logo
Pi±tek, 19 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok C - 5 Niedziela Wielkanocna

„A Pan otrze z ich oczu wszelkÄ… Å‚zÄ™”
Ks. Rafał Masarczyk SDS 2004-04-24
Dz 14,21-27; Ap 21,1-5; J 13,31-33.34-35
Jeden z wielkich postaci Å›wiata nauki WÅ‚adysÅ‚aw Tatarkiewicz w czasie drugiej wojny Å›wiatowej. Gdy wokół dziaÅ‚o siÄ™ tyle zÅ‚a. GinÄ™li niewinni ludzie, trzeba byÅ‚o z trudem walczyć o przetrwanie. W tych tak bardzo ponurych czasach, profesor pisze swój sÅ‚awny „Traktat o szczęściu”, jak na przekór temu, co siÄ™ wokół dziaÅ‚o. Nie byÅ‚ on jednak jedynÄ… osobÄ…, która wykazaÅ‚a siÄ™ takim hartem ducha. Inny wielki polski uczony Koneczny, w okresie wojny także pisze jedno ze swoich dzieÅ‚. A czasie pokoju chory na raka lekarz psychiatra, Antoni KÄ™piÅ„ski, który wiedziaÅ‚, że jego życie siÄ™ koÅ„czy spisaÅ‚ swoje doÅ›wiadczenia lekarskie, twórczo przeżywajÄ…c ostatni okres swojego życia. Te postacie sÄ… jakby przykÅ‚adem realizacji tego, co nazywamy mocÄ… ducha, a także realizacjÄ… pewnej prawdy chrzeÅ›cijaÅ„skiej, że nie można w żadnej sytuacji tracić nadziei, mimo różnych zÅ‚ych klei losu, jakie mogÄ… spotkać czÅ‚owieka, zawsze jest coÅ› dobrego do zrobienia.
 
SkÄ…d brać takÄ… nadziejÄ™ i siÅ‚Ä™? W drugi czytania dzisiejszej liturgii SÅ‚owa usÅ‚yszeliÅ›my sÅ‚owa z Apokalipsy Å›w. Jana: „ujrzaÅ‚em niebo nowe i ziemiÄ™ nowÄ…, bo pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły i morza już nie ma. … I otrze z ich oczu wszelkÄ… Å‚zÄ™, a Å›mierci już odtÄ…d. Ani żaÅ‚oby, ni krzyku, ni trudu już odtÄ…d nie bÄ™dzie, bo pierwsze rzeczy przeminęły.” (Ap 21,1–5a)
 
Tak jak przemija postać tego Å›wiata mijajÄ… także ludzkie kÅ‚opoty i troski. Dlatego w czasie nieszczęścia i życiowych niepowodzeÅ„ nie należy siÄ™ specjalnie zaÅ‚amywać, bo i to minie. Ponad to obiecane mamy od Boga miejsce w nowym Jeruzalem, czyli w niebie. Drugim źródÅ‚em naszej nadziei sÄ… sÅ‚owa, jakie sÅ‚yszeliÅ›my w czasie czytania ewangelii. „DajÄ™ wam przykazanie nowe, abyÅ›cie siÄ™ wzajemnie miÅ‚owali tak, jak Ja was umiÅ‚owaÅ‚em;”
 
Nowość przykazania leży w tym, że nie jest ono zakazem, lecz apelem o wzajemnÄ… miÅ‚ość. Nie jest też nakazem, bo miÅ‚oÅ›ci nie da siÄ™ nakazać, jest ono apelem o miÅ‚ość wzajemnÄ… i wyznaniem miÅ‚oÅ›ci Boga do czÅ‚owieka przez stwierdzenie „jak Ja was umiÅ‚owaÅ‚em.” Bóg kocha czÅ‚owieka nie dlatego, że jest on doskonaÅ‚y i dobry, to miÅ‚ość Boga do czÅ‚owieka czyni z niego kogoÅ› niezwykÅ‚ego. MiÅ‚ość Boga mam możliwoÅ›ci tworzenia wartoÅ›ci.
 
Być chrzeÅ›cijaninem to wierzyć w miÅ‚ość, jak to okreÅ›liÅ‚ Alessandro Pronzato: „To być przekonanym, że: - kochajÄ…c mamy racjÄ™, - kochajÄ…c zwyciężamy, - kochajÄ…c nauczamy, kochajÄ…c stawiamy innego na nogi. Jedna z amerykaÅ„skich pieÅ›ni ludowych mówi: „jesteÅ› nikim, dopóki nikt ciÄ™ nie kocha.” Biedak zauważa, że istnieje, dopiero wtedy, gdy jest kochany.”
 
Nowe przykazanie jakie zostawił nam Chrystus daje nam siły do przezwyciężenia naszej własnej biedy, i zrobienia czegoś sensownego wtedy gdy wszystko wydaje się nam bezsensowne.
 
ks. Rafał Masarczyk SDS