logo
Pi±tek, 29 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok B - Trójcy Przenajświętszej

Niepojęta Tajemnica
Ks. Dariusz Zielonka SDS 2006-06-11
Pwt 4,32-34.39-40; Rz 8,14-17; Mt 28,16-20
Przygotowanie homilii na niedzielÄ™ NajÅ›wiÄ™tszej Trójcy może trochÄ™ przerażać. NiepojÄ™ta, NajÅ›wiÄ™tsza Trójca, prostota i zÅ‚ożoność zarazem... Jak wyrazić tÄ™ tajemnicÄ™, misterium wiary – Jednego Boga w trzech osobach. Pierwsi Ojcowie KoÅ›cioÅ‚a próbowali przybliżyć tÄ™ tajemnicÄ™ poprzez porównania (analogiÄ™) Trójcy ÅšwiÄ™tej do obrazów z kontemplacji natury: źródÅ‚o – rzeka – morze; korzeÅ„, gałąź, owoc; Å‚odyga, kwiat i zapach, czy sÅ‚oÅ„ce (źródÅ‚o), promieÅ„, blask, ciepÅ‚o. OczywiÅ›cie sÄ… to niedoskonaÅ‚e porównania.
 
Na myÅ›l przychodzi opowieść o Å›w. Augustynie, który próbowaÅ‚ wytÅ‚umaczyć tajemnicÄ™ Trójcy Å›w. KiedyÅ› ten Ojciec KoÅ›cioÅ‚a przechadzaÅ‚ siÄ™ nad morzem próbujÄ…c zrozumieć tÄ™ tajemnicÄ™. ChodzÄ…c tak po plaży zobaczyÅ‚ w pewnym momencie maÅ‚ego chÅ‚opca, który wykopaÅ‚ w piasku plaży maleÅ„ki doÅ‚ek i niewielkÄ… muszelkÄ… przelewaÅ‚ wodÄ™ z morza do tego doÅ‚ka. "Co ty robisz dziecko?" - pyta go Augustyn. "A, jak widzisz, przelewam morze do doÅ‚ka" - odpowiada chÅ‚opczyk. "Czy ty myÅ›lisz, że tÄ… maÅ‚Ä… muszelkÄ… przelejesz to ogromne morze do tego maleÅ„kiego doÅ‚ka?" - pyta ponownie Doktor Å‚aski. Na co chÅ‚opczyk rezolutnie odpowiada: "PrÄ™dzej ja przeleje tÄ… muszelkÄ… caÅ‚e morze do tego maleÅ„kiego doÅ‚ka, niż ty zrozumiesz tajemnicÄ™ Trójcy Åšw."
 
Tajemnica Trójcy ÅšwiÄ™tej, tajemnica Trój-Jedynego Boga, Ojca i Syna i Ducha ÅšwiÄ™tego, tajemnica wobec której rozum ludzki zawiesza swoje sÄ…dy. Tajemnica, która przekracza rozum. DziÅ› jednak nie chodzi o to, by wszystko wytÅ‚umaczyć i wyjaÅ›nić do koÅ„ca.
 
PrzychodzÄ…c na EucharystiÄ™ w niedzielÄ™ NajÅ›wiÄ™tszej Trójcy, warto wsÅ‚uchać siÄ™ w przygotowane przez KoÅ›ciół sÅ‚owo. Nade wszystko Å›piew przed EwangeliÄ…: „ChwaÅ‚a Ojcu i Synowi, i Duchowi ÅšwiÄ™temu, Bogu, który jest i który byÅ‚, i który przychodzi”. Czas wielkanocny, który zakoÅ„czyliÅ›my w zeszÅ‚Ä… niedzielÄ™ uroczystoÅ›ciÄ… ZesÅ‚ania Ducha ÅšwiÄ™tego, wyeksponowaÅ‚ dzieÅ‚o zbawienia Trzech Osób Boskich. Jest zatem rzeczÄ… sÅ‚usznÄ… i piÄ™knÄ…, że w oddzielnej celebracji KoÅ›ciół proponuje nam refleksjÄ™ nad caÅ‚Ä… TrójcÄ…. Nie ograniczajmy jej jednak tylko do medytacji, ale przede wszystkim do dziÄ™kczynienia za dzieÅ‚o stworzenia, odkupienia i uÅ›wiÄ™cenia. Dzisiejsza liturgia Eucharystyczna i godzin to wielkie woÅ‚anie chwaÅ‚a: Ojcu i Synowi i Duchowi ÅšwiÄ™temu.
 
Poznaj dzisiaj i rozważ w swym sercu, że Pan jest Bogiem, a na niebie wysoko i na ziemi nisko nie ma innego”. Bóg przede wszystkim objawia siÄ™ czÅ‚owiekowi, jako kochajÄ…cy Ojciec Stwórca, jako zbawiajÄ…cy Syn Boży, Bóg-CzÅ‚owiek i jako uÅ›wiÄ™cajÄ…cy Duch ÅšwiÄ™ty Pocieszyciel. I nie jest dla nas najważniejsze, jakie sÄ… wewnÄ™trzne relacje w Trójcy ÅšwiÄ™tej, ale to, że Bóg nas kocha, że pragnie nas zbawić i uÅ›wiÄ™cić, że pragnie nam siebie udzielić.
 
DziÅ› warto być posÅ‚usznym liturgii KoÅ›cioÅ‚a, a ona zaprasza – woÅ‚aj: „chwaÅ‚a Bogu, który byÅ‚, jest i przychodzi”. JesteÅ›my zaproszeni do modlitwy uwielbienia. Najczęściej prosimy o coÅ›. Nasze życie jest ciÄ…gÅ‚Ä… żebraninÄ…. Ta forma modlitwy oczywiÅ›cie czÄ™sto trafnie opisuje naszÄ… rzeczywistość: zależność od Boga, grzeszność, sÅ‚abość, konieczność Bożej interwencji. Wiele tu autentycznoÅ›ci i prawdy.
 
WoÅ‚aj dobrze, chwal Boga, rób to dobrze, tzn. woÅ‚aj konkretnie. To podpowiada czytany dziÅ› fragment z KsiÄ™gi Powtórzonego Prawa. Popatrz, mówi Mojżesz do swego ludu, popatrz, co Bóg, nasz Pan nam uczyniÅ‚. RozmawiaÅ‚ z nami, wybraÅ‚ nas, prowadziÅ‚ wyciÄ…gniÄ™tym ramieniem. Popatrz, spróbuj nazwać to, co uczyniÅ‚ już w twoim życiu. Uwielbiaj Ojca, Syna i Ducha – za ich konkretne dziaÅ‚anie w Twoim życiu. Eucharystia to miejsce dziÄ™kczynienia. A wiÄ™c:
DziÄ™kuj za dzieÅ‚o stworzenia: Bóg stworzyÅ‚ czÅ‚owieka na ziemi – na obraz i podobieÅ„stwo Boże - podziÄ™kuj za swe życie, za jego dar, za rodziców, bliskich; za chrzest, za to, że jesteÅ›my dziećmi Bożymi - dziedzicami Boga – możemy mówić do Niego Abba - Ojcze.
 
DziÄ™kuj za dzieÅ‚o odkupienia Jezusa, że nas do koÅ„ca ukochaÅ‚; za jego naukÄ™ życia i miÅ‚oÅ›ci; za to, że jest dla nas drogÄ…, prawdÄ… i życiem. W dzisiejszej Ewangelii Jezus mówi: „A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skoÅ„czenia Å›wiata”. On jest obecny poÅ›ród nas. Ofiaruje siÄ™ nam i dla nas. Ale czy my otwieramy siÄ™ na Niego. Czy Nim siÄ™ karmimy i w Nim żyjemy? KoÅ„czy siÄ™ czas Komunii ÅšwiÄ™tej wielkanocnej – KoÅ›ciół poprzez swe przykazania wzywa do minimum - Przynajmniej raz w ciÄ…gu roku przyjmij go do swego serca. Ale czy my mamy być minimalistami? Starajmy siÄ™ odpowiedzieć na Jego miÅ‚ość i być z Nim, karmić siÄ™ z Nim. Odpowiedzieć Mu: i ja, Panie, pragnÄ™ być z TobÄ… na zawsze.
Dziękuj za dzieło uświęcenia, przebóstwienia, za Ducha, który nam towarzyszy, pociesza, uświęca, oczyszcza, prowadzi do tego abyśmy stawali się coraz bardziej podobni do Jezusa.
 
SÅ‚owo zaprasza dziÅ›: uwielbiaj, ale też – idź i chrzcij w imiÄ™ NajÅ›wiÄ™tszej Trójcy. Idź i chrzcij, to znaczy przekazuj wiarÄ™. Staraj siÄ™ mówić o Bogu – swoim życiem: „Strzeż Jego praw i nakazów, które ja dziÅ› polecam tobie peÅ‚nić”. NajÅ›wiÄ™tsza Trójca, która objawiÅ‚a siÄ™ w twoim życiu, objawia i bÄ™dzie siÄ™ objawiać. Uwielbiaj za to NajÅ›wiÄ™tszÄ… i NiepojÄ™tÄ… TrójcÄ™!
Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu...
 
Ks. Dariusz Zielonka SDS