logo
Pi±tek, 29 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok A - Niedziela Palmowa

Kogo dziÅ› witamy?
Ks. Tomasz Chudy SDS 2011-04-17
Iz 43,16-21; Flp 3,8-14; J 8,1-11

Modne sÄ… w ostatnim czasie rozmaite happeningi – zorganizowane wydarzenia o charakterze artystycznym, majÄ…ce swojÄ… dramaturgiÄ™.

Towarzyszą im znaki, gesty, obrazy, hasła, przedmioty i postaci. Ich zadaniem jest przekazanie konkretnej treści, zainteresowanie widza, czasem zaproszenie do współtworzenia zjawiska. Początkowo jako niezależna forma sztuki, stał się narzędziem komunikacji społecznej, wyrazem postawy politycznej oraz zwróceniem uwagi na jakiś konkretny problem.

Dzisiejsza Liturgia Niedzieli Palmowej, rozpoczęta od opisu uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, w swojej zewnętrznej formie poświęcenia palm, procesji z nimi do kościoła, przypomina nam w bardzo wyraźny sposób wydarzenia sprzed wieków. W niektórych regionach organizowane są w tym czasie konkursy na największe, najwyższe, najpiękniejsze palmy. Nie zmienia to jednak faktu, że nie o happening tu chodzi, ale o symboliczne dotknięcie wydarzeń, które są istotne dla budowania, formowania i pogłębiania chrześcijańskiej wiary.

Treść Słowa Bożego dzisiejszej uroczystości "zaczepia" naszą uwagę na dwóch emocjonalnych biegunach. Pierwszym z nich jest radość ludzi, którzy witają Jezusa u progu Jerozolimy. W tej radości znajdujemy także oczekiwania, że nastanie nowy król, nowy porządek rzeczy w państwie. Któż byłby lepszym kandydatem niż ten, który tak wielkich dzieł potrafi dokonywać? Ci ludzie nie wiedzieli tego, o czym przekonał się już Piotr, gdy usłyszał "zejdź mi z oczu szatanie, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale co ludzkie". A rzecz dotyczyła właśnie pójścia do Jerozolimy, gdzie "Syn Człowieczy zostanie wydany w ręce arcykapłanów i uczonych w Piśmie".

Droga usÅ‚ana pÅ‚aszczami na znak czci, gaÅ‚Ä…zki z drzew oliwnych na znak uwielbienia, donoÅ›ne "Hosanna, Synowi Dawidowemu" na ustach wiwatujÄ…cych na cześć Jezusa… Te zdarzenia spowodowaÅ‚y, że w tradycji KoÅ›cioÅ‚a powstaÅ‚ liturgiczny zwyczaj, aby wÅ‚aÅ›nie w taki sposób Å›wiÄ™tować Niedziele PalmowÄ…. TrzymajÄ…c w rÄ™ce palmy, warto siÄ™ zastanowić, jakie uczucia dzisiaj nam towarzyszÄ…. Z pewnoÅ›ciÄ… jest ich wiele. Zapytajmy jednak o te dotyczÄ…ce naszej wiary. Kogo dziÅ› witamy w liturgii? Kim jest Ten, o którym wiemy już wiÄ™cej niż ludzie witajÄ…cy Jezusa w progach jerozolimskiego miasta?

W odpowiedzi może nam pomóc druga część Liturgii Słowa Bożego. W Izajaszowym fragmencie autor zapowiada, kim będzie obiecany Mesjasz. Przyjdzie z pomocą utrudzonemu przez słowo krzepiące. To będzie Słowo, w którym wypowie się sam Stwórca, a żadne inne złe słowo ludzkie nie wyrządzi mu krzywdy. Zegnie się przed nim każde kolano istot niebieskich i ziemskich, i podziemnych. Nie będzie to jednak płytki hołd pochwalny, ludzka aprobata piękna Człowieka, któremu na Imię Jezus, żaden najbardziej kolorowy i porywający ludzki happening. Wejście w głębię Tajemnicy Wielkości Boga, wiedzie przez uniżenie i posłuszeństwo.

Dlatego na drugim biegunie Niedzieli Palmowej znajduje się przerażający opis podłości człowieka, brzęczących srebrników Judaszowych, zdrady Mistrza. Potrzeba było uniżenia samego Boga, aby Jego stworzenie mogło dostąpić łaski odkupienia.

Czego potrzeba dziś Jezusowi w naszych przeżyciach? Z pewnością nie tej radości "nic nierozumiejącej" z Jego przyjścia do nas. Nic chodzi o gałązki trzymane w rękach i dziś poświecone. One prowadzą nas do zrozumienia większej tajemnicy i stawiają konkretne pytanie: Czy chcemy razem z naszym Królem wejść do Jerozolimy i Jego siłą obronić w sobie wiarę, katolicki styl życia, prawdziwy świat wartości zakorzeniony w Ewangelii? Skrajny żal też nie jest potrzebny, ponieważ Jezus tę drogę już przeszedł, a my możemy czerpać siłę i łaskę z jej owoców. Ukrzyżowane życie Jezusa przywróciło życie nam, byśmy nie zginęli na wieczność.

Ktoś powiedział: "Chrystus nie przyszedł po to, aby nas bawić, lecz po to, aby nas zbawić". Pozwólmy się, więc do głębi przenikać Jego Słowu, by odpowiedzieć z wiarą: "Prawdziwie, Ten był Synem Bożym".

ks. Tomasz Chudy SDS  
 
 

Inne homilie na tÄ™ niedzielÄ™