logo
Pi±tek, 19 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok A - 3 Niedziela Wielkiego Postu

W Duchu i w prawdzie
Ks. Rafał Masarczyk SDS 2005-02-27
Wj 17,3-7; Rz 5,1-2.5-8; J 4,5-42
«Jakżeż Ty bÄ™dÄ…c Å»ydem prosisz mnie, SamarytankÄ™, bym Ci daÅ‚a siÄ™ napić?» Å»ydzi bowiem nie utrzymujÄ… stosunków z Samarytanami. Jezus odpowiedziaÅ‚ jej na to: «O, gdybyÅ› znaÅ‚a dar Boży i wiedziaÅ‚a, kim jest Ten, kto ci mówi: "Daj Mi siÄ™ napić", prosiÅ‚abyÅ› Go wówczas, a daÅ‚by ci wody żywej». PowiedziaÅ‚a do Niego kobieta: «Panie, nie masz czerpaka. a studnia jest gÅ‚Ä™boka. SkÄ…dże wiÄ™c weźmiesz wody żywej? Czy Ty jesteÅ› wiÄ™kszy od ojca naszego Jakuba, który daÅ‚ nam tÄ™ studniÄ™, z której piÅ‚ i on sam, i jego synowie, i jego bydÅ‚o?» W odpowiedzi na to rzekÅ‚ do niej Jezus: «Każdy, kto pije tÄ™ wodÄ™, znów bÄ™dzie pragnÄ…Å‚. Kto zaÅ› bÄ™dzie piÅ‚ wodÄ™, którÄ… Ja mu dam, nie bÄ™dzie pragnÄ…Å‚ na wieki, lecz woda, którÄ… Ja mu dam, stanie siÄ™ w nim źródÅ‚em wody wytryskujÄ…cej ku życiu wiecznemu». RzekÅ‚a do Niego kobieta: «Daj mi tej wody, abym już nie pragnęła i nie przychodziÅ‚a tu czerpać. WidzÄ™, że jesteÅ› prorokiem. Ojcowie nasi oddawali cześć Bogu na tej górze, a wy mówicie, że w Jerozolimie jest miejsce, gdzie należy czcić Boga» OdpowiedziaÅ‚ jej Jezus: «Wierz Mi, niewiasto, że nadchodzi godzina, kiedy ani na tej górze, ani w Jerozolimie nie bÄ™dziecie czcili Ojca. Wy czcicie to, czego nie znacie, my czcimy to, co znamy, ponieważ zbawienie bierze poczÄ…tek od Å»ydów. Nadchodzi jednak godzina, owszem, już jest, kiedy to prawdziwi czciciele bÄ™dÄ… oddawać cześć Ojcu w Duchu i prawdzie, i takich to czcicieli chce mieć Ojciec. (J  4, 5-15. 19b-26. 39a. 40-42)
 
Fragment dzisiejszej Ewangelii, który przytoczyÅ‚em powyżej posiada bogactwo treÅ›ci. Skoncentrujemy siÄ™ jednak dwóch zagadnieniach. Alessandro Pronzato zwraca uwagÄ™ na kontekst spotkania Jezusa z niewiastÄ… SamarytaÅ„skÄ….  Spotyka siÄ™ on z niÄ… w samo poÅ‚udnie, z osobÄ… która nie ma najlepszej opinii. Takie spotkanie jest Å‚amaniem stereotypów przeciwstawianie siÄ™ opinii spoÅ‚ecznej. Niewiasta byÅ‚a bowiem SamarytankÄ…, a żydzi nie utrzymywali kontaktów z samarytanami. Uważano Samarytan za zdrajców. Kiedy Å»ydzi zastali wziÄ™ci do niewoli BabiloÅ„skiej, kilka wieków wczeÅ›niej, pewna grupa zostaÅ‚a i zaczęła współpracować z najeźdźcÄ….  Å»ydzi, gdy wrócili z niewoli zerwali wszelkie kontakty z Samarytanami i uważali, że nie wolno utrzymywać kontakt ze zdrajcami. Jezus przeciwstawia siÄ™ takiemu stanowi rzeczy.
 
Rozmowa z osobą, która ma złą opinię pociąga za sobą pewne konsekwencje. Można bowiem samemu zyskać złą opinię. Jakiś czas temu jeden ksiądz miał duże kłopoty z tego powodu, że zaczął spotykać się z grupą narkomanów. Robił to dlatego by nakłonić ich na leczenie. Część społeczności lokalnej nie rozumiała jednak tego i podejrzewała go o to, że sam bierze narkotyki. Podobnie było w przypadku spotkaniem Jezusa z niewiastą. Jezus mógł zyskać złą opinię, spotkać się po prostu z potępieniem społecznym. Co też nastąpiło, jeden z zarzutów jakie stawiano Chrystusowi to, że jadał z grzesznikami.
 
Płynie z tego pewna nauka, że nie ważna jest opinia publiczne lecz powód dla których podejmujemy pewne działania. W naszym postępowaniu winniśmy kierować się dobrem moralnym a nie opinią ludzi, nawet gdy pójście za dobrem spotka się ze niezrozumieniem otoczenia.
 
DrugÄ… kwestiÄ…, która wiąże siÄ™ z dzisiejszÄ… EwangeliÄ… jest problem reakcji kobiety. ByÅ‚a to osoba która miaÅ‚a kilku mężów, a mężczyzna z którym mieszkaÅ‚a nie byÅ‚ jej mężem. MówiÄ…c jÄ™zykiem ludzi współczesnych żyÅ‚a bez Å›lubu. W trakcie rozmowy z Jezusem czuje siÄ™ winna, choć ze strony Chrystusa nie padÅ‚y żadne sÅ‚owa potÄ™pienia. W takiej sytuacji czÅ‚owiek może na różne sposoby próbować wyjść z kÅ‚opotliwego poÅ‚ożenia. Może zaatakować tego, który zwraca mu uwagÄ™, że źle robi. Każdy czÅ‚owiek, który próbuje innego przekonać o jego zÅ‚ym postÄ™powaniu musi siÄ™ liczyć z kontratakiem., na zasadzie: „co ty jesteÅ› lepszy, też przecież źle postÄ™pujesz.” KoÅ›ciół, a także księża z racji speÅ‚niania pewnego rodzaju misji, polegajÄ…cej na koniecznoÅ›ci mówienia co jest dobre a co zÅ‚e, także bÄ™dÄ… narażeni na tego typu ataki. Ten mechanizm tÅ‚umaczyÅ‚by pewne zjawisko, nagÅ‚aÅ›niania i wyolbrzymiania, przez media różnych zÅ‚ych wyskoków księży.
 
Innym sposobem poradzenia sobie z niezręczną sytuacją jest zmiana tematu na jakiś kontrowersyjny. Samarytanka użyła właśnie tego sposobu, pytając o miejsce gdzie należy oddać część Bogu. Istniała bowiem różnica przekonań miedzy Żydami a Samarytanami. Współcześnie takim tematem w który się ucieka jest kwestia Radia Maryja, ks. Jankowskiego i wielu innych problemów co do których polskie społeczeństwo jest podzielone.
 
W odpowiedzi na takÄ… reakcjÄ™ Jezus wskazuje, że przyjdÄ… czasy, że „to prawdziwi czciciele bÄ™dÄ… oddawać cześć Ojcu w Duchu i prawdzie, i takich to czcicieli chce mieć Ojciec.” Ta odpowiedź jest aktualna do dnia dzisiejszego. Najważniejsze jest by czcić Boga w Duchu, który nie zawiera w sobie nienawiÅ›ci i wrogoÅ›ci do drugiego czÅ‚owieka. Boga także należy czcić w prawdzie, którÄ… należy ciÄ…gle pogÅ‚Ä™biać, bo czÅ‚owiek na ziemi nigdy nie może powiedzieć, że zna caÅ‚Ä… prawdÄ™.   
 
Ks. Rafał Masarczyk SDS