logo
Pi±tek, 19 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok C - Adwent - 2 niedziela

Melodia życia
Ks. Rafał Masarczyk SDS 2009-12-06
Ba 5,1-9; Flp 1,4-6.8-11; Lk 3,1-6

Jeden z niemieckich filozofów egzystencjalnych stwierdziÅ‚, że dla czÅ‚owieka istnieje tylko teraźniejszość i przeszÅ‚ość, przyszÅ‚ość to tylko Å›mierć niszczÄ…ca wszystko. Dlatego ludzkÄ… egzystencjÄ™ można okreÅ›lić jako bytowanie ku Å›mierci. Takie spojrzenie na ludzkie życie niewÄ…tpliwie jest pesymistyczne, nie ma w nim bowiem miejsca na nadziejÄ™, która otwiera czÅ‚owieka na lepszÄ… przyszÅ‚ość. Musimy jednak zgodzić siÄ™ z filozofem co do tego, że ludzkie życie przepeÅ‚nione jest troskÄ…. Ludzie zatroskani sÄ… o wiele różnych spraw, jedne sÄ… ważniejsze inne mniej ważne. Martwimy siÄ™ o to czy bÄ™dziemy mieli dostatecznie Å›rodków materialnych do godziwego życia. W pewnym wieku zaczynamy siÄ™ martwić naszym stanem zdrowia.  Martwimy siÄ™ w koÅ„cu wÅ‚asnÄ… Å›mierciÄ…, zastanawiajÄ…c siÄ™ czy przeżyjemy kolejny rok życia i jaka bÄ™dzie nasza Å›mierć. To nie wszystkie zmartwienia jakie zaprzÄ…tajÄ… umysÅ‚ czÅ‚owieka. Zmartwienie pojawiajÄ…ce siÄ™ w naszym sercu jest jak pytanie, na które musimy odpowiedzieć.

W „Nabożniku codziennym” możemy spotkać opowiadanie, jak to matka wzięła swojego syna, który uczyÅ‚ siÄ™ gry na fortepianie, na koncert Ignacego Paderewskiego, by go zachÄ™cić do pilnej nauki. Wraz ze swoim synem dostaÅ‚a bilety w pierwszym rzÄ™dzie. Kiedy wdaÅ‚a siÄ™ w pogawÄ™dkÄ™ z paniÄ… siedzÄ…cÄ… obok, syn nagle zniknÄ…Å‚. Gdy Å›wiatÅ‚a zgasÅ‚y i miaÅ‚ siÄ™ rozpocząć koncert zauważyÅ‚a, że siedzi on na scenie przy fortepianie i wystukuje prostÄ… melodiÄ™. W tym momencie pojawiÅ‚ siÄ™ na scenie Paderewski, ku zaskoczeniu wszystkich kazaÅ‚ malcowi nie przerywać swojego grania. Paderewski wyciÄ…gnÄ…Å‚ prawÄ… rÄ™kÄ™ i zaczÄ…Å‚ dodawać do melodii malca partiÄ™ basowÄ… i nastÄ™pnie prawÄ… rÄ™kÄ… dodaÅ‚ obbligato. Koncert jaki daÅ‚ stary mistrz z nowicjuszem zahipnotyzowaÅ‚ wszystkich.

Każdy z nas wygrywa melodiÄ™ swojego życia. W zwiÄ…zku z troskami jakie pojawiajÄ… siÄ™ nasza gra przypomina wysiÅ‚ki nowicjusza. Nasz Mistrz – Jezus Chrystus mówi do nas: „Nie przerywaj graj dalej.” On sam doda do naszego wysiÅ‚ku, to co potrzeba by zmienić je w arcydzieÅ‚o. By siÄ™ to jednak stać mogÅ‚o, musimy Go zaprosić do swego życia i musimy umieć zauważyć jego dziaÅ‚anie.

K. Jaspers mówi, że obecność Boga jest zakodowana, że czÅ‚owiek próbuje odszyfrować ten szyfr. Obecność i dziaÅ‚anie Jezusa Chrystusa, też jest zakodowane, czÅ‚owiek musi mieć wiarÄ™ by ten szyfr odczytać. Dopiero gdy odkryjemy jego obecność w naszym życiu, jesteÅ›my w stanie odpowiednio przeżyć nasze troski, możemy wtedy powiedzieć za prorokiem Baruchem: „Złóż Jeruzalem, szatÄ™ smutku i utrapienia swojego, a przywdziej wspaniaÅ‚e szaty chwaÅ‚y, dane ci na zawsze przez Pana. Oblecz siÄ™ pÅ‚aszczem sprawiedliwoÅ›ci pochodzÄ…cego od Pana, włóż na gÅ‚owÄ™ swÄ… koronÄ™ chwaÅ‚y Przedwiecznego.” (Ba 5,1)

Egzystencja czÅ‚owieka nie zamyka siÄ™ jedynie w relacji do Boga, ważna jest też relacja do drugiego czÅ‚owieka. Dla Sartre’a drugi czÅ‚owiek byÅ‚ zagrożeniem mojej wolnoÅ›ci, a nawet jawiÅ‚ siÄ™ dla czÅ‚owieka jako piekÅ‚o. Dla Marcela drugi czÅ‚owiek byÅ‚ okazjÄ… do spotkania i do miÅ‚oÅ›ci. Jak widać różnie można podchodzić do bliźniego.

Pisarz J. Petersen w jednej ze swoich książek opisuje zdarzenie jakie miaÅ‚o miejsce w czasie lotu z Brazylii. Nagle obudziÅ‚a go komenda stewarda: „Mamy poważnÄ… awariÄ™.” OkazaÅ‚o siÄ™, że na wskutek zanieczyszczenia paliwa, silniki samolotu przestaÅ‚y dziaÅ‚ać i samolot musiaÅ‚ wrócić na lotniska i awaryjnie lÄ…dować. Po czym padÅ‚a kolejna komenda: „Przygotować siÄ™ na uderzenie.” ChowajÄ…c gÅ‚owÄ™ miÄ™dzy kolanami zaczÄ…Å‚ powtarzać: „DziÄ™kujÄ™ ci Boże za dar poznania ciebie, za dobre życie.” Ale kiedy samolot już miaÅ‚ uderzyć o ziemiÄ™, Petersen wykrzyknÄ…Å‚: „O Boże mój, moja żona. Moje dzieci.” KatastrofÄ™ przeżyÅ‚, kiedy spotkaÅ‚ siÄ™ z żonÄ… i synami powtarzaÅ‚ bezustanne: „Jak dobrze że was mam, jak dobrze, że was mam.”

Aby nasza relacja z innymi byÅ‚a wÅ‚aÅ›ciwa musi wystÄ…pić wiele rzeczy. Do nich należy uznanie, ich znaczenia dla nas. CzÄ™sto żyjemy z innymi pod jednym dachem, a nie potrafimy od czasu do czasu powiedzieć jak bardzo ważni sÄ… oni dla nas. Czyli sÅ‚owami Petersena: „Jak dobrze, że was mam.”

Warto w tym czasie adwentu zastanowić się nad obecnością Jezusa w naszym życiu i nad naszą relacją do osób bliskich.

ks. Rafał Masarczyk SDS

 

Inne homilie na tÄ™ niedzielÄ™