logo
Pi±tek, 29 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok C - 3 niedziela zwykła

Czytać i usłyszeć.. aby żyć
Ks. Tomasz Chudy SDS 2016-01-24
Ne 8, 1-4a. 5-6. 8-10; Ps 19 (18), 8-9. 10 i 15 (R.: por. J 6, 63b); 1 Kor 12, 12-30 lub 1 Kor 12, 1
„CaÅ‚a Polska czyta dzieciom” – takie sÅ‚owa można usÅ‚yszeć od czasu do czasu w programach promujÄ…cych czytelnictwo. Znane postaci: sportowcy, aktorzy, ludzie polityki i sztuki angażujÄ… siÄ™ w projekty, których zadaniem jest popularyzacja sÅ‚owa drukowanego. Å»yjÄ…cy w latach 1398-1468 Jan Gutenberg nie przypuszczaÅ‚ chyba, że jego niebywaÅ‚e i nowoczesne osiÄ…gniÄ™cie osadzenia sÅ‚owa za pomocÄ… czcionek na papierze kilka wieków później zmieni siÄ™ do tego stopnia, że papier zastÄ…piÄ… ekrany komputerów, laptopów, smartfonów i tym podobnych cyfrowych urzÄ…dzeÅ„ a dostÄ™p do publikacji, literatury, artykułów i słów zapisanych w postaci plików okaże siÄ™ globalnie nieograniczony. Niektórzy współczeÅ›ni duszpasterze odczytujÄ…cy znaki czasu zamiast modlitwy proponujÄ… wysÅ‚anie „esemesa” lub „e-maila” do Pana Boga twierdzÄ…c niekiedy, że Jezus z Nazaretu gdyby żyÅ‚ współczeÅ›nie opatrzyÅ‚by Kazanie na Górze dobrej jakoÅ›ci multimedialnÄ… prezentacjÄ…. 

„Izraelici (…) domagali siÄ™ od pisarza Ezdrasza, by przyniósÅ‚ KsiÄ™gÄ™ Prawa Mojżeszowego, które Pan nadaÅ‚ Izraelowi (…) i czytaÅ‚ z tej KsiÄ™gi (…) a uszy caÅ‚ego ludu byÅ‚y zwrócone ku ksiÄ™dze Prawa”. Ten fragment przed chwilÄ… usÅ‚yszany pochodzi z KsiÄ™gi Nehemiasza. Izraelici po dekrecie perskiego króla Cyrusa wracajÄ… z niewoli babiloÅ„skiej do ojczyzny. Potrzebna jest odnowa, duchowy oddech ale także zbudowanie nowych zasad funkcjonowania wspólnoty. Każda wspólnota, spoÅ‚eczeÅ„stwo, grupa potrzebuje prawa aby dziaÅ‚ać w sposób zorganizowany. Ale potrzebuje także ducha, który rozbudzi i podtrzyma motywacjÄ™ do zachowania prawa by nie staÅ‚o siÄ™ ono martwÄ… albo bezdusznÄ… literÄ…, która może wrÄ™cz zabić ducha i unicestwić wspólnotÄ™. 

W Psalmie Responsoryjnym Å›piewaliÅ›my: „SÅ‚owa Twe Panie sÄ… duchem i życiem”. Taka jest logika. Bóg jest PrawodawcÄ… i wypowiada siÄ™ przez swoje SÅ‚owo. „Na poczÄ…tku byÅ‚o SÅ‚owo, Ono byÅ‚o na poczÄ…tku u Boga i Bogiem byÅ‚o SÅ‚owo” - czytamy w Ewangelii Å›w. Jana. To SÅ‚owo z czasem przybraÅ‚o postać prawa zapisanego w Biblii. Wokół tej KsiÄ™gi zebrali siÄ™ Izraelici aby na nowo odczytać swojÄ… tożsamość po niewoli babiloÅ„skiej, aby na nowo zespolić siÄ™ jako naród. Ta KsiÄ™ga czytana publicznie, na której sÅ‚owa ludzie pÅ‚akali ze wzruszenia i uniesienia – owo SÅ‚owo – na nowo wlaÅ‚o w ich serca nadziejÄ™ na wolność i jedność: „Nie bÄ…dźcie przygnÄ™bieni, gdyż radość w Panu jest ostojÄ… waszÄ…”. Oto SÅ‚owo, które daje pociechÄ™ ale i wyzwala ducha. Sprawia, że chce siÄ™ żyć, dobrze żyć...

Można wysÅ‚ać wiele „sms-ów” z pozdrowieniami lub życzeniami, ale jakże inaczej jest wziąć do rÄ™ki kartkÄ™ pocztowÄ…, przeczytać życzliwe sÅ‚owa, ustawić na komodzie i cieszyć siÄ™ z odlegÅ‚ej życzliwoÅ›ci autora osobiÅ›cie napisanych słów. Do takiej kartki nie jest doÅ‚Ä…czony przycisk: „kasuj”. Ona jest i raz po raz cieszy oczy i duszÄ™.
 
Trudno sobie wyobrazić komputer bez klawiatury, choćby tej ekranowej, albo smartfon bez dobrej jakoÅ›ci kolorowego megapikselowego ekranu. Raczej żadne urzÄ…dzenie cyfrowe nie zadziaÅ‚a bez swojego „serca” czyli systemu z najnowszÄ… aktualizacjÄ…. Trudno sobie wyobrazić dobrze zorganizowanÄ… grupÄ™ bez przywódcy oraz ludzi speÅ‚niajÄ…cych rozmaite funkcje pozwalajÄ…ce funkcjonować takiej spoÅ‚ecznoÅ›ci. Podobnie jak nie wyobrażaliÅ›my sobie KoÅ›cioÅ‚a bez Å›w. Jana PawÅ‚a II, trudno wyobrazić sobie tÄ™ naszÄ… WspólnotÄ™ bez papieża Franciszka, w ogóle bez papieża...

Nie jest łatwo też poruszać się w somatycznej dysfunkcji, gdy brak jest pełnej sprawności nogi, ręki, oka czy któregoś z członków ludzkiego ciała. Gdy wszystko jest dobrze a organizm zdrowy doświadczamy spójności, integracji ciała, ducha i życia. Kłopot pojawia się wtedy gdy odczuwamy jakiś brak, który zdrowotnie lub duchowo może zachwiać życiem.

„Podobnie jak jedno jest ciaÅ‚o, choć skÅ‚ada siÄ™ z wielu czÅ‚onków, a wszystkie czÅ‚onki ciaÅ‚a, mimo iż sÄ… liczne, stanowiÄ… jedno ciaÅ‚o (…) gdy cierpi jeden czÅ‚onek, współcierpiÄ… wszystkie inne czÅ‚onki; podobnie gdy jednemu czÅ‚onkowi okazywane jest poszanowanie, współradujÄ… siÄ™ wszystkie czÅ‚onki”. To jest fragment dÅ‚uższego wywodu na temat integralnoÅ›ci ciaÅ‚a wg Å›w. PawÅ‚a. Autor oprócz odniesienia do anatomii chce nam wiÄ™cej powiedzieć: „WszyscyÅ›my bowiem w jednym Duchu zostali ochrzczeni, aby stanowić jedno CiaÅ‚o”. Sakrament Chrztu Å›wiÄ™tego dziaÅ‚a w mocy sÅ‚owa i znaku. Sprawia wÅ‚Ä…czenie do Wspólnoty której na imiÄ™ KoÅ›ciół. SpoÅ‚eczność Ludu Bożego, my wszyscy – jakże bardzo różni w swoich osobowoÅ›ciach, talentach, poglÄ…dach... stanowimy jedno CiaÅ‚o. Pomimo wyraźnych różnic owa jedność jest możliwa tylko wtedy gdy oprócz zwyczajów, tradycji, obrzÄ™dów, przyzwyczajeÅ„ i tym podobnych rzeczy wyraźnie nas różnicujÄ…cych, nasze pragnienie jednoÅ›ci, tÄ™sknota za porzÄ…dkiem zostanie w nas napojona albo lepiej powiedzieć przepojona Duchem ÅšwiÄ™tym, którego otrzymaliÅ›my. „WszyscyÅ›my bowiem w jednym Duchu zostali ochrzczeni, aby stanowić jedno CiaÅ‚o”.

Kiedy Jezus w synagodze wziÄ…Å‚ KsiÄ™gÄ™ do rÄ™ki i przeczytaÅ‚: „Duch PaÅ„ski spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaÅ›ciÅ‚ i posÅ‚aÅ‚ Mnie...” miaÅ‚ Å›wiadomość, że jest Mesjaszem , SÅ‚owem, „które CiaÅ‚em siÄ™ staÅ‚o”, aby dać nam nowe życie przez objawienie MiÅ‚osierdzia Ojca w Jego ofierze zÅ‚ożonej na krzyżu abyÅ›my otrzymali zbawienie i życie wieczne.”A oczy wszystkich byÅ‚y w Nim utkwione”.

SpeÅ‚niÅ‚y siÄ™ te sÅ‚owa Pisma i nadal siÄ™ speÅ‚niajÄ… niezależnie od tego czy docierajÄ… do naszych uszu z ust ludzi znanych, z audiobooków, z ekranów tabletów czy smartfonów. A jeÅ›liÅ›my ubodzy w te sÅ‚owa czy uwiÄ™zieni w gÄ…szczu innych zÅ‚ych słów albo nie widzÄ…cy nadziei i perspektyw lub przygnieceni wieloma problemami... niech na nowo stanÄ… siÄ™ dla nas DobrÄ… NowinÄ…. Może już czas na osobisty program pt.: „Czytam SÅ‚owa Twe, Panie, bo sÄ… dla mnie duchem i życiem”.
 
ks. Tomasz Chudy SDS

 
Inne homilie na tÄ™ niedziele
__________________________________________________________________________________________
Propozycje kazaÅ„ można wysyÅ‚ać na adres: redakcja@katolik.pl