logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok A - 28 niedziela zwykła

Zakryty Bóg
Ks. Rafał Masarczyk SDS 2011-10-09
Iz 55,1-3; Rz 8,35.37-39; Mt 14,13-21

Francuski filozof A. Comte - Sponville napisał książkę "Duchowość Ateistyczna" w której ukazuje argumenty za swoją niewiarą i jaka powinna być postawa ateisty by nie popaść w nihilizm. Książka ta nie jest antyreligijna, gdyż filozof uważa, że wiara lub niewiara to problem wyboru człowieka, ale ten wybór nie może polegać na odrzuceniu wartości takich jak sprawiedliwość, uczciwość itd. Dlatego zastąpił wiarę w Boga wiernością wartościom takim jak miłość i sprawiedliwość, które człowiek winien traktować w pewnym sensie jako absolutne. Wierność tym wartościom czyni nas w pełni ludźmi. Poza tym zauważa, że ateizm wiąże się ściśle z religią, nie ma ateizmu jako takiego, zawsze jest on związany z religią i tak ktoś może być ateistą chrześcijańskim a ktoś inny ateistą hinduskim. Ateizm jest zawsze reakcję na jakąś religię. Decydując się na niewiarę nie należy odrzucić tradycji w której się wyrosło, gdyż ona jest nośnikiem ważnych wartości moralnych, których nie należy stracić.

Dlaczego A. Comte - Sponville wybrał ateizm, choć dość ciepło wypowiada się na temat religii i chrześcijaństwa? Uważa, że wiara jest mu niepotrzebna w przeżywaniu trudności życiowych, natomiast, jeżeli komuś jest ona potrzebna to mu to nie przeszkadza. Zauważa, że człowiek ma pragnienie Boga, czyli pragnienie, aby Bóg istniał, to pragnienie jest dla niego podejrzane. Skoro posiadamy takie pragnienie to Bóg jest wytworem tego pragnienia, czyli go nie ma. Oczywiście, że z takim rozumowaniem nie należałoby się zgodzić na ogół pragnienia ludzi wiążą się z ich potrzebami. Pragniemy jedzenia i picia gdyż to jest nam potrzebne, samo pragnienie nie wytwarza jedzenia tylko kieruje nasze myśli na realnie istniejące przedmioty, które te potrzeby zaspakajają, czyli jedzenie i picie. Owszem człowiek może w niewłaściwy sposób zaspakajać swoje pragnienia, tak, że sam sobie szkodzi, ale to już inna sprawa. Pragnienie Boga, jakie możemy odczuwać nie stwarza Boga tylko pozwala nam uzmysłowić sobie potrzebę przeżywania jego istnienia w naszym życiu.

Oczywiście możemy tą potrzebę realizować w sposób niewłaściwy szkodząc sobie i innym i wtedy możemy mieć do czynienia z fundamentalizmem religijnym. Natomiast sam religia jeszcze do takiego fundamentalizmu nie musi prowadzić.

A. Comt - Sponville pisze też o tajemnicy jaką spotykamy w świecie, tą tajemnicą jest sam fakt naszego istnienia. Tajemnicą jest wiele zjawisk jakie spotykamy w świecie, wprawdzie człowiek odkrywając nowe prawa przyrody zgłębia tajemnice, ale nigdy nie będzie w stanie usunąć element tajemniczości z otaczającego świata.  Istnieje tendencja tłumaczenia tajemniczych zjawisk ingerencją Boga, ale filozof francuski taką możliwość odrzuca. Oczywiście nie należy zjawisk, które nie umiemy wytłumaczyć racjonalnie od razu tłumaczyć ingerencją Boga, ale istnienie tajemnicy z którą mamy okazję się spotkać zwraca nasze myśli do Tajemnicy Boga, cały świat jest owocem ingerencji Boga, te małe tajemnice są szyfrem obecności Jego w świecie tak to rozumiał filozof niemiecki K. Jaspers.

Francuski filozof mówi też o doświadczeniu mistycznym, które sam w młodości przeżył, jednakże tłumaczy je na sposób ateistyczny, jako stan umysłu w którym człowiek ma poczucie jedności z całym światem i z innymi ludźmi i ogarnia go niezwykły spokój wewnętrzny i poczucie oczywistości. Taki stan wewnętrznego uniesienia trudno nazwać doświadczeniem mistycznym, gdyż mistycy mają głębokie przeżycie kontaktu z Bogiem, które nie potrafią do końca opisać. Nie każdy stan uniesienia wewnętrznego jest przeżyciem mistycznym, choć może być do niego podobny.

Bóg jest przed człowiekiem zakryty, nie narzuca się nam jak oczywistość otaczającego świata, dlatego niektórzy ludzie mogą zaprzeczać Jego istnieniu. Jednakże człowiek wierzący w otaczającym świecie potrafi dostrzec Jego ślady, choć na pewno nie jest w stanie poznać Go całkowicie, nie jest w stanie zgłębić Tajemnicy Boga, która przerasta ludzkie możliwości. Ładnie to ujął prorok Izajasz "Zedrze On na tej górze zasłonę, zapuszczoną na twarz wszystkich ludów, i całun, który okrywał wszystkie narody;" (Iz 25,7) Możemy więc dzięki Bożemu objawieniu oczekiwać, że kiedyś tą tajemnicę poznamy.

ks. Rafał Masarczyk SDS