemskim życiu, ciÄ…gle powoÅ‚uje i posyÅ‚a konkretnych – przystojnych lub garbatych, inteligentnych albo prostych - kapÅ‚anów, aby oni, tak jak czytelny drogowskaz, mimo swoich ludzkich wad, wskazywali mi drogÄ™ do Boga. Bóg wybiera kapÅ‚anów z naszych rodzin, być może z twojego domu...
Amen
 
Ks. Tomasz Raćkos SDS